Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

כלכלת אמנות ובידור - איך ממשלות מחליטות על תקציבי סבסוד לקולנוע, רדיו, פסטיבלים וכו'?

Derish

פוסטים מומלצים

נעזוב רגע את המקורבים והלוביסטים, המלחמה ברקע וכו' - הדיון הוא פילוסופי/היפותטי. על סמך מה בעצם ממשלות מסבסדות אמנות ובידור?

האם מישהו יושב שם ועושה חישוב ש-X השקעה בקולנוע תניב Y סרטים, שיגרמו לאנשים להרגיש טוב יותר ולהימנע מטיפול פסיכולוגי, מה שיעלה את התפוקה הלאומית? האם השקעה בפסטיבל או בארוע ליום העצמאות תניב רווח כי אנשים יצאו מהבית ויתעמלו יותר, כך שיזדקקו לפחות שירותי רפואה ציבורית? מה ההצדקה הכלכלית לקיומם של גופים כמו 'כאן' או ה-BBC או NPR, שלא עושים הרבה כסף מפרסומות? או שאולי זו סתם 'זכותו' של משלם המיסים ליהנות מקצת בידור בתמורה לאגרה ולא רק שירותים פרקטיים כמו איסוף הזבל וניקוי הרחובות?

כשגרתי בישראל, תמיד תהיתי למה קיימת הקרן לעידוד הקולנוע (הנחות והחובבני), מדוע המדינה תומכת בתיאטרון (אולי כי הם משלמים מס על הכרטיסים?) וכד'. אבל עכשיו שאני גר באירופה נראה שההשקעה הציבורית גבוהה בסדרי גודל, בעוד שהתמורה לתקציב הלאומי או לטובת הציבור קשה יותר מאי-פעם לכימות.

אשמח להשכיל בנושא, אם יש פה מישהו שהיה מעורב בתהליכים או דיונים רלוונטיים ויכול לשפוך אור.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תשווה את זה לתקציבי מחקר בסיסי - לא כל הוצאה ציבורית עוברת בחור שבגרוש. ממשלות שמות מיליארדים ב-CERN - האם זה מכניס משהו? יש כאן משהו יותר עמוק מחשבה על העתיד היותר רחוק או על הרוח.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, sperial כתב:

יש כאן משהו יותר עמוק מחשבה על העתיד היותר רחוק או על הרוח.

בשביל זה פתחתי את השרשור - כדי להבין מה זה ה'משהו' הזה מאנשים שאשכרה יודעים ולא סתם בוחרים להאמין בתבונת על או יד מכוונת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

הייתי מוסיף לדיון ספורט ואת השפעתו על, למשל, נוער שבלעדיו יפנה לפשע.

כבר שנים יש יוזמות של הקמת מגרשי אימונים בעיקר באיזורים חלשים. משם זה צומח.

את הרווח הישיר למדינה קשה מאוד לכמת וגם זה שמגיע - מגיע לאט מאוד.

• אהבתי 1

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין פה חישובי רווח.

אפילו ספורט, זה רווח בדיעבד, אף אחד לא ישב וחישב כמה פשע זה מונע.

קוראים לזה "מאפיין של ציבילזציה". משהו שאיך שהוא התגלגל מראשית הציביליזציה ביוון עד היום.

עריכה:

אולי יהיה לך יותר קל לענות על השאלה אם תקרא איך התייחסו לתרבות *לפני* קום המדינה, ומה היה תפקידה המגויס פחות או יותר. עברו 70 שנה אבל יש אינרציה, כולל אינרציה מארצות המקור (גרמניה... יא איזה קן צרעות אפשר לפתוח פה...)

בצד הכספי בלבד:

לא יודע לגבי הפקות תיאטרון, אבל הניסיון שלי עם אופרה ותזמורות - זה לא רווחי נקודה, בשום קונסטלציה שהיא לא קרקס של אנדרה רייה. בשום מדינה. ככה שמהשנייה הראשונה מדובר במשהו שזקוק לתמיכת מדינה (או פטרון במאה ה-19 או אציל בימי הביניים וכו)

עריכה מס 7:

אולי זאת התשובה. תתחיל מהכי רחוק בהיסטוריה - מי קיים אמנים. רמז - לא הכרטיסים. תמיד היה שם פטרון, ובגלגול המודרני של סוף המאה ה-19 והלאה, התחלף הפטרון בערבוב של מדינה ונדבנים. על אותו משקל, יש לך גם בתי ספר שהקימו נדבנים בלי לשאול את המדינה...

עריכה אחרונה על ידי hans
  • אהבתי 1
  • מעניין 1
  • רעיון טוב! 1

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, hans כתב:

אולי זאת התשובה. תתחיל מהכי רחוק בהיסטוריה - מי קיים אמנים. רמז - לא הכרטיסים. תמיד היה שם פטרון, ובגלגול המודרני של סוף המאה ה-19 והלאה, התחלף הפטרון בערבוב של מדינה ונדבנים. על אותו משקל, יש לך גם בתי ספר שהקימו נדבנים בלי לשאול את המדינה...

בדיוק מה שרציתי לכתוב. זו אינרציה. כמו שבעבר הפטרון היה מממן את האומן, ככה עושה היום המדינה. אם יש בזה רווח כלשהו אני בספק, אבל זה עוד מדד כזה של ״הנה תראו איזו מדינה אדירה״. הדבר היחידי שהייתי מוסיף לזה, זה שבחלק מהמקרים לכל זה יש כנראה גם תפקיד באינדוקטרינציה, מונופול על חינוך והסיפור שמספרים וכו׳, אבל כמובן שזה לא תמיד נכון.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 שעות, Derish כתב:

בשביל זה פתחתי את השרשור - כדי להבין מה זה ה'משהו' הזה מאנשים שאשכרה יודעים ולא סתם בוחרים להאמין בתבונת על או יד מכוונת.

תתחיל מלהבין למה בכלל קיימת אומנות.

מאחל לך בהצלחה, זו מחילת ארנב בלי סוף...

• רעיון טוב! 1

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא כ"כ מעניין אותי למה היא קיימת, אבל קצת מפריע לי שאני משלם עליה ללא זכות החלטה מה כן ומה לא לממן. כנ"ל עם מחקרים אקדמיים ומשלחות לחלל כשיש מספיק בעיות לפתור ברמת העיר והשכונה, אבל הנחתי שעם התרבות/בידור יהיה קל יותר לקבל תשובה בפורום. בינתיים מסתמן שזו עוד אחת מהשאלות האלה שאף אחד לא יודע לענות עליהן בבירור אבל לכל אחד יש תיאוריה או רציונליזציה בנושא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 13 דקות, Derish כתב:

אבל קצת מפריע לי שאני משלם עליה ללא זכות החלטה מה כן ומה לא לממן.

יש לך דוגמא לדבר אחד שאתה כן משלם עליו דרך מיסך שכן שואלים אותך מה ואיך לממן ואם כן?

לפני 14 דקות, Derish כתב:

כנ"ל עם מחקרים אקדמיים ומשלחות לחלל

אני מבין שבאת להטריל קצת דריש סטייל?

SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעתיים, itaysamurai כתב:

הייתי מוסיף לדיון ספורט ואת השפעתו על, למשל, נוער שבלעדיו יפנה לפשע.

כבר שנים יש יוזמות של הקמת מגרשי אימונים בעיקר באיזורים חלשים. משם זה צומח.

את הרווח הישיר למדינה קשה מאוד לכמת וגם זה שמגיע - מגיע לאט מאוד.

תקציב הספורט בארץ מעוות ברמה פסיכית.

כסף למגרשי אימונים, חוגי נוער וכאלה - פצצה.

הבעיה שבצורה שבה הכסף מחולק במדינה חלקו הגדול נעצר במרכזי הפועל ביתר ומכבי, וחלקו האחר משמש לשחקנים זרים שמגיעים להעביר עונה בכיף.

לדוגמא פיני גרשון (יימח שמו), המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל, לוקח בין 800 אלף למיליון בשקל בשנה. את התוצאות שהוא נותן אפשר לראות..

https://m.one.co.il/mobile/Article/451013.html

אין לי את הידע על מה קורה בדברים כמו תיאטרון, קולנוע וכו', אבל לא אתפלא אם גם יש שם סיפורים כאלה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 דקות, David32 כתב:

יש לך דוגמא לדבר אחד שאתה כן משלם עליו דרך מיסך שכן שואלים אותך מה ואיך לממן ואם כן.

לפחות ברמת מסי העירייה/ארנונה כן - כל פעם שמרימים אצלנו בעיר פרויקט 'לטובת הציבור' כמו פארק או אזור תעשייה, קובעים ישיבה פתוחה שאפשר לבוא אליה ולשאול שאלות או להביע התנגדות. יש גם ערוצי תקשורת נוספים למטרה הזאת זמן רב לפני שהבולדוזרים מקבלים אישור לעלות על הקרקע, כמו פרסומים באתר העירייה, הרשתות החברתיות שלה, והעיתונות המקומית.

במדינות מסוימות (כמו אנגליה וחלקים מארה"ב) להתנגד לשינויים כאלה זה בכלל ספורט לאומי, אפילו כשהם לא במימון ציבורי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום
לפני 17 דקות, יובל .מ. כתב:

תקציב הספורט בארץ מעוות ברמה פסיכית.

כסף למגרשי אימונים, חוגי נוער וכאלה - פצצה.

הבעיה שבצורה שבה הכסף מחולק במדינה חלקו הגדול נעצר במרכזי הפועל ביתר ומכבי, וחלקו האחר משמש לשחקנים זרים שמגיעים להעביר עונה בכיף.

לדוגמא פיני גרשון (יימח שמו), המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל, לוקח בין 800 אלף למיליון בשקל בשנה. את התוצאות שהוא נותן אפשר לראות..

https://m.one.co.il/mobile/Article/451013.html

אין לי את הידע על מה קורה בדברים כמו תיאטרון, קולנוע וכו', אבל לא אתפלא אם גם יש שם סיפורים כאלה.

א. קצת ריספקט לבנאדם שהוא מבכירי הכדורסל בארץ, גם אם אתה לא אוהב אותו.

ב. עלות שכר. זה רחוק ממה שהוא "לוקח".

ג. באף תחום אתה לא רוצה אנשים בינוניים שינהלו אותו, כדי שהשכר הצנוע שלהם יעבור חלק בגרון.

ד. זו לא מטרת הדיון.

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 דקות, Derish כתב:

או להביע התנגדות.

יופי, את התנגדותך הבעת. יכול גם להביע אותה בקלפי. (גם אצלי עכשיו ליד הבית יש דיון על העתיד של איזה רחבה בעיר. נו ו? אני יכול לבוא ולהגיד שלא מתאים לי).

על השאלה העקרונית האם לשנות, לא שואלים על מיקומים של דברים ספציפיים - לא שואלים. שואלים מה מפריע לך ומה היית רוצה לראות אבל אין לך כפרט זכות החלטה וגם מהתלונה שלך אפשר להתעלם. 

אתה (תיאורתית) נשאל בקלפי לגבי הרצון שלך לממן תרבות וספורט. אבל לא פה ולא שם אף אחד לא שואל אותך על דברים ספציפיים. 

SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 38 דקות, itaysamurai כתב:

א. קצת ריספקט לבנאדם שהוא מבכירי הכדורסל בארץ, גם אם אתה לא אוהב אותו.

ב. עלות שכר. זה רחוק ממה שהוא "לוקח".

ג. באף תחום אתה לא רוצה אנשים בינוניים שינהלו אותו, כדי שהשכר הצנוע שלהם יעבור חלק בגרון.

ד. זו לא מטרת הדיון.

זה כן.

הוא שאל על סמך מה מסבסדים אומנות/בידור/ספורט, לכאורה אי אפשר לכמת.

בתאכלס התקציב מגיע בעזרת לוביסטים וארגונים שמעלימים את הכסף בדרך ומי שצריך לקבל אותו מיובש. הבאתי את הספורט כדוגמא כי את זה אני מכיר.

א. פגב"ז שמת"כ גפ"מ. אין כבוד לאף אחד מהם, הם אחראים להרס הענף במדינה והפיכתו לענף מת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 שעות, Derish כתב:

... משלם עליה ללא זכות החלטה מה כן ומה לא לממן.

פחות או יותר הגדרת את צורת החיים של 99.99 אחוז מבני האדם... חוץ משוויץ ואולי עוד איזו אנומליה, דמוקרטיה ישירה וביצוע החלטות ע"פ משאלי עם תכופים זה עוף נדיר.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...