Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

928 מארה"ב - האם לקנות גרוטאה כדי לשמור על מסגרת תקציב?

Arik TG
שימו לב! השרשור הזה בן 3657 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

ירון,

אני שמח שאנחנו עושים את הדיון הזה. אולי בסופו הדברים יהיו יותר ברורים לכולנו.

אני אפריד בין הדיון התאורטי לדיון המעשי.

ראשית ברמה התאורטית :

המכס רוצה שנשלם את המסים לפי השווי ה"אמיתי" של הרכב.

האם השווי הזה מורכב מעלות הקניה + שיפוצים מכניים?

לדעתי יש הבדל בקריטריונים להערכת השווי של רכב משומש ושל רכב אספנות.

למשל לרכב משומש יש מחירונים שמתחשבים בקילומטרז' באופן מסוים וההתחשבות בקילומטרז' בהערכת השווי של רכב אספנות שונה לחלוטין.

באותו אופן יש הבדל בהתייחסות לחיצוניות הרכב (משומש מול אספנות), ובמה שחשוב לענייננו- המצב המכני.

השמאות של רכב אספנות שמה דגש על מצבו החיצוני והפנימי וככל שהבנתי מתחילה בכלל להתייחס למצבו המכני רק כאשר מצבו החיצוני והפנימי כבר טוב מאוד.

לדוגמה- רכב שהוא רמה ארבע במחירון (בלי שאני אצטרך להגיד בעצמי מה זה רמה ארבע. פשוט ניקח רכב שאם ניקח שלושה שמאים כולם יגידו שהוא בדיוק רמה ארבע ללא ספק), האם כאשר אתה פותח את מכסה המנוע שלו ומופתע לגלות שכל הצינורות וכל החווט חדשים, הרדיאטור חדש וכל המנוע נקי ונוצץ, האם זה יהפוך את הרכב לרמה שלוש?

אני חושב שלא. האמת, אפשר לשאול שמאי במקום שאגיד את דעתי הלא מקצועית. אבל בוא נניח בינתיים שזה כך.

לכן אם אני קונה רכב רמה ארבע ב 3000 דולר (נגיד שזה המחירון) ומשקיע במכניקה שלו 5000 דולר הוא נשאר רכב ברמה ארבע וערכו (תאורטית) לא יעלה, או לפחות לא יעלה באופן שניתן להעריך בצורה אובייקטיבית.

עד כאן ברמה התאורטית. עכשיו ברמה המעשית-

ברמה המעשית המכס הוא רגולטור מטעם המדינה, ונתקל כל הזמן ברמאים. כאשר רגולטור נתקל ברמאים הוא מקשיח את התקנות (אני מכיר את ההתנהגות של הרגולטור בתחום שלי) ומחזק את האכיפה. אחרי שהמכס נתקל בכל מקרי זיוף חשבוניות הקניה בהתנהגות רגילה של רגולטור הוא היה צריך לכאורה להפסיק להאמין לחשבוניות קניה בכלל, ולהעביר תקנות שאומרות שבכל מקרה של ספק (שזה בעצם בכל פעם שבא להם) רק דו"ח שמאי יקבע את שווי הרכב לצורך מס.

אבל להבדיל מרגולטורים אחרים המכס כבול על ידי האמנות שישראל חתומה עליהן והחוק הישראלי שונה כדי שיתאים ל GATT.

לצערו של המכס הוא לא יכול להחליט שדו"ח השמאי יקבע סתם כך (כלומר, הוא יכול, והוא עושה, אבל זה לא חוקי).

החוק אומר בדיוק מה נכנס לסכום החייב במס. אולי (אני אשאל בסוף עו"ד, אל תדאג), רק אולי, אפשר יהיה לשכנע את השופט שהחלפת מנוע מעלה את ערך הרכב לפי התקנות, אבל אני לא רואה איך העלאה של ערך הרכב בעקבות שיפוץ גיר שלא לומר החלפת רצועת טיימינג יחזיקו מעמד בבית משפט.

השמאות של הרכב בנמל אינה כוללת נסיעה לבדוק אם הקלאץ' מחליק ולכן זה לא רלבנטי לשווי הרכב אם יש בו קלאץ' חדש או לא.

דוגמה הפוכה- אם אני קונה רכב אספנות ונוסע עליו עשרת אלפים ק"מ לפני שאני מייבא אותו לארץ האם אני זכאי להנחה ממחיר הקניה? אני אומר לא כי אין שום דבר בחוק שמאפשר הנחה כזו.

It's life, Jim, but not as we know it

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 31
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

אני אסביר שוב,

לפי התקנות , החישוב צריך להתבצע אך ורק לפי עלויות הקניה , או ליתר דיוק העלויות עד שהרכב נכנס לנמל. (וזה מאז שישראל חתמה על הסכמים מול ארה"ב והשוק המשותף )

כלומר עלויות קניה , הובלה ימית, הובלה יבשתית , ביטוח , ועלויות נוספות אם היו (למשל שיפוץ).

בפועל , בגלל שכנראה לא מעט אנשים לא מוסיפים את כל העלויות , המכס לא מקיים את התקנות שלו עצמו, ומבצע הערכת שמאי. (כמו המצב לפני החתימה על התקנות)

דרך אגב, אם תחליף מנוע אולי תסדר עם רשות המיסים , אבל תסתבך עם משרד התחבורה .... צריך להביא רכב שהוא עם אותו מנוע כמו המקורי... :D

דרך אגב, כיום המכס מנסה להביא שמאי לבדוק , ובכל הפעמים שיצא לי לשמוע כאשר המייבא מתעקש, ומנסה להגיע למשפט, רשות המיסים נסוגה בכדי לא לקבוע תקדים משפטי וחוזרת לתקנות ...

עריכה אחרונה על ידי YaronNahum

גם אני מבקר במפגש השפלה... :beerchug:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 3657 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...