Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

בעקבות שיחה עם חברים ברילוקיישן, האם מדינת ישראל באמת הפכה למקום המסוכן ביותר עבור יהודים?

bobi

פוסטים מומלצים

בסוף 2015 יצאתי עם אישתי והילדים לרילוקיישן מוגבל בזמן לסין. אחרי שנה מחוץ לישראל קיבלתי הוראה מהאישה לעשות הכל כדי להישאר בחו"ל, כולל למצוא עבודה חדשה. הבעיה שלנו עם ישראל היא לא (רק) המצב הביטחוני אלא בעיקר הלחץ והאינטנסיביות של החיים. על הכביש, ברחוב, בחנויות וכמעט בכל מקום יש תחושת מלחמה. אין סבלנות והכל חייב להיות עכשיו ומיד. החיים בחו"ל פשוט רגועים ושלווים יותר ואפשר להתמקד בלחיות ולהנות. לוקח פחות מעשר דקות בנתב"ג כדי להרגיש את השינוי באווירה.  תחושת השקט והביטחון (לפחות שלי) פחות מושפעת מסיכוי סטטיסטי להיפגע בפיגוע מכל סוג שהוא, אלא יותר מדברים כמו היכולת של הילדים לרכוב על אופניים לחברים או לבי"ס בלי לפחד שידרסו אותם או שלוקחים אותם לטיול שנתי בתחבורה ציבורית בלי ליווי חמוש. לא מכיר מישהו שישב ובדק מה ממצוע ההרוגים או הנפגעים ל100k תושבים בכל מדינה אפשרית להגירה והחליט על סמך זה. אם אני מוסיף לנ"ל את עלויות המחייה הזולות יותר, האפשרות של אישתי לא לעבוד, כמות ימי החופשה השנתיים וזמינות אתרי החופשה במרחק נסיעה, אז המאזניים אצלינו נוטים חזק לכיוון אחד. סוגרים עכשיו 6 שנים בגרמניה ואין לנו שום רצון לחזור מלבד ביקור פה ושם. בשבילי ישראל היא אחלה מקום לחופשה אבל לא למחייה.

• אהבתי 3
  • מעניין 1
  • רעיון טוב! 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 290
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

לפני כשעה, gadik6 כתב:

רוצה לספור 4 פצועים?   סביר להניח שתגיע כבר לאלפי אם לא עשרות אלפי אירועים

וזו בדיוק הבעיה עם הספירה.

לפני כשעה, gadik6 כתב:

לא אופתע אם הסיכוי של יהודי להיפגע בישראל לא גבוה יותר מהסיכוי שלך, כאזרח, להיפגע באזור השקט בו אתה חי.

אתה לא תופתע אבל המספרים לא תומכים בזה.

לפני כשעה, gadik6 כתב:

החיים זה לא רק בית גדול יותר ורכב ספורט בחניה

לא עברתי לפה בשביל בית גדול ורכב ספורט בחניה.

אתה יכול לשחרר מזה.

יש לך הרבה תחושות במה שכתבת ומעט ניסיון בפועל.

באריכות ימים אגב ישראל מובילה.

תקרא את מה שצוק אמר מעלי.

זה מסכם יפה הבדל בין סטטיסטיקות ללחיות.

וזה מורכב מהרבה דברים.

• אהבתי 1

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, gadik6 כתב:

רק לאחרונה היה VP בהייטק, עם 25 שנות ניסיון מטקסס, שאני מכיר אישית, וששלחו אותו הביתה מהיום למחר עקב צמצומים

נו? ו.....? מה זה אמור להראות? איזה מין טיעון זה?

זה הנסיון שלי בישראל:

בגיל 39 נסגר מפעל שעבדתי בו 13 שנה.

בגיל 43 פוטרתי עקב צימצומים אחרי 3.5 שנים.

בגיל 60 נסגרה חברת הייטק שעבדתי בה 12 שנה.

בגיל 63 נסגרה חברת הייטק שעבדתי בה 3 שנים.

בגיל 66 נסגרה חברת הייטק שעבדתי בה 3 שנים.

• מבאס 3
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

לשאלה שבכותרת, ישראל היא לא המקום המסוכן ביותר ליהודים. 

כל השאר זה עניין של יכולת והעדפות.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide
  • אהבתי 1

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
לפני כשעה, avngas כתב:

זה הנסיון שלי בישראל:

פייי, נראה שאתה מנחוס רציני.

סתם סתם 🤣

• מצחיק 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 20 שעות, ניקו פ. כתב:

האם הייתי מקריב את עצמי בשביל המשפחה שלי? כן. בשנייה בלי להסס.

בשביל השכן שלי או כל אזרח אחר? לא. אולי הייתי מסכן (וסיכנתי לא פעם), אבל לא מקריב בוודאות של מאה אחוז.

אבל, אני שמח שיש כאלו שכן. בלעדיהם המצב פה לדעתי היה פחות מזהיר. מניח שעל זה אנחנו נסכים. אני חושב שטוב שיש אנשים שמאמינים שטוב למות בארצנו. אני פשוט לא אחד מהם. 

באוק׳ אתה שומע על שכן שלך שלכוד באיזשהו כביש צד, יש לך אמל״ח, אתה מבין שבסיטואציה הנוכחית אין כח שיטור/צבאי מספיק - אתה יורד לדרום?

לא יכול להעיד עליך, מאמין שאני בסיטואציה שיש פיגוע מתגלגל בדרום אוסטין עם אינדיקציה שמערכות החוק קרסו, לוקח ציוד מזניק כמה אנשים שם עלי אמצעי זיהוי ונוסע לבדוק כיצד והאם ניתן לעזור. קל וחומר שבישראל זה היה מוקצן עוד יותר. זה לא כי אני פטריוט גדול - אלא כי ערבות הדדית.

במקרים הנ״ל יש התרחשות במסגרתה מנגנוני הבטחון בקריסה והסיוע הנדרש הוא מיידי, אם וכש האירוע נגמר אני מצפה שיעשו מחקר יסיקו מסקנות ויטפלו - או לכל הפחות ינסו לטפל - בשורש הבעיה.

כאן זה המקום בו אני ורבים אחרים בפורום חלוקים: אני טוען שבישראל אין בכלל נסיון לטפל בשורש הבעיה, לא באמת, ובהינתן הנ״ל אין לי שום סיבה שבעולם לחשוב שמשהו ישתנה לטובה. אנשים מדברים על ״שינוי הקונספציה״ בזמן שהם בעצמם מעודדים את אותה הקונספציה - כיבוש הפלסטינים לנצח - שכשלה כושלת ותמשיך להכשל מסיבות טריוויאליות (לדעתי). כאן זה הופך לפוליטי אז אין טעם להכביר במילים. אם פלוני חושב שבישראל מטפלים היטב בבעיות השורש - מצוין, הלוואי והוא צודק.

בשורה התחתונה, שאלת השרשור היתה ״האם מדינת ישראל באמת הפכה למקום המסוכן ביותר עבור יהודים?״, התשובה לא השתנתה מההודעה הראשונה שלי (ולא תשתנה, כי היא מבוססת נתונים): בפשעים הממוקדים נגד יהודים על היותם יהודים ישראל מקום ראשון בפער ענק, אבל המדד עצמו דפוק מטבע המציאות (ריכוז יהודים במקום אחד + לחימה מתמשכת) ולכן לא תורם שום תובנה, זה בעיקר פופוליסטי. התובנה היחידה שאפשר להקיש מהנתון הזה אינו לגבי ישראל, אלא לגבי ישראלים הדואגים לשלום ישראלים אחרים בעולם, ועד כמה זה יפה וחביב מחד - אך מטורלל ומשולל הגיון מאידך.

עם זאת, השאלה היותר מעניינת לדעתי הלא אובייקטיבית, היא השאלה ״האם ישראל היא המקום הטוב ביותר לגור בו עבור יהודים?״ - וכאן נכנסים כל מיני משקלים סובייקטיביים, תחזיות עתידיות, אינדוקטרינציה / ״ערכים״ וכו׳, ולכן ברור שהתשובה הכוללנית היא ״אין לי מושג תלוי בך״ והתשובה הפרטנית היא ״holy shit no lol״.

**

אני וחבר היינו באירוע נטוורקינג עם ברנש בשם דניאל לובינצקי, יזם יהודי מהמצליחים בעולם, אחד מהחבורה בשארק טאנק (אני לא צופה, לא הכרתי אותו). בנאדם סופר מרשים ומעניין. הוא דיבר על כל מיני דברים, אבל משהו אחד שמאוד התחברתי אליו הוא שהמציאות שלנו איננה באמת ימין/שמאל יהודים/מוסלמים קפיטליסטים/סוציאליסטים (וכו׳) - אלא משהו אחר: Builders vs. Destroyers

אלו המתרכזים בבניה, מול אלו המתרכזים בהרס - ואני אוסיף, וכל אלו (הרוב המוחלט) שמתרכז בחיים ונותן לשתי הקבוצות האחרות את הכח להשפיע.

אנחנו רואים את זה בהרבה מקומות, בפוליטיקה, בעבודה, במדיה - אפילו פה בפורום. בכל מיקרוקוסמוס יש את מי שמחפש לבנות ומי שמחפש להרוס.

מה שאני לא יודע זה איך מגיעים לנק׳ במסגרתה מצליחים, כציבור, לזהות את זה. הרי גם ביביסטים בטוחים שהברנש הוא בילדר שופרא דשופרא... אני חושב שכאן זה נכנס לעולמות של אמת וחשיבה ביקורתית ומכאן אין באמת לאן להתקדם. אם יש משהו שהשנים האחרונות לימדו אותי זה שלא ניתן לחנך את השוק (או יותר נכון: בעיות חינוך שוק אלו בעיות שמאוד קשה לפתור).

הנגזרת של הבעיה הנ״ל היא שמה שבילדר אחד בונה במשך 10 שנים, דיסטרוייר יכול לחזל״ש בחודש. בניה היא הליך הרבה יותר קשה ומורכב מהרס. 

**

חזרה לדוגמא מהפסקה הראשונה: אני מאמין כי אדם חכם לא נכנס לצרה שאדם פיכח יודע איך לצאת ממנה. אני חושב שהדיסטרויירס השתלטו על ישראל, הן טקטית כרגע והן אסטרטגית ברמת הדמוגרפיה ודפוסי ההצבעה, וזה הרבה הרבה יותר מפחיד אותי מאשר מחבלים.

(ובהקשר הזה אציין למען הסר ספק שגם ארה״ב רחוקה מלהיות כליל השלמות, רק שהפער העצום ברווחה + ההגנות דרך הבלמים והאיזונים + הגישה האמריקאית לכיבוד החופש והפרוסס = יותר סיכוי לשרוד את משבר הפופוליזם שתוקף אותנו, גלובלית, לדעתי)

עריכה אחרונה על ידי oryo

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 32 דקות, flytomars כתב:

פייי, נראה שאתה מנחוס רציני.

סתם סתם 🤣

האמת, אחרי שרשמתי בצורה מרוכזת את העבודות, חשבתי שאולי זה אני מביא מזל רע למקומות עבודה 🙂

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 31 דקות, avngas כתב:

האמת, אחרי שרשמתי בצורה מרוכזת את העבודות, חשבתי שאולי זה אני מביא מזל רע למקומות עבודה 🙂

באזו קרן פנסיה אתה?

שנדע להיזהר ממנה 

• מצחיק 1

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעתיים, avngas כתב:

זה הנסיון שלי בישראל:

לפני 3 שעות, פינדר כתב:

אשמח אם תגלה לי איך משיגים בארץ חסינות מפיטורים בהייטק.

אותי אישית שלחו הביתה, מהיום למחר (בכפוף להודעה מוקדמת לפי החוק), יותר מפעם אחת.

כדאי לעבוד על הבנת ההקשר של מה שמדברים עליו לפני שמגיבים.

אין שום חסינות מפיטורים, זאת לא הייתה הכוונה שלי, אבל כן יש הודעה מוקדמת ושימוע (גם אם זה רק פורמליות), כן יש דמי אבטלה, כן יש פיצויי פיטורים, יש הכשרות מקצועיות למי שצריך (פחות רלוונטי להייטק) ועוד.

בארה"ב יכולים להגיד לך להתראות ואל תבוא יותר מחר. פיצויי פיטורין אין, כמדומני, והאבטלה בחלק מהמדינות עומדת על כ1800 דולר לחודש, שזה חצי מהסכום לבעלי שכר גבוה בישראל.

שלא נדבר על מה קורה עכשיו עם ביטוח בריאות (יקר) אחרי הפיטורים ועוד.

לפני שעתיים, Liviur כתב:

וזו בדיוק הבעיה עם הספירה.

אתה לא תופתע אבל המספרים לא תומכים בזה.

לא עברתי לפה בשביל בית גדול ורכב ספורט בחניה.

אתה יכול לשחרר מזה.

יש לך הרבה תחושות במה שכתבת ומעט ניסיון בפועל.

באריכות ימים אגב ישראל מובילה.

תקרא את מה שצוק אמר מעלי.

זה מסכם יפה הבדל בין סטטיסטיקות ללחיות.

וזה מורכב מהרבה דברים.

המספרים לא תומכים?

הסטייטים הכי בטוחים עמדו על כ-1-1.5 מקרי רצח לכל 100 אלף, שזה בערך המספרים של האוכלוסיה היהודית בישראל, בתחומי הקו הירוק. 

"לחיות" זה מושג מעורפל וסובייקטיבי כמו ה"סחבקיות" שיש בישראל. בשבילך לגור בישראל זה לא לחיות, ובשביל הרבה אחרים זה כן.

השילוב של מזג האוויר, האוכל, ה"ישראליות", העזרה לאחר (גם אם לפני רגע קיללת את אמא שלו בפקק) וקצב החיים זה בדיוק ה"לחיות" בשביל הרבה אנשים.

כמו שאני אף פעם לא אבין איך אנשים עם משפחות גרים בתל אביב ונהנים מהחיים, רק שאני לא מתיימר לקבוע עבורם שהם לא יודעים מה זה לחיות כי לי זה לא מתאים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 12 דקות, gadik6 כתב:

המספרים לא תומכים?

הסטייטים הכי בטוחים עמדו על כ-1-1.5 מקרי רצח לכל 100 אלף, שזה בערך המספרים של האוכלוסיה היהודית בישראל, בתחומי הקו הירוק

יש לך מספרים מנורמלים ל 100,000 יהודים בארה"ב?

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 13 דקות, gadik6 כתב:

כדאי לעבוד על הבנת ההקשר של מה שמדברים עליו לפני שמגיבים.

כדאי לעבוד על ניסוח ברור לפני שממליצים לאנשים על מה כדאי לעבוד.

לפני 14 דקות, gadik6 כתב:

בארה"ב יכולים להגיד לך להתראות ואל תבוא יותר מחר. פיצויי פיטורין אין, כמדומני, והאבטלה בחלק מהמדינות עומדת על כ1800 דולר לחודש, שזה חצי מהסכום לבעלי שכר גבוה בישראל.

בארהב לויפי בהייטק (וגם לעובד פשוט כמוני) יש אפשרות לשים בצד מספיק כסף ליום סגריר.

תבדוק כמה מיסים משלמים בכל מדינה. אפילו בקליפורניה הפרוגרסיבית משלמים משמעותית פחות מפה.

אני באמת שמח שיש פה מערכת סוציאלית של בריאות ורווחה ואבטלה. קצת פחות שמח על זה שאני משלם על כל זה, גם עבור אוכלוסיות שלמות שחיות רק על זה.

• אהבתי 2

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 32 דקות, gadik6 כתב:

העזרה לאחר (גם אם לפני רגע קיללת את אמא שלו בפקק)

האם מסתתרת כאן הנחה סמויה שבמדינה X לא יסתכלו עלייך אם תיפול ברחוב ואילו בישראל כן?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 54 דקות, פינדר כתב:

כדאי לעבוד על ניסוח ברור לפני שממליצים לאנשים על מה כדאי לעבוד.

בארהב לויפי בהייטק (וגם לעובד פשוט כמוני) יש אפשרות לשים בצד מספיק כסף ליום סגריר.

תבדוק כמה מיסים משלמים בכל מדינה. אפילו בקליפורניה הפרוגרסיבית משלמים משמעותית פחות מפה.

אני באמת שמח שיש פה מערכת סוציאלית של בריאות ורווחה ואבטלה. קצת פחות שמח על זה שאני משלם על כל זה, גם עבור אוכלוסיות שלמות שחיות רק על זה.

תעמיק, ולא אצטרך לנסח "ברור".

קליפורניה באמת אחלה מקום לגדל את הילדים. אתה מדבר על פאלו אלטו סאניוויל והסביבה, או סרטוגה או סנטה קרוז?

בדקת כמה עולה שם בית או שכירות למשל?   

מסים זה רק חלק מהסיפור.

שלא נדבר על ביטוח בריאות - אפילו עם ביטוח מהעבודה בהייטק, יש מקרים בהם תצטרך להוציא מאות דולרים לביקור "פשוט".

לא כל ביטוח מהעבודה בארה"ב מכסה הכל או מספיק.

אני גם לא יודע כמה אתה חושב שעובד הייטק "פשוט", בחברה "פשוטה", מרוויח בקליפורניה, אבל מהידע שלי, עם עלויות המחייה שם, לא תמיד הם חוסכים משמעותית יותר, במיוחד כשלוקחים בחשבון קרן השתלמות, פיצויים ועוד. זאת בהנחה והם גרים ברמת חיים גבוהה יותר, ולא בדירת 2 חדרים עם קיה פיקנטו בחניה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 12 שעות, David32 כתב:

זה שתיק זרוק בתחנת אוטובוס זה סתם מישהו שכחת תיק, ואין באמת מה לדאוג.

לול איזה קטע. ירדתי מהרכבת ועל המדרגות בתחנה הייתה זרוקה איזו שקית שכנראה מישהו שכח. עברתי לידה וחשבתי לעצמי "איזה קטע, רק דיברנו על זה, ואני מבין שמישהו שכח ושזה לא מטען, ועדיין יש בי אי נוחות קלה".

לפני 10 שעות, יבגניפ כתב:

וכל מי שבוחר לעזוב, הוא לא בסדר, כי איך יכול להיות שלאנשים יש רצונות אחרים מעבר למות בעד ארצם. 

אני לא חושב שזה פשיזם. זה מאפיין מאוד בסיסי של מדינות לאום מוקצנות.

מוקצנת? מה מוקצן בזה?

מדינת לאום ברור, או כול רעיון שהוא בתכלס. פשוט במדינה רב לאומית צריך שהרעיון יהיה מוסכם (מה שקצת חסר בארץ). 

זה גם מחשבה ורצון טבעי, להגן על השבט. והנה, תראה, ניקו מוכן ללכת להגן ולמות תמורת משפחתו, עכשיו זה רק שאלה של איפה הוא שם את הגבול מבחינת "זה כבר לא משפחה". במדינה יותר הומוגנית, כנראה שההגדרה הזאת רחבה יותר.

לפני 10 שעות, יבגניפ כתב:

לא הייתי רוצה לגור בארה״ב ממגוון סיבות.

אז סמולנסק? 😉

לפני 9 שעות, Night Driver כתב:

דוד בוחר בהולנד כי שם הוא מרגיש הכי טוב

ויש לו עבודה שהוא אוהב, והוא התאהב בעיר ובאיזור שהוא גר בו. זה לא שהייתה לי מטרה להגר להולנד (להיפך, הגשתי קו"ח לחברות בניו זילנד), אבל הכול השתלב כך. מה אני אעשה? 

כן, גם את היישוב שבו העברתי את רוב חיי אני אוהב, אבל אני חוזר עכשיו, וזה לא לגמרי זה. 

לא הייתי הולך למות כדי להגן לא על זה ולא על זה. אבל זה אני. 

לפני 3 שעות, oryo כתב:

אלא משהו אחר: Builders vs. Destroyers

זאת נשמעת גישה שהיא מתבססת על שמרנות כהנחת בסיס.

ולמה?

לפני 3 שעות, oryo כתב:

קפיטליסטים/סוציאליסטים

מי הבילדר ומי הדסטרוייר. לא במבט של ראיה היסטורית, אלא מבחינת אידאולוגית?

סוציאליסט הוא דסטרוייר? אני יכול לטעון שהוא להיפך, הוא בונה. אפילו קומוניסט מנסה לבנות חברה שלפי האמונה שלו היא טובה יותר ושיוויונית יותר.

אז קפיטליסט הוא דסטרוייר? ממש לא, גם הוא מנסה לבנות חברה על בסיס האמונות שלו.

אלה שמתנגדים להגירה (של פליטים ממדינות עולם שלישי), הם בילדרים? הם לא בונים כלום, אבל הם גם לא הורסים כלום.

אלה שבעד ההגירה? הם מאמינים שזה בונה חברה טובה יותר או משהו, ושזה לא הורס. 

ואפשר להמשיך עם דוגמאות כאלה. 

אז זה קל להגדיר מישהו בתור בונה או הורס בראיה לאחור, או במבט שמרני.

לפני 3 שעות, oryo כתב:

אני חושב שהדיסטרויירס השתלטו על ישראל

זה למשל, רק כי אתה עם צד בנושא והיהדות שלך (וארץ ישראל השלמה) היא לא נושא מרכזי בחייך. הרי ברור לך שאם אתה שם את עצמך בנעליים שלהם מנקודת המבט שלהם, הם בונים. נכון?

SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, gadik6 כתב:

תעמיק

אתה לא ניטשה או אפלטון ואין יותר מדי עומק בכתביך. אם לא הבנתי למה התכוונת, זה בגלל שלא היית ברור ולא בגלל שאני צריך פרשנות.

לפני כשעה, gadik6 כתב:

ני גם לא יודע כמה אתה חושב שעובד הייטק "פשוט", בחברה "פשוטה", מרוויח בקליפורניה,

אני יודע כמה מרוויח מי שעובד באותה החברה שאני עובד בה, באותו תפקיד. הוא חי ברמה הרבה יותר גבוהה ממני וגם יכול לחסוך. גם מי שחי בקליפורניה (לזרוק שמות של שכונות יוקרה זה דבילי. גם פה אני גר ברחובות, ולא ברמת אביב) ובטח מי שחי בנבאדה.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...