Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

תוצאות בדיקות דם (כבד) לא טובות אצל בחור בן 28 כאשר לא מוצאים את הבעיה וכל הבדיקות שבוצעו תקינות.

Alkash
שימו לב! השרשור הזה בן 1466 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

כמובן שאני לא מחפש יעוץ רפואי, אני רק רוצה לספר את הסיפור ולראות אם מישהו כאן מבין משהו בעניין, או נתקל במקרה דומה.
מדובר בבן שלי, הוא בחור בן 28, ששוקל כ105 קילוגרם בגובה 1.80 מטר,בריא בדר"כ, לא מעשן ושותה בירה אחת פעם בשבוע - שבועיים לכל היותר ולא לוקח שום תרופות באופן קבוע.
מאז הילדות מידי כמה שנים הייתה בדיקה אחת שתוצאות הכבד שלו היו קצת מעל הנורמה אבל הרופאים אמרו שזה לא משמעותי.
הבחור עסק בספורט מגיל 5, עד שלפני שנתיים נפצע בכתף, ומאז לא חוזר לספורט בכלל. הוא העלה כ20 קילו בשנתיים ואורך החיים שלו הוא מהספה בבית, לכיסא בעבודה (הוא עובד מול מחשב בעבודה לא פיזית) ובחזרה לבית.
לפני כחצי שנה הוא עשה בדיקות דם אחרי שלא עשה אותם כשנתיים ותוצאות הכבד שלו נראו ממש לא טוב.
רמת הALT שלו היא 150, כשהנורמה היא 37 (פי 4 מעל המקסימום) ורמת הAST היא 40, 3 יחידות מעל המקסימום. חוץ מזה כל תוצאות בדיקות הדם היו תקינות.

מאז הוא התחיל מעבר בין רופאים כאלה ואחרים, והעניין עם הרופאים נורא מבלבל. הוא כמובן נשלח לבדיקות מרחיבות שכללו את כל מחלות הכבד המוכרות כל הבדיקות יצאו שליליות, אולטרה סאונד כבד ושל שאר האיברים הפניים והכל יצא תקין.

וכאן מתחיל החלק המבלבל והדי מפחיד, כי כשהוא נכנס לרופא אחד, הרופא מסתכל על הבדיקות דם ועושה "אוי ואוי פי 4 זה ממש גבוה!". ואז הוא נכנס לרופא אחר אחרי כמה ימים כדי לקבל חוות דעת נוספת, והרופא הזה מסתכל על בדיקות הדם ואומר "רק פי 4? לפני רבע שעה היה אצלי מישהו שהתוצאות שלו הן פי 70 מהנורמה והכל בסדר איתו, הכל בסדר איתך בחור צעיר, תשתדל לרדת קצת במשקל".

רופא נוסף אמר שמדובר בכבד שומני, אחרי בדיקת האולטרהסאונד זה נשלל, אותו רופא אמר "הכל תקין איתך סע ברכה".

ועד עכשיו למרות המעבר בין מספר רופאים לא קיבלנו תשובה ברורה של למה הבדיקות נראות ככה, הוא חוזר על הבדיקה כל חודש בחצי שנה האחרונה, המספרים קצת ירדו אבל עדיין בערך פי 3 מעל המקסימום.

האם מישהו מבין בנושא משהו? סובל מבעיות כבד? נתקל במשהו דומה?
תודה מראש.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין לי שמץ של מושג,

נסה להתייעץ עם הרב אלימלך פירר,

שריין לעצמך תור

אמנם יש תור ארוך אבל היעוץ חינם

ומדובר באחד היועצים רפואיים הטובים בעולם.

בשורות טובות ורפואה שלמה.

• רעיון גרוע 4

מי שחי לפי הספר - סופו שימות מטעות דפוס (ר' משה שפירא)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היי,

הכבד הוא איבר מאוד מורכב ועלול להיות מושפע מהרבה גורמים, החל מחיצוניים (תרופות וחומרים מסוימים) ועד למציבים שפירים לחלוטין של בדיקות מוגברות במשך שנים ללא כל מחלה או סימפטום אצל אנשים מסוימים. לאור המורכבות הזו, כדאי מאוד לגשת למומחה למחלות כבד ודרכי מרה לקבל חוות דעת נוספת. אני במקומכם גם הייתי מקפיד מאוד לשתף את הרופא בבלבול שקיבלתם משאר הרופאים, שלא ברורה לי מומחיותם. 

קחו בחשבון, שגם אם מישהו בשרשור יכתוב "היה לי ככה וככה ואצלי גילו ככה" תדעו שזה לא מלמד על כלום. לכבד יש מספר תפקודים, לא תמיד יש קורלציה בין המעבדה לבין מה שקורה בפועל. הרצון להתייעץ הוא בסדר, אבל יש לקחת את הדברים בערבון מוגבל במיוחד כשאתם אחרי שלילה של הרבה מאוד מחלות. אני הייתי פונה לייעוץ נוסף ומשתף את המומחה בתחושות. חשוב מאוד לשתף גם את רופא או רופאת המשפחה שלכם, אם יש בצד השני אוזן קשבת. אמורה להיות ומקווה בשבילכם שתקבלו את הזמן המגיע לכם בהסבר הדברים.

רק בריאות.

• אהבתי 1

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כפי שעולה מבין השורות של ההודעה שלך, הכל טמון באוכל ובאורח חיים.

יש המון סוגי מזון ומשקאות שמשפיעים על תפקודי הכבד, לא רק שתיה חריפה.

מעבר למעקב רפואי אני יכול להמליץ לפנות במקביל לתזונאי על מנת שיבנה לו תפריט שמטרתו נירמול ערכי בדיקות הדם.

אם יקפיד על התפריט הוא ירוויח פעמיים - גם ירידה במשקל וגם שיפור תוצאות בדיקות הדם.

כמובן ובלי שום קשר מומלץ לעשות פעילות גופנית כלשהי.

עריכה אחרונה על ידי Matanel

SINFONI-FOR MUSIC LOVERS

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבדיקות שעשיתי שנה שעברה הניבו תוצאה של 37 ALT ונבהלתי, לאחר בדיקות מרובות מסתבר שזה בגלל שמתאמנים הרבה וזו בדיוק השנה שהתחלתי אימוני כוח מרובים בחדר כושר.

הוסבר לי שהנ"ל תקין וקורה בזמן של אימונים.

בכללי פי 4 נשמע הרבה מדי, לדעתי אם קבעו רף מסוים בקופות החולים ועוברים אותו בהגזמה, הדבר מצריך בדיקה נוספת.

ייתכן וזה בגלל שהוא השמין, מה עם לדרבן אותו לחזור לאימונים ולרדת במשקל וככה לעקוב אחר בדיקות הדם שוב?

Opel Adam S 2017

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הייתי מתחיל בלשחזר את בדיקות הדם לפחות עוד פעמיים שלוש ולוודא שהתוצאות נכונות ועקביות. 

יכול להיות שמדובר בטעות, מצב מאוד ספציפי שבו היה הוא בזמן הבדיקה וכו'. 

לפני זה לא הייתי נכנס לתסריטים פסימיים. 

עריכה אחרונה על ידי SurfHigh

להשכרה: חתימה בפורום הרכב המוביל בישראל!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההמלצה הכי חשובה שאני יכול לתת לך זה לא להתייעץ באינטרנט לגבי דברים רפואיים, ואני לא יודע לא איזה רופאים הלכתם אבל חשוב ללכת לרופא שמומחה למחלות כבד.

עם זאת אני אח במחלקה פנימית, כל עוד אין סימפטומים של מחלת כבד אלא רק תוצאות בדיקות דם גבוהות מהנורמה אני לא רואה סיבה לדאגה. עוד דבר שיש לקחת בחשבון שהנורמה הזאת היא לא עבור כל בני האדם ויכול להיות פשוט שהכבד של הבן שלך מייצר את האנזימים בצורה מוגברת מאז הלידה וככה הגוף שלו מתפקד ובשבילו הערכים האלו תקינים.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדיקות דם הן כלי סטטיסטי לקבלת סימנים לאיתור בעיות רפואיות. 

כלומר לוקחים מדגם מאוד גדול של אנשים בריאים מבצעים בדיקות שונות להמצאות חומרים שונים בדם 

וכמובן ישנה התפלגות סטטיסטית .(בגלל זה גם הערכים משתנים לאורך הזמן )

עדיין יכול להיות (ונדיר ) שעבור אדם מסוים בדיקה מסוימת תהיה בעלת ערך מחוץ לסטיית התקן. 

זה לא אומר שאם יש בדיקה אחת שלא בתחום צריך להתעלם. 

רצוי וצריך לנסות לברר האם יש בעיה. 

אבל אם אחרי  כל הבירורים האחרים העלו מצב תקין , ומספר רופאים טוען שהכל בסדר. 

אני אישית לא הייתי מודאג. אבל זה אני אישית. 

כמובן יש להמשיך ולעקוב אחרי המצב אחת לתקופה בכדי לוודא שהערכים לא משתנים. 

* הכותב אינו רופא, והרשום אינו בא להחליף יעוץ רפואי. 

ט.ל.ח.

גם אני מבקר במפגש השפלה... :beerchug:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התשובות  של ניקו ושן מתנאל הן המדוייקות ביותר. הכבד הוא איבר מורכב ולכן יתכן שיש פער בין הרגשה כללית לבין התוצאות. גשו לרופא מומחה, שתפו אותו בבלבול ותבקשו עזרה גם בנושא זה.

במקביל להתחיל תהליך אצל תזונאי (לא רב ולא נטורפט. תזונאי שלמד תואר בתזונה, עבר הסמכות של הממשלה ועדיין מתעדכן בחומר ובמחקר החדשים). המון פעמים תזונה בלבד יכולה לכולל פלאים בנוגע לאיזון הגוף וזאת ללא צורך בהתערבות של כדורים או משהו כזה- זה יקבע על ידי הרופאים לאחר זמן מה עם תזונה מתאימה.

כצעד שלישי ונוסף (שהוא אגב הפחות חשוב בשלב הזה כרגע) אני ממליץ על חזרה הדרגתית לאימונים.

בהצלחה 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שלח את המסמכים לרב פירר בפקס' 036161177.

אח''כ תוכל להתייעץ אתו בטלפון 03.5777001. בימים ובשעות ספציפיים.

כעת בתקופת הקורונה לא ניתן להגיע לפגישה פרונטלית (ולפי התיאור אין גם צורך).

אין תור ארוך למרות מה שמספרים. רק הטלפון ההוא תפוס בדרך כלל בשעות הרלוונטיות משום שהרבה מנסים יחד.

בברכת רפואה שלמה.

*הכותב הנו מתנדב ב''עזרה למרפא''

• אהבתי 1
  • רעיון גרוע 2

אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, תאמין שיכולים לתקן.

- רבי נחמן מברסלב

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חברים המון תודה על העזרה ועל התשובות המגוונות, אבל מה נסגר עם ההפנייה לרבנים בפורום הזה?
למה נראה לכם ואיך זה לעזאזל עולה על דעתכם שאני אפנה ליעוץ רפואי / אשלח מסמכים רפואיים לבן אדם שלא דרך יום בחייו באוניברסיטה ללימודי רפואה?

• אהבתי 1
  • מעניין 1
  • רעיון טוב! 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אחרי שהבהרת היטב שמדובר בהתייעצות חברית ולא בייעוץ רפואי:

קודם כל לגבי הרב פירר: התואר "רב" הוא לא מה שמסמיך אותו לייעץ, אני חושב שמדובר בדמות ידועה והוא נותן ייעוץ רפואי על סמך היכרות מעמיקה עם המערכת הרפואית והפניה לרופא המתאים.

ה"רב" לא מוסיף ולא גורע, העשייה ממניעים פילנתרופיים.

בהזדמנות זאת אציין לטובה גם את עמותת "יד שרה" שפועלת לסיוע בעזרים רפואיים ממניעים פילנתרופיים, ובמקרה שלה אני יכול לציין שהעמותה פועלת גם במגזר הערבי (ואין לי מידע לגבי עמותות אחרות, בפרט "עזרה למרפא").

לפני 3 שעות, Alkash כתב:

הוא חוזר על הבדיקה כל חודש בחצי שנה האחרונה, המספרים קצת ירדו אבל עדיין בערך פי 3 מעל המקסימום.

אני חושב שבאנזימים שמעידים על תפקוד הכבד יותר חשובה מגמה (עלייה מתמדת) מאשר תוצאה גבוהה חד פעמית.

בעקרון נשמע שפועלים נכון בחזרה על הבדיקות ובדיקות ששוללות מחלות כבד.

תמיד מומלץ על תזונה מאוזנת והקפדה על פעילות גופנית מתונה, כמה שניתן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

105 ק״ג על 180 ס״מ זה כבד, עם או בלי שרירים.

הייתה לי פעם תקופה של תוצאות גרועות רנדומליות בבדיקה, השלה משמעותית (!) של משקל עזרה באופן פלאי.

לגבי פעילות גופנית - אני משתעמם ממנה למוות, אבל הליכה משמעותית (!) עוזרת יפה ל_שימור_ המשקל.

קצת בעייתי בתקופת הבידוד.

בקיצור, להוריד ל-BMI תקין (בערך 85 ק״ג זה הקצה העליון בגובה הזה) - אני מעז להתנבא שזה יפתור הכול.

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאמר מסכם של איגוד רופאי המשפחה האמריקאים לגבי עליות קלות באנזימי הכבד

https://www.aafp.org/afp/2017/1201/p709.html

ה- ALT הוא אנזים שנמצא בעיקר בתוך תאי הכבד, וברגע שאלו נפגעים הוא נשפך החוצה לדם ואז הרמה עולה.

כל פגיעה בתאי הכבד, החל מהצטברות שומן (כבד שומני) , הצטברות ברזל (hemochromatosis ), זיהומים

שונים כמו hepatitis B &C , רעלים כמו אלכוהול, ועד לסיבות אקזוטיות כמו מלריה , כולם יכולות לגרום לנזק ופיצוץ התאים בכבד

עם עליית האנזימים בדם.

מבחינה סטטיסטית בכל מקרה, לפי המאמר הנ"ל, הסיבה השכיחה לעליות באנזימי הכבד היא "כבד שומני".

לדעתי, טוב לפנות במקרה זה למומחה לכבד.

בכל בעיה רפואית לדעתי מומלץ לפנות למומחה בתחום הספציפי. כמובן שגינקולוג יודע

לטפל גם בשבר, אבל אורטופד יעזור יותר. גם רופא עיניים יודע לטפל בבעית פרוסטטה, אבל אורולוג יטפל בבעיה טוב יותר.

אני בטוח שבמקרה הזה גם הרב פירר יפנה את המטופל למומחה לבעיות כבד.

• רעיון טוב! 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...