Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ביטוח מנהלים, מעבר ל- IRA, השקעות פאסיביות ומה שבינהם

אביב
שימו לב! השרשור הזה בן 1785 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כמעט בכל תחום חברי הפורום מסוגלים לתת עצה טובה, כנ"ל לגבי פנסיה והשקעות.

השאלות נוגעות לכמה תחומים אבל קשורות ביניהן:

1. יש לי ביטוח מנהלים מ-2012. בזמנו מישהו המליץ לי "לשמור עליו בכל משמר" כיוון שהוא כולל מקדם קבוע של 203.01. היום כשאני יותר מבין ממה שהייתי אז, נראה לי שמקדם כזה לא מצדיק להשאיר אותו בהתחשב בדמי הניהול הגבוהים (2.42 מהפקדה ו-1.2 מהחיסכון) והרווח השלילי שהוא תוצאה של ניהול כושל ועלויות השקעה גבוהות. האם לדעת מישהו יש סיבה טובה להמשיך להחזיק בו?
  2. מה דעתכם על IRA כאלטרנטיבה לחיסכון מנוהל? הן לקרן הפנסיה והן לקרן ההשתלמות?
  3. ככלל ובפרט כאסטרטגיה ל- IRA, מה דעתכם על טרנד ההשקעות הפסיביות שהפך פופולרי מאד בארה"ב ומתחזק בקצב מתון יחסית גם בישראל? הכוונה להשקעה פסיבית במוצרים עוקבי מדדים, בפיזור רחב. הממליצים מסתמכים על מחקרים שהראו שמנהלי השקעות אקטיביים לא מצליחים "להכות את השוק" באופן שיטתי וגם אם כן, אין אסטרטגיה טובה לבחור אותם מראש. כמובן שאני מסייג את השאלה להשקעות ארוכות טווח- 10 שנים ומעלה. מנגד, הטענה העיקרית היא שעקב זרימת כספים רבים למניות הכלולות במדדים הפופולריים, מחירן של מניות אלו עלה באופן לא פרופורציונלי לערך האמיתי ולכן נוצרה מעין בועה שעתידה לתקן את עצמה, מה שיוביל לירידת מחירן ובהתאם לזה גם להפסדים למשקיעים שיתחילו להשקיע בהם בתקופה הנוכחית. עוד טענה מרכזית היא שהסתכמות על מגמות ארוכות שנים מהעבר לא בהכרח ינבאו את העתיד ולכן לא ניתן לצפות לקבל את אותה ריבית רב שנתית ממוצעת שבונים עליה בהשקעות פסיביות.

אשמח לשמוע את דעתם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגבי 3, זה נכון שהיקף ההשקעה במוצרים עוקבי מדדים גדל משמעותית אבל לא הייתי אומר שזה טרנד במובן השלילי של המילה. מצאתי נתון מ- 2015 שאומר ששיעור ההון בקרנות מחקות מדד ביחס לכל תעשיות קרנות הנאמנות עמד על 34% בשנת 2015, כך שלא נראה שזה יוצר עיוות משמעותי במחיר של המניות במדדים הפופולריים. חוץ מזה, גם בתעשיות קרנות הנאמנות הרגילות הן בדרך כלל מתרכזות במדד ספציפי במטרה לעקוף אותו ומחזיקות את רוב המניות שלו, פשוט חלק קצת יותר ממשקלן במדד וחלק קצת פחות. אז הטענה שזה גורם לעיוות לא נראית לי נכונה. בכלל, יש הרבה מאוד כסף שמחפש במה להשקיע בשנים האחרונות, אז ה"עיוות" הוא גלובלי ולא נובע מעליה בהשקעה במוצרים עוקבי מדד.

לגבי התשואה הצפויה, סביבת הריבית כיום נמוכה משמעותית מההיסטורית, כך שהתשואה הצפויה נמוכה יותר גם כן. התמחור הנוכחי של S&P500 מייצג תשואה נומינאלית של כ- 7%, בישראל קצת יותר גבוה אבל לא דו ספרתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני גם לא מכיר פנסיה בניהול אישי, רק קרן השתלמות.

נראה לי שזה גם שתי שאלות טיפה שונות: האחת היא האם להשקיע לבד איפה שאתה יכול, האחרת היא במה.

עד כמה שאני מבין, ה-תמריץ במעבר ל-IRA הוא חסכון בדמי ניהול בעיקר.

לגבי השאלה השניה - אני קראתי איזה ספר וחצי בנושא והתחברתי לגישה הכללית. מצד שני גם בהשקעה עצמאית יש אלמנט כלשהו של פחד, כי גם כשאתה קונה קרן מחקה, אתה לא מבטל את הסיכון סביב (אפשר לראות מה קרה בסוף 2018, וגם היום, הבורסה מקפצת לה סביב כל ציוץ של טראמפ על סין). ומקצת התיקים הפסיבים לדוגמא שראיתי באתרים שונים (נגיד בבלוג המפורסם של "הסולידית), קיבלתי את התחושה שאנשים בוחרים קרנות מחקות בצורה קצת אקראית.

לא יודע אם זה ריאלי, אבל אולי התייעצות כלשהי עם מישהו שכן חי את התחום אפילו לגבי בניה של תיק שמורכב מקרנות מחקות, זה גם רעיון טוב.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. לא באמת קבוע או מובטח. יש אינספור אותיות קטנות המאפשרות לשנות את המקדם בעתיד.

לגבי כדאיות - תלוי מתי לדעתך ילך לך הראש מנוע :-D

חפש בגוגל מחשבונים המתאימים מקדם לתוחלת חיים מוערכת. אחד לדוגמא כאן.

אגב, בגמל IRA ניתן להשיג 0.2% מהחסכון ו 0% מההפקדה. זה הבדל עצום שיכול להצטבר להפרש של מיליונים לקראת פרישה (כמובן תלוי בגובה ההפקדות). פנסיה תהיה זולה אף יותר באחוזים מהחסכון.

2. אחלה אם אתה יודע מה אתה עושה או לא רוצה לתרום את כספך לתספורת הבאה של תשובה. אגב, לא צריך דוקטורט - כל החומר מאוד נגיש באינטרנט, לדוגמא באתר הסולידית.

כמו שאמרו, אין פנסיה IRA. יש רק גמל. לגמל אין את הרכיב הביטוחי של הפנסיה וביטוח חיצוני עלול להיות יקר יותר. אפשר לקרוא כאן על כל ההבדלים.

אפשר לשלב את שניהם. אפשר גם ללכת על פנסיה שמשקיעה בממדים. לדוגמא הפניקס.

3. השקעה פסיבית = קונים ומחזיקים להמון שנים. גם אם השוק יתקן את עצמו מכל סיבה שהיא, בתוחלת כנראה תרוויח.

גם במדדים יש המון משחק - עולמי\אזורי, שווקים מפותחים\מתפתחים, יחס מניות-אג"ח וכו, מה שישפיע על הרווח.

עריכה אחרונה על ידי Morph00
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פיצול רכיב הפיצויים מקרן הפנסיה והעברתו לקופת גמל IRA.

מה אתה מנסה להרוויח מזה?

IRA לרוב קולטים רק מעל 100K, יש לך את זה בפיצויים?

דמי הניהול בIRA כאשר כוללים עמלות ודמי ניהול פנימיים די דומים לדמי ניהול בפנסיה. אז אני לא מבין מה אתה הולך להרוויח מכך.

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להרוויח- דמי ניהול כנראה הנמוכים ביותר שניתן, שליטה במה הכסף מושקע, וגם הימנעות מדמי ניהול נסתרים (ע"ע "הוצאות השקעה" בקופות המנוהלות, לדוגמה הקרנות האיריות). גם את העמלות אפשר לצמצם למינימום.

לגבי המינימום של 100K, אפשר להתמקח ואם למישהו יש את הסכום הזה בכל החשבונות (כלומר אפילו 99K בקרן השלמות ו-1K בפיצויים) זה כנראה אפשרי לפי מה שאנשים אומרים, לא ניסיתי בעצמי.

יש הצעה לא רעה של הלמן אלדובי לחברי קבוצת 8200 וקרוביהם (שבפועל זה כל אחד).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מכיר את הקבוצה.

יש הוצאות השקעה. אתה מפקיד שקלים מהמשכורת, ממיר לדולר? (יש עמלת המרה? יש מרווח משער רציף?), קונה עם זה ETF? (עמלת קניה/מכירה), מחזיק בETF? (דמי ניהול של הקרן).

זה "הוצאות השקעה".

שני הסכומים מתנקזים לכיוון ה0.25%-0.3% גם בפנסיה עם 0.1% מהצבירה וגם בקופ"ג IRA עם 0.2-0.22% על הצבורה (בהנחה ומשקיעים בVTI או משהו דומה עם 0.04% דמי ניהול).

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

VTI ירד ל-0.03% לפני מספר ימים :lol:

עם זאת, בקופה פטורה ממס הייתי מעדיף קרן אירית צוברת (אפשר לראות ולחשב הבדלים כאן).

לגמרי לא בטוח שהעמלות ב-IRA יהיו פחותות מאלו שיש בפנסיה. לדעתי לרוב זה הפוך.

שליטה במה הכסף מושקע ויכולת לקבל פיזול עולמי אלו סיבות טובות יותר לדעתי. רוב המסלולים בפנסיות מושקעים חזק בארץ, למרות שאנחנו פחות מ-0.5% מכלכלת העולם.

סיבה טובה נוספת היא להמנע מאיזונים אקטואריים שיכולים לפגוע משמעותית בקצבה. פחות רלוונטי כיום אבל לא ברור מה יהיה עוד 40 שנים.

חסרון גדול של IRA - לא ניתן לקחת הלוואה (לרוב בתנאים טובים של P-0.5) כנגד הקרן.

אלטרטיבה ל-IRA עם היתרונות הנ"ל היא פשוט להשקיע ב-S&P500 (לדוגמא דרך זה, ניתן להשיג ב0.35 דמי ניהול אאל"ט).

עריכה אחרונה על ידי Morph00
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלו דקויות שכנראה כבר תלויות בטיב התנאים שהשגת ובאופן ההשקעה שלך ב- IRA.

האם הכספים שלך מושקעים במכשירים שמשקיעים מחדש דיבידנדים ללא ניקוי מס במקור? האם יש לך שליטה כלשהי על כך?

עריכה אחרונה על ידי אביב
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פוסט חם מהתנור המשווה פנסיה לגמל

לא ברור כיצד ישתנו הנתונים אם מניחים 0.2% דמי ניהול ל-IRA ומיסוי עדיף של קרנות איריות צוברות.

אג"ח מיועדות לא קיימות בפנסיה מקיפה ולכן קופות הגמל מקבלות נקודות בונוס חזקות ברגע שעוברים את תקרת ההפקדה לפנסיה הרגילה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רק לשם ההבהרה- לא הצעתי להחליף את קרן הפנסיה בקופת גמל, אלא לפצל את מרכיב הפיצויים ואותו להעביר לקופת גמל.

העברת התגמולים לקופת גמל גוררת את אבדן הביטוחים הזולים שכוללת בקרן פניסה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...