Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מי אשם בתאונה

שימו לב! השרשור הזה בן 1748 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לדעתי האשמה היא על הנהג השני, רואים שאתה הולך לכיוון הנתיב השמאלי ביותר, זוית המצלמה יכולה להיות מטעה ולהראות כאילו אתה על שני הנתיבים. כך או כך עם סרטון כזה באיכות כזאת קשה לי לראות שהשופט יתייחס אליו. בטח עם תאריך שגוי.

תעדכן את התאריך במצלמה, ושים אותה בזוית טובה יותר, כך שתוכל לראות גם את חרטום הרכב שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מצחיק בכלל, זה דיני ראיות, שהם הבסיס למערכת משפט מתוקנת.

אגב נסיון כזה - לתקן את התאריך ולצלם מחר את אותו מקטע ולהגיש אותו לבית המשפט יכול להסתיים בצורה עגומה.

נניח ולנהג השני יש גם מצלמת רכב, בגלל מיקומו (אחורה יותר יחסית לפות"ש) בסרטון של הנהג השני אולי יכולים לראות את פות"ש, אבל בטוח שאפשר לראות את הרכב שלפני פות"ש והרכב שלפני הנהג השני.

בסרטון שיפיק מחדש פות"ש יראו רכבים אחרים לחלוטין.

וזה לכל הפחות עבירה של ביזיון בית המשפט, במקרה הרע זה עדות שקר.

פספסת לגמרי את הנקודה, לפיה השופט יפסול את הסרטון, רק בגלל שהתאריך אינו נכון, כאשר כיוון התאריך נתון לשינוי בכל רגע. כלומר תאריך נכון לא מבטיח סרטון אמין.

המטרה לא היתה להציע לזייף סרטון או לעסוק בשאלה כמה קל יהיה לזהות שמדובר בזיוף.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אחד הדברים החשובים בראיות זה מתי הושגו ומתי נוצרו, מכיוון שבראיות דיגיטליות זה עוד יותר חשוב, רוב המצלמות למשל ידאגו להטבעת תאריך בתוך התמונה / וידאו.

לצורך העניין זה יוגש לשופט - איך הוא יידע שהוידאו לא צולם ב-2018 אלא ב-2019?

לא יידע.

ולגמרי - תאריך נכון לא מבטיח סרטון אמין, תאריך לא נכון מבטיח סרטון לא אמין

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואם אין במצלמה תאריך ושעה? או שהצלמה פגומה שהתובע לא שם לב שהיא מציגה זמן לא נכון?

למשל פעם היתה לי מצלמת דרך סינית שלא שמרה תאריך נכון אז פשוט כיביתי את הצגת זמן בסרטון.

והסרטון היה פשוט ללא זמן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ולגמרי - תאריך נכון לא מבטיח סרטון אמין, תאריך לא נכון מבטיח סרטון לא אמין

זה בדיוק המצב ההזוי, הסרטון האמיתי יפסל ואחד אחר קל לפברוק.

מדובר במצלמת דרך שהתאריך בה נתון לשינוי בקלות ע״י אחד הצדדים המעורבים ואין לכך כל תיעוד, ובכל זאת בתי המשפט מקבלים אותן כראיות ואין שרשרת אחזקת ראיות וטיעונים מפולפלים שרואים בסדרות משפט בטלויזיה, מדובר על משפט נזיקין פשוט.

אולי דרכים אחרות להוכיח את תאריך צילום הסרטון (אולי בהמשך רואים את הרכב ונהג המעורב? או שברדיו מציינים את התאריך?

בתחילת הדיון חשבתי שזו סתם אנקדוטה מעניינת, עכשיו כבר נראה לי הגיוני שיתכן ואולי השופט יבין שפות״ש לא הלך ופברק תאונה נוספת רק כדי לרמות את בית המשפט ויקבל את הסרטון וההסבר על התאריך הלא נכון.

עריכה אחרונה על ידי Be roo
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואם אין במצלמה תאריך ושעה? או שהצלמה פגומה שהתובע לא שם לב שהיא מציגה זמן לא נכון?

למשל פעם היתה לי מצלמת דרך סינית שלא שמרה תאריך נכון אז פשוט כיביתי את הצגת זמן בסרטון.

והסרטון היה פשוט ללא זמן.

יותר קל לקבל סרטון ללא תאריך ושעה (בטח אם יש משהו שמחזק את התקופה שבה זה צולם (למשל תנסה להביא צילום וידאו מז'בוטינסקי על תאונה שקרתה לאחרונה, קל מאוד לראות בסרטון שזה לא משהו מהתקופה המתאימה), או אם נניח לשני הצדדים יש צילום וידאו שבו רואים לפניהם את אותו רכב, אותו שלט של חנות או משהו כזה.

הרבה יותר קשה לקבל סרטון עם תאריך שהוא לא נכון.

בקטע הזה עשית בחוכמה, עדיף ללא תאריך מאשר עם תאריך לא נכון.

זה בדיוק המצב ההזוי, הסרטון האמיתי יפסל ואחד אחר קל לפברוק.

מדובר במצלמת דרך שהתאריך בה נתון לשינוי בקלות ע״י אחד הצדדים המעורבים ואין לכך כל תיעוד, ובכל זאת בתי המשפט מקבלים אותן כראיות ואין שרשרת אחזקת ראיות וטיעונים מפולפלים שרואים בסדרות משפט בטלויזיה, מדובר על משפט נזיקין פשוט.

אולי דרכים אחרות להוכיח את תאריך צילום הסרטון (אולי בהמשך רואים את הרכב ונהג המעורב? או שברדיו מציינים את התאריך?

בתחילת הדיון חשבתי שזו סתם אנקדוטה מעניינת, עכשיו כבר נראה לי הגיוני שיתכן ואולי השופט יבין שפות״ש לא הלך ופברק תאונה נוספת רק כדי לרמות את בית המשפט ויקבל את הסרטון וההסבר על התאריך הלא נכון.

באופן כללי ראיות דיגיטליות קלות לפברוק, לכן ראיות רגילות רק צריכות להיות ברמה פורנזית, וראיות דיגיטליות Forensically Sound שזה יותר מחמיר.

שרשרת אחזקת ראיות רלוונטי רק כשהמדינה היא התובעת, במשפט נזיקין לכל ראיה אין שרשרת אחזקה, תחשבי על משפט נזיקין של דירה, החוזה (דף ונייר, לא דיגיטלי בכלל) יש לו שרשרת אחזקה? במקרה הטוב ישב בשמרדף בכספת של בעל הדירה, במקרה הרע מגיע עם כתמי קפה ודהייה מהשמש.

אפשר להוכיח שהתאריך לא נכון יחסית בקלות אם פות"ש שמר עוד סרטונים מאותו יום, נניח בניין שהשתנה, סימוני כביש שהשתנו, תמרורים כלשהם, שלט של חנות וכו'.

זה יחסית קל לביצוע, רק הרבה עבודה שחורה למצוא מחט כזו בערימת השחת.

הבעיה שזה רק אומר שהתאריך לא נכון במצלמה, עכשיו צריך להוכיח מה התאריך הנכון שבו צולם הסרטון, באותה דרך אפשר לנסות למצוא משהו שהשתנה אחרי צילום הסרטון, זה קובע טווח תאריכים מקסימלי, ככל שהטווח קצר יותר זה יותר קל לשכנע את השופט.

נניח ועברנו גם את זה, בסרטון לא רואים שום דבר חד משמעי, אין כאן צילום של הפגיעה, לא נראה שאפילו רואים את הרכב השני.

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1748 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...