Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

תשובה שקיבלתי מסמכ"ל רשות המיסים לגבי אגרת הסולר

gibsonlp
שימו לב! השרשור הזה בן 7133 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לא יאומן, פעם ראשונה בחיים שלי שדמות ציבורית עונה לי למשהו במקום לנפנף אותי...

שלחתי email למר בועז סופר ובו שאלתי על סיבת גובה אגרת הדיזל.

להלן תשובתו:

----------------------- SNIP -----------------------

גיל, שלום

המס על הסולר עומד כיום על חמישים ושמונה אגרות לליטר סולר ביחס ללמעלה משני שקלים לליטר בנזין. זוהי הסיבה שבעטייה נגבית אגרת הרישוי "המגוחכת" כלשונך. כלומר, המס על בנזין יקר פי שלושה מהמס על הסולר, ולכן אינני שותף לדעתך לגבי "הגיחוך" שבאגרה שנועדה לצמצם את הפסד ההכנסות כתוצאה מהשימוש בסולר – שלמען הסר ספק, אין בהכרח כדאיות מבחינת ההשפעה על המשק - בשימוש בו.

למען הסר ספק, עלות היצור של בנזין וסולר דומה, לפיכך אין כל סיבה למחירים הגבוהים של הסולר ביחס לבנזין, למעט העובדה שחברות הדלק רוצות לתת הנחה גדולה ככל שניתן ולכן מחירי המחירון גבוהים.

לשאלתך, ועדת הכספים צפויה לדון עד מחצית חודש נובמבר בצווים הרלבנטיים בנושא הסולר. יש להניח כי במידה ויאושר הצו תופחת האגרה.

בכבוד רב

בועז סופר

סמנכ"ל רשות המיסים

----------------------- SNIP -----------------------

לפי דבריו המחיר הבסיסי של הסולר לפני הנחה אמור להיות כשקל וחצי פחות ממחיר של ליטר בנזין (בסביבות ה 3.80 ש"ח)

לא מובן לי איך ברוב התחנות מחיר הבסיס הינו 4.60+-

עובדים עלינו בגדול?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ה"שיטה" הזאת מקובלת בכל תעשיה - לתת מחירי מחירון גבוהים ולהוריד מהם.

לרוב, במקרים של מוצר מונופולסטי או "התאגדות" מונופוליסטית כמו דלק, ביטוח, עמלות בבנקים ועוד אין ספור דוגמאות, התחרות היא אפסית והמחירים מאד מאד דומים כי כולם רוצים להרווח כמה שיותר על מוצר שהוא "בלעדי".

בקיצור, בתחום הדלק אין תחרות ממשית, ואנחנו אוכלים אותה בכל ביקור בתחנת הדלק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ה"שיטה" הזאת מקובלת בכל תעשיה - לתת מחירי מחירון גבוהים ולהוריד מהם.

לרוב, במקרים של מוצר מונופולסטי או "התאגדות" מונופוליסטית כמו דלק, ביטוח, עמלות בבנקים ועוד אין ספור דוגמאות, התחרות היא אפסית והמחירים מאד מאד דומים כי כולם רוצים להרווח כמה שיותר על מוצר שהוא "בלעדי".

בקיצור, בתחום הדלק אין תחרות ממשית, ואנחנו אוכלים אותה בכל ביקור בתחנת הדלק.

השיטה ברורה ולצערי מוכרת.

אבל בד"כ עושים את זה בדברים שאין עליהם פיקוח ו/או מידע לגבי עלויות ויחסי מחירים.

פה כל אזרח יכול בבירור קצר להבין שסולר אמור לעלות 1.5 ש"ח פחות מבנזין לפני הנחה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אוקיי, אז מה שאני הבנתי זה ככה:

1. עלות הייצור (=לפני מיסים) של בנזין וסולר דומה.

2. האגרה הגבוהה על רכב דיזל היא כדי לפצות על אבדן ההכנסה ממיסים עקב הבדל גדול במיסוי.

וכאן אנחנו מגיעים לשאלת השאלות:

למה בכלל יש הבדל במיסוי בין שני הנוזלים הנ"ל מלכתחילה?

אילת-מצפה רמון: שעה ורבע. (דרך עובדה)

20 ליטר דלק הכי מהנים ששרפתי עד היום.

צריכה 1:8.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וכאן אנחנו מגיעים לשאלת השאלות:

למה בכלל יש הבדל במיסוי בין שני הנוזלים הנ"ל מלכתחילה?

הסולר משמש כלי רכב שיש לממשלה עניין שעלות תפעולם תהיה זולה ככל שניתן וזה כולל:

משאיות

אוטובוסים

מוניות

רכב מסחרי

ואכן משנת 1957 עם שנת 1994 היה איסור להשתמש ברכבים פרטיים המונעים בסולר למעט רכבים מלפני שנת הדגם 1957.

בשנת 1994 הוחלט לאפשר מכירת רכב פרטיים המונעים בסולר, אך כדי לפצות את המדינה על אובדן המיסוי הושת "קנס" בסך 5000 ש"ח לשנה על רכבי הדיזל הקטנים כולל מסחריות.

התוצאה לא איחרה לבוא - בשנת 1994 נמכרו 6 רכבים פרטיים המונעים בסולר....

לאחר מכן הורד הקנס לסביבות 2500 ש"ח לשנה ונשאר כך עד היום.

סקודה יטי 2.0 TDI 4x4 (נמכרה)

וולוו XC40 T3 Momentum

טויוטה יאריס קרוס הברידית

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מעניין, אני צריך לשלם את האגרה עד 15 לנובמבר (טוב, כמה ימים לפני כדי לעבור את הטסט). אם יוחלט על הוזלת האגרה לרכבי סולר (אני יודע שאני אופטימי) יחזירו לי את ההפרש? (טוב, אז אולי אני יוצר מדי אופטימי...)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7133 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...