Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מסע שיקום לאחר פציעות ברכיים - רפואה רגנרטיבית להמונים

For Martha
שימו לב! השרשור הזה בן 704 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

לפני שעתיים, davemustaine87 כתב:

ברכיים זה ממש תופעה הא?

סוחב כבר שנה וחצי כאב בברך ימין(וקצת גם בברך שמאל) שמונע ממני כול פעילות פיזית מעבר להליכה. 

אולטרה סאונד ורנטגן לא מראים כלום. 

3 אורטופדים אמרו לי את אותו טיפול- פיזיוטרפיה וכדורים. לא באמת עוזר. 

אחד מהאורטופדים הוא הרופא של אחת מקבוצות הכדורגל בארץ, ומכיר היטב פציעות מהסוג הזה.

סליחה שאני גונב את השרשור, סתם הוצאת קיטור כי מיואש כבר 

אין שום סיבה להמשיך לסבול, אולטרסאונד לא יכול לבדוק מבנה בתוך הברך. שיקום מותאם יכול לסייע - תשקול הזרקות כפי שתיארתי (תתייעץ עם רופא כאב בקהילה).

לפני 53 דקות, fatboy1340 כתב:

בוא נתחיל מהסוף: אם אתה לא ספורטאי מקצועי, אתה לא חייב ניתוח לשחזור ACL. מספיק בהחלט להקפיד על חיזוק שרירים מחליפי ACL והברך תיהיה יציבה מספיק (יש לא מעט מחקרים בנושא) .כל אורטופד מספיק הגון, יגיד לך את זה. כמובן שעל כל ניתוח הם מקבלים כסף, ולכן האינטרס המובהק שלהם הוא להגיד לך שאתה "חייב ניתוח". 

עוד נקודה שחשוב לדעת, שהניתוח לא יברח לשום מקום, ובמקרים של קרע מלא, המצב לא יכול להחמיר מעבר לכך. 

לגבי הזרקות PRP - גם נושא כלכלי בעיקר. נכון ללפני שנה כאשר התעמקתי בנושא, לא היה אף מחקר איכותי שהוכיח יתרון כלשהוא במתן PRP על פני החלמה ספונטנית. אשמח לרפרנס חדשים, באם נמצאים

גם בתור ספורטאי מקצועני, אין שום סיבה משמעותית לשחזר ACL. מרבית המקרים לא מראים יתרון בטווח הארוך (למעט עליה באפשרות לקרוע מיניסקוס. מאידך, שינויים ארטאיטיים מתרחשים בשכיחות גבוהה יותר בקרב מתנתחים).

לגבי הניתוח, יש לו משמעות אחרת - בעיקר כשאתה נופל בחלק של הnone copers (אני אישית נלחם לצאת משם, זה לא פשוט - כל אדם שונה ממשנהו). לומר ״חייב ניתוח״ הוא בהתחשב ברצון שלך, במטרות השיקום ובתוצאותיו בזמן שבחרת. ניתוח אולי לא יברח, אבל הזמן ה-״אבוד״ כן.

לגבי PRP - כפי שרשמתי יש מרבית מחקרים שכן תומכים במה שתיארתי, אתה מתייחס להחלמה ספונטית של ACL? אם כן, אתה צודק, מאידך - עד למטא אנליזה שפורסמה ב-2021 שמצאה למעלה מ-700 מקרים של החלמה ספונטנית, אין באמת תוצאות איכותיות. מה כן יודעים? יודעים שמי שהשתמש ב-PRP הצליח להפחית כאבים משמעותית ביחס לקבוצות ביקורת (double blinded). בנוסף, כפי שרשמתי, אני יותר מאמין בדקסטרוז (ובהמשך, אני שוקל לנסות P2G) כאשר המטרה שלי היא להוריד את ה-Laxity במפרק (החופש הרצועתי). לגבי רפרנסים, בשליפה:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12776476/
2. https://www.dovepress.com/periarticular-dextrose-prolotherapy-instead-of-intra-articular-injecti-peer-reviewed-fulltext-article-JPR
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2929023/

אשמח למצוא עוד אם יעניין אותך, רק תכוון אותי.

רוכב אופניים בהתהוות, רוכב אופנועים בדימוס ונהג פחנוע בהווה,
BIKEDEALZ.net - מגזין אופניים בגובה העיניים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 22 שעות, For Martha כתב:

בצעת MRI שבוחן את הקרע ואת מיקומו? (בדיקות קליניות בעלי מתאם נמוך מאוד), כמו כן, איך אתה יודע שיש לך דלקות באיזור הקרע?

כן ביצעתי MRI שאיבחן את הקרע ומיקומו.

אחת לכמה שבועות מופיע כאב באיזור הקרע שחולף לאחר מריחת משחות אנטי דלקתיות.

אצלי באוטו, יש חצי סיבוב...ששומעים רדיו בלי המצבר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם אני גם אני !

סובל כבר כמה שנים מכאבים בשתי הברכיים, בעיקר בכיפוף - עליה במדרגות למשל, או קימה ממצב כריעה. אני משחק כדורעף כתחביב פעמיים/שלוש בשבוע, במשחק עצמו אין לי כאבים, אבל למחרת אני סובל יותר.

הייתי אצל מומחה לברך, שלח אותי ל-MRI, אמר שיש לי חשד לקרע קל במיניסקוס בהיקף, ואולי אפשר בניתוח לשייף אותו אבל הוא לא בטוח שזה יעזור. ויתרתי.

שלח אותי לפיזיותרפיה לחיזוק השרירים, לא ממש הקפדתי לצערי, ובסוף ויתרתי גם על זה..ניסיתי גם בי-קיור לייזר/סוליו - לא עזר.

אחרי שנה הלכתי למומחה אחר, שוב MRI, אמר שאין שום ממצא שמצדיק ניתוח. לא ראה שום בעיה בהדמיה. ואז הוא אמר לי שהוא יכול לנסות להזריק לי סטרואידים לתוך הברך, יש כאלה שזה עוזר להם לזמן מסויים.

עשיתי את זה, ויומיים אחרי זה למשך כחצי שנה הכאבים ממש נעלמו כלא היו, לאחרונה חזרו לצערי, ואני צריך ללכת אליו שוב להזרקה.

האם הטיפול המדובר יכול לעזור כאן? והאם זה לטווח ארוך או שדורש 'חיזוק' תקופתי?

איך תכלס מגיעים לזה, מה העלויות, האם יש כיסוי של ביטוחים (פלטינום/פרטי), כל מידע יתקבל בברכה.

Tesla model Y RWD

Mazda Miata NC1 2008

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יצא לי לראות מחקר איכותי שמוכיח השפעות של PRP בטווח ארוך, במיוחד כשמדובר בACL. אשמח להפניות. 

לפני 36 דקות, misterb כתב:

גם אני גם אני !

סובל כבר כמה שנים מכאבים בשתי הברכיים, בעיקר בכיפוף - עליה במדרגות למשל, או קימה ממצב כריעה. אני משחק כדורעף כתחביב פעמיים/שלוש בשבוע, במשחק עצמו אין לי כאבים, אבל למחרת אני סובל יותר.

הייתי אצל מומחה לברך, שלח אותי ל-MRI, אמר שיש לי חשד לקרע קל במיניסקוס בהיקף, ואולי אפשר בניתוח לשייף אותו אבל הוא לא בטוח שזה יעזור. ויתרתי.

שלח אותי לפיזיותרפיה לחיזוק השרירים, לא ממש הקפדתי לצערי, ובסוף ויתרתי גם על זה..ניסיתי גם בי-קיור לייזר/סוליו - לא עזר.

אחרי שנה הלכתי למומחה אחר, שוב MRI, אמר שאין שום ממצא שמצדיק ניתוח. לא ראה שום בעיה בהדמיה. ואז הוא אמר לי שהוא יכול לנסות להזריק לי סטרואידים לתוך הברך, יש כאלה שזה עוזר להם לזמן מסויים.

עשיתי את זה, ויומיים אחרי זה למשך כחצי שנה הכאבים ממש נעלמו כלא היו, לאחרונה חזרו לצערי, ואני צריך ללכת אליו שוב להזרקה.

איך תכלס מגיעים לזה, מה העלויות, האם יש כיסוי של ביטוחים (פלטינום/פרטי), כל מידע יתקבל בברכה.

בלי קשר לPRP, שווה לחשוב כמה פעמים לפני זריקות סטרואידים חוזרות. ישנן תופעות לוואי ידועות בהזרקות חוזרות (בעיקר פגיעה ברקמות רכות-  שחיקת סחוס וחולשת רצועות)

עריכה אחרונה על ידי Akaplan
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 שעות, locus כתב:

כן ביצעתי MRI שאיבחן את הקרע ומיקומו.

אחת לכמה שבועות מופיע כאב באיזור הקרע שחולף לאחר מריחת משחות אנטי דלקתיות.

כפי שרשמתי, כדאי לשקול PRP או פרולו.

לפני 54 דקות, misterb כתב:

גם אני גם אני !

אני נגד הזרקות סטרואידים, לטווח הארוך יש השפעה שלילית.

לגבי הזרקה של PRP תוכל לחפש, זו פרוצדורה נורא פשוטה וזה נקרא טיפול מחליף ניתוח - אם הביטוח שלך מכסה אתה תהיה מסודר. לגבי רופא, כל אורטופד מומחה ברכיים (ספורט) יוכל לעזור לך. אני אישית אוהב נורא את ד״ר יניב יונאי - איש נחמד מאוד ואחלה גבר.

לגבי פרולותרפיה - מרפאת כאב בקהילה - תוכל לבחון עם ד״ר איה שלם ו/או ד״ר גבי אלוק, יש לי ניסיון מצויין עם איה.

לפני 34 דקות, Akaplan כתב:

לא יצא לי לראות מחקר איכותי שמוכיח השפעות של PRP בטווח ארוך, במיוחד כשמדובר בACL. אשמח להפניות. 

בלי קשר לPRP, שווה לחשוב כמה פעמים לפני זריקות סטרואידים חוזרות. ישנן תופעות לוואי ידועות בהזרקות חוזרות (בעיקר פגיעה ברקמות רכות-  שחיקת סחוס וחולשת רצועות)

מה תרצה לראות בטווח הארוך? ההגדרות לשיפור מתייחסות לטווח ארוך בהקשר של כאב ופונקציה - אתה רוצה לראות מחקר המדבר על החלמה רצועתית? אם כן, בד״כ המחקרים נוגעים לחלמה של רצועות חוץ מפרקיות בעזרת PRP. לגבי פרולו, יש המון. תצטרך להסביר לי מה אתה מחפש בדיוק כדי שנוכל להתקדם.

אגב, הסיבה להצלחה נמוכה יותר בתוך רצועות פנים מפרקיות נוגעת בעיקר לחוסר באספקת דם ונוזל סינוביאלי ששוטף את המזיקים.

מאידך, כפי שרשמתי, אני עדות להצלחה של הטיפול - אי אפשר לומר שאני biased כי לחלוטין בדקתי את הנושא לעומק בטרם הלכתי על זה ואני עושה את זה דרך הקופה.

לגבי מחקרים:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26030118/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21138388/

נוכל להתקדם אם תגיד לי מה אתה מחפש

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. כמה מרפאות בארץ יש שמטפלות בשיטה?

2. אתה דחפת לטיפול בשיטה? או שהרופא המטפל המליץ?

3. רפואה שלמה. תמשיך לעדכן על ההחלמה וחזרה לשגרה.

עריכה אחרונה על ידי Legend
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. בארץ השיטה מוכרת מאוד בעיקר בהתוויה של רפואת כאב. אין לי מושג כמה מרפאות יש, אני אישית מטופל בכללית אצל ד״ר איה שלם. החלוצה בארץ היא ד״ר אסנת וונדי.

2. אני ידעתי מה אני מחפש בעקבות מחקר רב. לגבי PRP, הומלץ לי על ידי אחד הרופאים שנועדתי איתם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בתאריך 21.5.2022 בשעה 19:39, For Martha כתב:

אין שום סיבה להמשיך לסבול, אולטרסאונד לא יכול לבדוק מבנה בתוך הברך. שיקום מותאם יכול לסייע - תשקול הזרקות כפי שתיארתי (תתייעץ עם רופא כאב בקהילה).

גם בתור ספורטאי מקצועני, אין שום סיבה משמעותית לשחזר ACL. מרבית המקרים לא מראים יתרון בטווח הארוך (למעט עליה באפשרות לקרוע מיניסקוס. מאידך, שינויים ארטאיטיים מתרחשים בשכיחות גבוהה יותר בקרב מתנתחים).

לגבי הניתוח, יש לו משמעות אחרת - בעיקר כשאתה נופל בחלק של הnone copers (אני אישית נלחם לצאת משם, זה לא פשוט - כל אדם שונה ממשנהו). לומר ״חייב ניתוח״ הוא בהתחשב ברצון שלך, במטרות השיקום ובתוצאותיו בזמן שבחרת. ניתוח אולי לא יברח, אבל הזמן ה-״אבוד״ כן.

Non coper סביר להניח מתקשר אצלך לפגיעה גם ברצועה הלטרלית , שקריעתה, אגב כן מחייב ניתוח במרבית המקרים. מאידך, בניתוחי הצולבת יש לא מעט אחוזים של סיבוכים, שמלבד זיהומים הורסי ברכיים, הידוע בהם זה cyclope lesion

God decides how long your life will be,you decide how wide it will be

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם בפגיעה רב רצועתית, כשהדרישה מהברך נמוכה ניתן להיות none coper. אגב, הרצועה הלטרלית שלי תקינה ב-MRI וגם באולטרסאונד (דינאמי - שאגב שווה יותר מ-MRI).
אני מסכים עם יתר התגובה - לכן נולדו פתרונות יצירתיים אחרים (למשל, אם היה BEAR בארץ - הייתי עושה בלי לחשוב פעמיים) אבל ״יש לא מעט אחוזים״ הוא משפט די מפחיד והמספר עומד על בין 5-10% מהמנותחים שיסבלו ממשהו שקשור בניתוח (אם רוצים להפחיד אז 1% יפתחו CRPS).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חבר קרוב קיבל CRPS לאחר ניתוח ברך לפני מספר שנים, פשוט נורא! משנה חיים אבל בצורה הרעה ביותר, נכה 100%, לא יכול לעבוד יותר בגלל הכאבים, משאבת מורפיום מחוברת לגוף...שלא נדע.

• מבאס 2

אצלי באוטו, יש חצי סיבוב...ששומעים רדיו בלי המצבר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לי חבר קרוב שחטף את זה גם לאחר ניתוח בברך ואחר שנאלץ לעזור כריתה מעל הברך אחרי שזה התפתח אצלו בעקבות פציעה וניתוח.

עצוב מאוד, הלב איתם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...