Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האם קביל מבחינה אתית להגיש מועמדות למשרה שאינני מעוניין בה באמת, במטרה להשתפשף ולקבל משוב?

קורן בן אשר

פוסטים מומלצים

* פרט חשוב מאוד - המשרות לא בארץ - איחוד אירופי + UK *

צצו כמה משרות רלוונטיות מאוד, אך במדינות שאני לא מכוון אליהן. אני תוהה עד כמה זה קביל להתקדם בתהליך, ומתי אני מפסיק את המשחק? אחרי ראיון ראשון? אחרי הצעת שכר? המטרה היא לחוש עד כמה מה שאני מביא מתאים לדרישות השוק, ולהשתפשף בתהליך.

אני לא שואל סתם, זה לא הג'ונגל הישראלי וחשוב לי לא לעשות דברים שהם faux pas.

אשמח לעצות במיוחד מהחו"לניקים שביניכם.

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל חברה תקטע לך תהליך מכל סיבה שהיא בכל שלב שהוא ללא כל רגשות אשם ומבלי לחשוב פעמיים. כל חברה תראיין כמה שיותר מועמדים בשביל לבחור את האחד ולשלוח את כל השאר לחפש. אני לא רואה שום סיבה שזה יעבוד אחרת גם לצד השני. 

דווקא פה בביצה הישראלית הייתי נזהר טיפה יותר לא לשרוף קשרים עתידיים, כי השוק פצפון וכולם מכירים את כולם. באירופה זה מרגיש לי פחות בעייתי, בייחוד שאתה מכוון ברזולוציה של מדינה.

• אהבתי 5
  • רעיון טוב! 2

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

(הייטק בשוודיה) אני מניח שהתשובה היא שזה קביל אבל לא אתי. אבל לפי התיאור שלך אתה רוצה לעשות מה שראיון טוב אמור לעשות- לתת הזדמנות לשני הצדדים להכיר אחד את השני.

לפי ההתנהלות שלהם אני לא אתפלא אם חלק מאלו שראיינתי היו שם בתור תירגול או ״להרגיש את המים״. הם ביזבזו זמן יקר של כמה אנשים וייתכן אפילו שגרמו למועמד טוב יותר לנשור בדרך, כך שאתי זה לא.

ראיון ראשון לא יספיק לך כדי לקבל משוב טוב, ולהצעת שכר תצטרך ממליצים, כך שתצטרך לנשור באמצע.

• אהבתי 2
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 דקות, Igalz כתב:

באירופה זה מרגיש לי פחות בעייתי, בייחוד שאתה מכוון ברזולוציה של מדינה

אני כן נזהר כי מדובר בתחום די מצומצם. אני חושב שיש סדר גודל של כמה אלפי אנשים בתחום בכל העולם.

לפני 8 דקות, Rשף כתב:

הייטק בשוודיה

לא בדיוק הייטק, הנדסה קצת יותר מסורתית. למען האמת אחת המשרות הללו, על פניו מתאימה לי מאוד, ליד סטוקהולם. אבל מסיבות שונות אנחנו לא רוצים להגיע לשם.

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ממליץ לחפש אנשי מקצוע מקומיים, כאלה שהיו HR למיניהן (עדיף בתחום הספציפי שאתה מעוניין בו) שהחליטו לחפש בחוץ עבודה עם ייעוץ עבודות וכו'.

הכי דומה למה שאני מתכוון זה :

https://www.fiverr.com/vadconsulting/do-interview-practice-sessions?context_referrer=search_gigs_with_recommendations_row_3&source=top-bar&ref_ctx_id=e0ce3aa3cc224342b1a16a055a9f9e9c&pckg_id=1&pos=22&context_type=auto&funnel=e0ce3aa3cc224342b1a16a055a9f9e9c&seller_online=true&imp_id=3dce457a-4cb1-4fb8-981e-e4d20cf541e1

חיפוש בפייבר - > interview practice ולא לשכוח להוסיף את המקצוע/תחום.

• רעיון טוב! 1
Ready To Rock
Ready To Rumble

"Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times." G. Michael Hopf

Daihatsu Sirion 2007 1.3 automatic
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהנחה ומדובר בחברות גדולות ולא באיזו סדנה עם חמישה עובדים - זה בסדר מבחינה אתית, כל עוד אתה חותך אחרי הצעת השכר ולפני שמתחילים לעבוד על הוויזה והלוגיסטיקה שלך. בנקודה הזאת החברה מושקעת אידאולוגית אך עדיין לא כלכלית, ועם אופציות ב' וג' ממתינות בצד.

אמנם המעסיקים באירופה נוטים להיות קצת יותר מוסריים ורציניים כלפי מועמדים, בשנים האחרונות יש סיכוי טוב שעצם הראיון איתך הוא לא יותר ממס שפתיים כדי להראות שהתהליך כלל diversity. על אותו משקל הם יראיינו אישה, LGBT, מהגר-אזרח משכונה גרועה במאלמו, ואז שלושה Bjornים מקומיים שמתוכם יבחרו את המנצח.

היה והתקדמת כל הדרך להצעת שכר, זה בסדר ומקובל לומר שהנסיבות השתנו מאז הגשת המועמדות, או שבחישוב מדוייק יותר אתה רואה שהמספרים לא מסתדרים לך. אפשר גם ללכת על הקלאסיקה ולהאשים את אשתך בכך שהיא התחרטה ולא יכלה לעזוב את המפרום של אמא שלה. באותו מעמד אתה יכול להציע את שירותיך אם וכאשר והחברה תחליט לעבוד עם השוק הישראלי (או לייבא מספקים במזה"ת), ואז לרדת בנימוס מהבמה.

מילת אזהרה: אם אתה עושה את זה בתוך תעשייה קטנה יחסית, כדאי להימנע מתהליך דומה אצל מספר חברות כי המנהלים שם נוטים לבוא מרקע משותף ולשמור על קשר. אם הם יראו שמדובר בדפוס התנהגות ולא במשהו נקודתי, זה עלול לשרוף אותך באותה מדינה או לפעמים אפילו בריג'ן שלם. 

איחלתי למועמד הצלחה.

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, קורן בן אשר כתב:

לא בדיוק הייטק, הנדסה קצת יותר מסורתית. למען האמת אחת המשרות הללו, על פניו מתאימה לי מאוד, ליד סטוקהולם. אבל מסיבות שונות אנחנו לא רוצים להגיע לשם.

מותר להיות סקרן ולשאול למה?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תשובה קצרה - אשה אמרה לא.

תשובה יותר ארוכה - אין לי שם קולגות/קשרים, המרכז של התעשיה לא שם, ולמען האמת אנחנו מוטרדים גם מהעויינות המסויימת כלפי ישראלים/יהודים שם. (אני לא ניזון מסטריאוטיפים בתקשורת הישראלית, אני יודע שלרוב לא מרגישים שום נוכחות משמעותית של עויינות והכל עסקים כרגיל. אבל גם אי אפשר להכחיש שזה קיים.)

עריכה אחרונה על ידי קורן בן אשר

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האם אתי שחברה תראיין מועמדים למשרה שלא קיימת רק כדי לתרגל את העובדים שלה בראיונות ולראות מה ההצע?

בסופו של דבר מדובר בזמן וכסף של אנשים. זה שאין מאחוריהם פרצוף ספציפי והכסף הישיר הוא של ישות על הנייר לא הופך את זה לאתי.

יש מספיק מקרים שבהם אפשר לומר שמאזן הכוחות לא שווה ולכן לעובד/מועמד מותר לעשות מה שלמעסיק אסור. זה לא אחד מהם, מדובר על ניצול בחוסר תום לב. אפשר לתרץ את זה לעצמך בכך שהנזק לא גדול לחברה כמו שהוא עבור מועמד. לגנוב שקל זו עדיין גניבה.

יש דרכים לקבל משוב על ראיונות ולהשתפר בתחום.

עריכה אחרונה על ידי Be roo
  • אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 17 שעות, Derish כתב:

אמנם המעסיקים באירופה נוטים להיות קצת יותר מוסריים ורציניים כלפי מועמדים, בשנים האחרונות יש סיכוי טוב שעצם הראיון איתך הוא לא יותר ממס שפתיים כדי להראות שהתהליך כלל diversity. על אותו משקל הם יראיינו אישה, LGBT, מהגר-אזרח משכונה גרועה במאלמו, ואז שלושה Bjornים מקומיים שמתוכם יבחרו את המנצח.

לא יודע מה המצב בספרד, אבל אין לכם מחסור בעובדים?

פה בהולנד יש מחסור בבערך הכול, או לפחות כך זה מרגיש. אני יכול להבטיח לך שאצלי בחברה (ועוד היא במקור אמריקאית), לא מראיינים בשביל דייברסיטי או LGBT, פשוט כי זה לא מעניין והעיקר שתיהיה, וגם תיהיה מקצועי.

הייתי אומר שאנחנו אנומליה שאף אחד לא רוצה לעבוד בה, אבל זה לא המקום היחיד שאני שומע בו על דברים כאלה. (שלא לדבר על ידיים עובדות *מקצועיות*)

וכמובן, אין בנ"ל שום דבר שסותר את הגישה של דריש, רק מציין את המחסור.

SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם אצלנו זה קיים כמובן, אבל קשה להבין מדבריו של פות"ש עד כמה נישתיים הכישורים שלו ומה גודל הארגון המדובר. לפעמים אפילו חברות קטנות נרכשות ע"י כל מיני ענקים בסגנון של Danaher ופתאום חייבות לשחק לפי כללים תאגידיים למרות שיש להן ארבעים עובדים כולל המנקה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בריטי/אמריקאי כאן, מתראיין בלי חשבון בכל משרה שיש לה פוטנציאל אפילו מינימלי בממלכה, בארה"ב ובאירופה. גם בתעשיה "יחסית" קטנה, ובדרגה שבה כבר יש מעט מאוד אנשים. 

הראיונות האלו מאוד מאוד עזרו לי לשייף את המיומנויות לראיון, להרגיש את הדופק של השוק ולכוונן את הסיפור שאני מוכר להם. 

הגעתי למצב שבו אמרו לי שמעוניינים, בוא נטיס אותך לדנמרק לפגוש את האנשים ושתגיד לנו אם מתאים לך. סירבתי מסיבות משפחתיות ונשארתי בקשר טוב עם המגייס שהריץ אותי למשרות אחרות בכירות יותר בהמשך, וגם עם הארגון המדובר. 

כל עוד אתה לא מזלזל בתהליך, משקיע בראיונות, ובאמת אומר לא לפני שהגעת לשלב הויזות, הכל בסדר. נוצרו לי ככה לא מעט קשרים בתעשיה, והגעתי למצב בו אני בולט בראיונות כי יש לי מה לספר על כל נושא שהם מעלים, וזה בא רק מניסיון. 

• אהבתי 2

לפני 22 שעות, hans כתב:

שטיפה, אגב, מעולם לא עזרה לי מי יודע מה. גם לא מים רותחים. אין תחליף לחיטוט עד שמשתחרר

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 18 שעות, Be roo כתב:

האם אתי שחברה תראיין מועמדים למשרה שלא קיימת רק כדי לתרגל את העובדים שלה בראיונות ולראות מה ההצע?

גם זה קורה.

אולי לא בשביל לתרגל את המראיינים, אבל כן יצא לי להיות בחברה שמקימה דוכן ביריד תעסוקה באוניברסיטאות (באמריקה), לוקחת קורות חיים ומראיינת במקום, למרות שאין תקנים ויש עצירה מוחלטת של גיוסים. רק בשביל להראות נוכחות.

• מבאס 1

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 27 דקות, פינדר כתב:

גם זה קורה.

אולי לא בשביל לתרגל את המראיינים

לא אמרתי שלא קורה, אין לי ספק שזה קורה (משלל סיבות). שאלתי אם זה אתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• אחראי פורום

באינסטיקנט חשבתי שזה לא הכי אתי.

ואז נזכרתי בסיפורים של חברים וגם בשלי, איך זימנו אותנו לפה ולשם ואפילו לא טרחו להגיד "לא".

פשוט כלום.

אז פות"ש, תשתמש בתעשייה הזו כמו שהיא משתמשת בעובדים.

עם הזהירות המתבקשת שיש לך ושנכתבה פה, אבל תשתמש.

בהצלחה!

עברנו את פתח תקווה, נעבור גם את זה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...