Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מחיר למשתכן (או למסתכן?) - מוכרים דירות שלא קיבלו אישור בניה

tzvipper
שימו לב! השרשור הזה בן 1185 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

זה תלוי איפה יבנו ואיזה דירות יבנו.

זה תלוי בטיב היחסים בין הקבלנים לבין עצמם, ובמה שתחליט המדינה לגבי מיסים או פקטורים אחרים שאני לא מכיר, והעובדים הסינים שצריך לשלם להם ועוד מיליון ואחד דברים.

ולא בדירות?

גם לא בדירות הקשר צריך להבדק פרטנית, עד כמה שאפשר, בכל ענף ומקרה.

אני יודע שזה אולי נשמע לך נורא מתריס, אבל אני באמת חושב שהיחידים שיכולים להתייחס לתאוריות כלכליות כמשהו וודאי זה או כלכלנים (וגם להם נפלטת לפעמים ההכרה בכך שהמודלים והתאורטיות הם לא באמת מדויקים), או אנשים עם גישה כלכלית - פוליטית מאוד מובהקת ברמה של דת.

ואני בהחלט רוצה להאמין שברמה המאוד עקרונית יש קשר בין כמות וביקוש ומחירים. אבל ברמה המעשית, ישנן דוגמאות בהן ההיצע גדל והמחירים לצרכן לא ירדו. כי ככה.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אל תשפוט כלכלה כמדע מדויק, גם כלכלנים לא עושים זאת. התאוריות מסבירות את הכיוון, לא נותנות תחזית מספרית מדויקת. כלכלנים לא יטענו שאם תגדיל את ההיצע ב- 10% אז המחיר ירד בוודאות ב- 5%. זה לא אומר שהאמירה שאם תגדיל את ההיצע, והביקוש ישאר זהה, אז המחיר ירד אינה נכונה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הרי אם לא היה ביקוש לדירות מושכרות, לא היו משקיעים

ואם לא היו משקיעים, לא היה נוצר שוק לדירות מושכרות. זה קצת ביצה ותרנגולת שאף אחד לא באמת יודע איפה התחיל.

שמעתי שיש אנשים שיש להם 106רעלי כרכב שלישי, והם נוסעים עליה 2000 ק"מ בשנה.

כמה אזרחים זרים אתה מכיר שיש להם 106 ראלי? אה, אף אחד? כי המדינה אוסרת רישום רכב על מי שאינו אזרח ישראל? המ... מעניין...

לא רואה מה האינטרס של המדינה למנוע את זה.

מה לרצות לשפר את סיכוייהם של תושבי המקום (המדינה) לקנות דירה? המ... אם רק היה משהו דומה לזה בתוכנית דיור כלשהי...

שטויות.

בוא תשכיר לי ב5000 שקל לחודש משהו שלך ששווה 2M ותגיד לי איזה נחמד וסובלני תהיה כלפיי...

שטויות אתה בעצמך :lol: אם אתה רוצה לעסוק עסקים עם בנאדם (ולהשכיר דירה זה עסקים כמו כל דבר אחר) תהיה הוגן. משום מה נהייתה איזו תפישה מעוותת שמשכירים הם ברונים רבי עצמה ושוכרים הם איכרים חסרי כל וצריכים להגיד תודה כל בוקר לאצילות של הבלבתים שלהם על שהם מעניקים להם קורת בית. איזה קשקוש. אם לא אתה (מטאפורי. לא אתה אתה), מישהו אחר. ואם אתה לא רוצה להשכיר, אל תשכיר. אל תרוויח עלי כסף ותתעווז על כמה אתה אל רחום וחנון.

למה, למשל, כשאני הולך לשכור מכונית בחו"ל אני מצפה שמי שמקבל את הכסף שלי יתן לי שירות טוב ושיראה לי שהוא באמת רוצה את הכסף שלי, אבל כשאני עושה אותו דבר עם דירה, המשלם הוא זה שצריך להוכיח שהוא "ראוי" לשלם? ושלא תבין אותי לא נכון, זה לא קטע ישראלי. גם כשגרתי בקנדה וחיפשנו דירה דירה זה היה אפילו יותר גרוע כי שם פשוט היו מביאים 10-15 שוכרים פוטנציאליים באותו יום, נותנים לכולם להסתובב בבית איזה חצי שעה, ואז כולם היו ממלאים שאלונים על הכנסה וקרדיט וכל השיט הזה. בחלק גדול מהמקרים אפילו לא היית מדבר עם המשכיר. התהיה היא שלי היא למה כשמדובר בעסקה בין אדם לחברה (לכל חברה, בכל עסקה) מי שצריך לצאת מרוצה זה הלקוח, וכשהעסקה היא בין שני אנשים פרטיים, שום חוק עשיית עסקאות פתאום לא תקף.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה נורא ספציפי לשוק הדיור לדעתי.

וגם נורא מטומטם.

יש חוזים, יש ערבויות. הגישה הזו של ״איך אתה היית מרגיש אם זה היה הנכס שלך״ היא מעוותת לחלוטין. אם רוצים להתייחס להשכרת דירות כעסק, אז בכל עסק יש סיכונים וסיכויים לבעיות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשהנכס הוא שלי, אני קובע את הכללים. לא נאה, מוזמן להתקדם הלאה.

הנכס יהיה ריק? בעיה שלי.

אותו דבר עם כל מוצר/שירות שמוכרים או לא מוכרים בארץ.

לגבי רצון המדינה להוריד מחירים, bitch please...

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנכס יהיה ריק? בעיה שלי.

זאת בדיוק הנקודה. אני רוצה את הנכס שלך כי הוא בגודל/מקום/עיצוב/מחיר המתאים ואני לא רוצה לשכור ממישהו אחר בדיוק באותה מידה שאתה לא רוצה שהנכס שלך יעמוד ריק. יד רוחצת יד, תעזור לי לעזור לך, העגל רוצה לינוק כמו שהפרה רוצה להיניק ושאר מימרות על הדדיות.

הגישה הזאת שאתה מציג פוגעת בסופו של דבר רק בבעלי הגישה הזאת, כי אני יכול להבטיח לך שאף אחד, אבל אף אחד, שמחפש לשכור דירה (ויכול לשלם את המחירים הנדרשים) לא מסיים כשהוא גר ברחוב, ומי שכן נשאר עם הז** ביד, זה המשכירים הז****ם שמתנהגים כמו שאתה מתאר. ואלה הנחמדים לא סובלים מיום אחד שהדירה שלהם עומדת ריקה כי הם אשכרה גורמים לאנשים להרגיש כאילו הם רוצים לעשות איתם עסקים.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנכס יהיה ריק? בעיה שלי.

אותו דבר עם כל מוצר/שירות שמוכרים או לא מוכרים בארץ.

לגבי רצון המדינה להוריד מחירים, bitch please...

אבל העובדה היא שזה לא קורה עם אף מוצר אחר.

אתה מדמיין מצב שבו לא מוכרים לך רכב, כי מנהל האולם מחליט שאולי תפרד מבת הזוג שלך וזה לא מתאים?

ואנחנו לא מדברים פה על מתן הלוואה, כן?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

למה לא קורה?

תנסה למכור פיאט אונו ב40k תישאר עם הרכב, תנסה למצוא שוכר לדירת חדר ב5k תישאר עם חדר ריק.

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זאת בדיוק הנקודה. אני רוצה את הנכס שלך כי הוא בגודל/מקום/עיצוב/מחיר המתאים ואני לא רוצה לשכור ממישהו אחר בדיוק באותה מידה שאתה לא רוצה שהנכס שלך יעמוד ריק. יד רוחצת יד, תעזור לי לעזור לך, העגל רוצה לינוק כמו שהפרה רוצה להיניק ושאר מימרות על הדדיות.

נכון. אבל מספיק שיש עוד מישהו אחד כמוך שהגודל/מקום/עיצוב/מחיר המתאים והוא לא רוצה לשכור ממישהו אחר - ואז הביקוש גדול מההיצע, וזכותי לבחור את הלקוח שלדעתי יענה על צרכיי (כסף, טווח, שמירה על הנכס, ידה ידה ידה) ומישהו ממכם ישאר עם הז' ביד.

אבל העובדה היא שזה לא קורה עם אף מוצר אחר.

אתה מדמיין מצב שבו לא מוכרים לך רכב, כי מנהל האולם מחליט שאולי תפרד מבת הזוג שלך וזה לא מתאים?

ברור שזה קורה, בכל מצב בו יש 3 לקוחות בו"ז ומוכר 1, תראה שהוא מתקדם עם ההוא שהוא "מעדיף"...בחנויות ריהוט, מגרש רכב או חנות תכשיטים.

עריכה אחרונה על ידי Fitch

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יבגני,

כל הדיון הזה, הוא כי אתה חושב שדירה בתל אביב זה מוצר צריכה בסיסי? זכות יסוד לכל תושב?

זה המצב בכל עיר מרכזית בעולם (ביקוש עולה על היצע) ואין דרך לווסת את המחיר בלי לייצר עיוותים אחרים.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואם לא היו משקיעים, לא היה נוצר שוק לדירות מושכרות. זה קצת ביצה ותרנגולת שאף אחד לא באמת יודע איפה התחיל.

כמה אזרחים זרים אתה מכיר שיש להם 106 ראלי? אה, אף אחד? כי המדינה אוסרת רישום רכב על מי שאינו אזרח ישראל? המ... מעניין...

מה לרצות לשפר את סיכוייהם של תושבי המקום (המדינה) לקנות דירה? המ... אם רק היה משהו דומה לזה בתוכנית דיור כלשהי...

שטויות אתה בעצמך :lol: אם אתה רוצה לעסוק עסקים עם בנאדם (ולהשכיר דירה זה עסקים כמו כל דבר אחר) תהיה הוגן. משום מה נהייתה איזו תפישה מעוותת שמשכירים הם ברונים רבי עצמה ושוכרים הם איכרים חסרי כל וצריכים להגיד תודה כל בוקר לאצילות של הבלבתים שלהם על שהם מעניקים להם קורת בית. איזה קשקוש. אם לא אתה (מטאפורי. לא אתה אתה), מישהו אחר. ואם אתה לא רוצה להשכיר, אל תשכיר. אל תרוויח עלי כסף ותתעווז על כמה אתה אל רחום וחנון.

למה, למשל, כשאני הולך לשכור מכונית בחו"ל אני מצפה שמי שמקבל את הכסף שלי יתן לי שירות טוב ושיראה לי שהוא באמת רוצה את הכסף שלי, אבל כשאני עושה אותו דבר עם דירה, המשלם הוא זה שצריך להוכיח שהוא "ראוי" לשלם? ושלא תבין אותי לא נכון, זה לא קטע ישראלי. גם כשגרתי בקנדה וחיפשנו דירה דירה זה היה אפילו יותר גרוע כי שם פשוט היו מביאים 10-15 שוכרים פוטנציאליים באותו יום, נותנים לכולם להסתובב בבית איזה חצי שעה, ואז כולם היו ממלאים שאלונים על הכנסה וקרדיט וכל השיט הזה. בחלק גדול מהמקרים אפילו לא היית מדבר עם המשכיר. התהיה היא שלי היא למה כשמדובר בעסקה בין אדם לחברה (לכל חברה, בכל עסקה) מי שצריך לצאת מרוצה זה הלקוח, וכשהעסקה היא בין שני אנשים פרטיים, שום חוק עשיית עסקאות פתאום לא תקף.

מצטער, ההקבלה שלך לדעתי הזויה לחלוטין.

איך אפשר להשוות אדם פרטי שמשכיר דירה אחת לכל עסק אחר?

בוא נתחיל בכך שב-99% מהעסקים האחרים אתה רוכש מוצר ולא שוכר אותו. וגם שם, לא בדיוק נחמדים כמו שאתה טוען.

ב-99% מהמקרים אתה קודם כל משלם ולאחר מכן אתה מקבל את המוצר.

מדוע שלא ישלחו לך את המוצר ואתה תשלח להם צ'ק לאחר מכן?

בוא נדבר עכשיו על השכרה של שירותים אחרים.

אתה שוכר רכב.

אתה לרוב משלם מראש את עלות ההשכרה וחוסמים לך במסגרת של כרטיס האשראי את סכום ההשתתפות העצמית.

למה? ואם אין לי כרטיס אשראי? אני רוצה לקחת את הרכב, להחזיר אותו ולשלם לאחר מכן בהמחאה / מזומן. מה פתאום נכנסים לי בציציות ומשריינים מסגרת באשראי שלי?

בנוסף לכך, יש הבדל עצום בין הנזק שיגרם לאדם שמשכיר את דירתו היחידה ויחריב אותה או לא יפנה אותה שוכר, לבין חברת השכרת רכב שלה עשרות אלפי רכבים, ששילמת לה מראש את עלות ההשכרה והיא שריינה עוד סכום השתתפות עצמית בכרטיס האשראי שלך ויש לה עורך דין על הפיירול.

דוגמא נוספת - מה פתאום הבנק מתנהג בצורה כזו חוצפנית כאשר הוא נותן לי משכנתא? אני צריך להוכיח לו שאני ראוי לקבל משכנתא ולהגיד לו תודה על כך שבזכותו יש לי קורת גג?

הוא מתחקר אותי על מצב משפחתי, ילדי, בן/בת זוגי, מבקש לראות תלושי שכר, מקומות עבודה ודפי חשבון.

אני מצפה ממקום שאני משלם לו כסף שיתן לי שירות טוב ולא יעשה לי טובה.

דווקא במקומות היותר "מפוקחים" כמו למשל גרמניה הקושי לשכור דירה הרבה יותר גדול והיחס הרבה פחות אנושי.

יש חברה שמחזיקה את כל הבניין, פוגש אותך המתווך יחד עם 100 אחרים, אתה רואה את הדירה 5 דקות, ממלא טפסים ומתפלל אחר כך במשך חודש שתמצא ראוי כדי לשכור את הדירה. אין לך עם מי לדבר, להתחנן, להסביר או לבקש.

זה הכל.

בעלי הדירות (רובם כמובן יש יוצאים מן הכלל), רוצים לדאוג ככל הניתן שיקבלו את דמי השכירות בצורה מסודרת, שלא יצטרכו להתעסק עם החלפת שוכרים כל חודשיים וכי לא יזיקו לנכס שלהם.

עובדתית, האם כאשר מישהו מוכר דירה - הקונה צריך להוכיח שהוא ראוי לרכוש את הדירה? לא. עסקה כלכלית טהורה בלבד. לא בודק שום דבר. מקבל את הכסף, עוברת הדירה לרשות הרוכש בלי סנטימנטים, בלי תלושי שכר, שלי דפי חשבון ובלי כלום.

לו היה בידי בעלי הדירות כלי יעיל, פשוט ומהיר לאכוף חוזה / תשלום / בקרת נזקים, אף אחד לא היה מעניין אותו בכלל אפילו איך קוראים לשוכר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה לא קורה?

תנסה למכור פיאט אונו ב40k תישאר עם הרכב, תנסה למצוא שוכר לדירת חדר ב5k תישאר עם חדר ריק.

אבל שאלתי משהו אחר:

אתה מדמיין מצב שבו לא מוכרים לך רכב כי אולי תפרד מבת הזוג שלך?

ברור שזה קורה, בכל מצב בו יש 3 לקוחות בו"ז ומוכר 1, תראה שהוא מתקדם עם ההוא שהוא "מעדיף"...בחנויות ריהוט, מגרש רכב או חנות תכשיטים.

בחיים לא הייתי בסיטואציה שבה אני קונה או שוכר מוצר אחר ואני צריך לעבור מבחן קבלה.

מגרש רכב?!

סוכנות רכבים?!

הראשון שבא ושם צ׳ק. זה הכל.

תראה בדיוק את מה ששאלתי את סלואורייד

כל הדיון הזה, הוא כי אתה חושב שדירה

בתל אביב זה מוצר צריכה בסיסי? זכות יסוד לכל תושב?

זה המצב בכל עיר מרכזית בעולם (ביקוש עולה על היצע) ואין דרך לווסת את המחיר בלי לייצר עיוותים אחרים.

זה קורה לא רק בתל אביב (בארץ).

ברור שזה המצב בהרבה אזורי ביקוש בעולם.

מוצר צריכה בסיסי? לא יודע מה זה אומר.

יש עוד מקומות בהם ביקרוש עולה על ההיצע, והיחס הוא אחר.

אולי גם כי בעלי דירות הם (לפעמים) לא בדיוק מי שרואה בדירה עסק.

וגם זה מובן.

רק לא צריך להוסיף לזה נפנופי ידיים ציניים ״מה אתה היית עושה אם היה לך נכס בשווי 2 מיליון?״. כי אישית, אם הייתי מחליט לקנות דירה להשכרה, לא הייתי מתייחס למי שגר אצלי כמו שאציל מדיאבלי היה מתייחס לpeasants בחלקת האדמה שלו. והמצב האבסורדי הוא שיש אנשים שאני מכיר, לא מעט מהם, שאשכרה מפחדים להתלונן על דברים לבעלי הדירות שלהם, כי הרי אסור. עושים להם טובה שנותנים לשלם איקס שקלים בחודש על מקום לגור בו.

אז לא צריך לווסת מחירים, וכן די ברור שמספר הדירות באזורי הביקוש לא יגדל באופן אקספוננציאלי בקרוב. אבל סטנדרטיזציה ואכיפה בנושא אולי יכולים כן לעזור קצת יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

מכירה והשכרה זה דברים שונים כמו שפירט נמסיס.

הפיאט אונו ודירת חדר באו להדגים את עניין היצע וביקוש - אם לא מתאים לך בתנאים X, יבוא במקומך מישהו שכן, ואם אין בן אדם כזה לא תהיה עסקה.

זה אותו הדבר בקניית מכונית, בדירה להשכרה, בקניית אייפון משומש מילד בן 13 מיד2 ומה לא.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה זאת אומרת "לא רק בתל אביב"?

ניסית לשכור מחוץ לתל אביב?

אני מבטיח לך שככל שמתרחקים מתל אביב, המחירים יורדים ולבעלי הבית יש פחות דרישות.

בסופו של דבר מי שבחר להשקיע את כספו בשוק הנדלן, רוצה לראות רווח מקסימלי. אתה תמכור את הרכב שלך ב10K מתחת למחיר השוק, כי הקונה הוא "מסכן"?

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בגדול, נמסיס כבר ענה על הכל באריכות אז אין הרבה מה להוסיף.

מי שלא רוצה לענות על שאלות כשהוא מעוניין להשכיר דירה: שלא יענה. זה היופי בשוק חופשי, אף אחד לא מכריח אותך לעשות שום דבר... תמצא את המשכיר שלא רוצה שום דבר ממך חוץ מכסף מזומן - רק אל תתפלא שהתמורה קוהרנטית לדרישות.

אני בספק גדול (ענק, עצום) שאותם אנשים שמלינים על חוצפתם של בעלי הדירות לחקור את השוכרים טרם החתימה, היו מחתימים שוכר בלי לבצע זאת בעצמם. צריך להיות די מטומטם בשביל לעשות כזה דבר, ואף אחד מהמתדיינים כאן כרגע לא עונה על תנאי הסף הזה.

שווה לזכור: גם אחרי בדיקת הרקע וצ׳ק הבטחון, הכוח של השוכר כנגד המשכיר הוא גדול בעשרה סדרי גודל. כשאתה לוקח נכס שלך ששווה כמה מאות אלפי דולרים / שקלים, ונותן אותו לאדם זר, אתה רוצה לקבל כמה שיותר בטחונות וערבויות שהנכס בידיים טובות. זה טריוויאלי.

בעל הנכס שלך לא מתקן ליקויים בדירה? תמצא נכס אחר. אתה לא רוצה למצוא נכס אחר כי המחיר זול ממחיר השוק? כנראה שקיבלנו אינדיקציה למה זה המצב.

מה שמטריד בעיני זה מצב בו הוליכו את השוכר שולל: לדוגמא הכניסו אותך לדירה בשכירות איקס ושנה אח״כ דורשים שני איקס (פתרון: לדרוש אופציה בחוזה), או התחייבו לתקן ליקויים כאלו ואחרים ואז התנערו, או כל מיני דברים בסגנון הזה. זו הסיבה שבהחלט צריך רגולציה שתגן על השוכר ממצב בו המשכיר מנצל את הכוח שלו שלא כדין, אבל אף אחת מהדוגמאות שהועלו כאן לא קשורות למצב הזה.

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...