Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

השפעת עוצמת המגבר על איכות השמע

Friedman
שימו לב! השרשור הזה בן 4998 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכולם,

ברשותכם, שאלה קצת תאורתית.

האם יהיה הבדל באיכות הסאונד בין 2 האופציות הבאות בהינתן:

רמקולים המסוגלים לקבל 150 RMS

2 מגברים זהים לחלוטין מלבד העוצמה שלהם, האחד מסוגל להוציא 60 RMS והשני 100.

1. האם יורגש הבדל בסאונד באותה רמת ווליום (עוצמת הצליל הנשמע ולא על הסקאלה של המערכת)?

2. אם כן, האם ההבדל יורגש בכל רמת ווליום, גם בווליום נמוך?

3. איך ההבדל בסאונד אמור לבוא לידי ביטויי אם בכלל.

תודה

אייל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התשובה לשאלה שלך במילים פשוטות תהיה:

ברגע שהמגבר החלש יותר יגיע לרוויה - אז אתה תתחיל להרגיש בהבדלים.

מה שקורה זה שהמגבר החלש יותר יגיע לאזור בו אחוז העיוות שלו גדול יותר מהמגבר החזק יותר היות והרמקולים ידרשו ממנו לספק את מלוא ההספק שלו מוקדם יותר מאשר המגבר החזק יותר.

כשזה יקרה - רמת העיוות, יכולת המגבר לשלוט ברמקול - של המגבר החלש יותר לא תהיה מספיקה בכדי להביא את הרמקול לאותם ההספקים ללא אותה רמת איוות ועם יכולת לשלוט באלמנט שיהיו למגבר החזק.

כל זאת נכון במידה והרמקולים שלך, למרות ההצהרה על ההספק של 150 וואט - לא זקוקים להם בפועל וב50 וואט הממברנה שלהם כבר תגיע לקצה המהלך שלה גם ככה ואז יכול להיות שהמגבר החלש יותר מספיק טוב בכדי להגביר אותם עד קצה היכולת שלהם גם ככה.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב, שתרגיש את ההבדל. אין לי הסבר מעבר למה שכבר כתב lanosforce, ואני מתבסס רק על הניסיון שלי ועל מה שמצאתי בפורומים אחרים. החלפתי מגבר של 60 ואט באחד אחר של 135 ואט RMS. מגברים שונים אבל טובים, אפילו טובים מאוד. שתיהם הגבירו רמקול 125 ואט RMS. אני לא מתייחס לגוון, במה ושאר הדברים, שהם יותר סובייקטיביים וקשים להגדיר. אבל היה דבר אחד בולט - באס. הוא הפך להיות הרבה יותר חזק. עד כדי כך חזק, שהייתי חייב לשנות את החתוך מלמטה. כנראה דלתות (אטומות) לא החזיקו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על התגובות,

למעשה אתם אומרים דברים קצת שונים.

lanosforce, לפי תשובתך, במידה ואני לא מגיע "לרוויה" של המגבר, אזי באותה העוצמה לא יהיה הבדל?

במילים אחרות, בעוצמות לא גבוהות (הכל יחסי אבל אני מניח שאתה מבין את הכוונה) לא יהיה כל הבדל.

האם המגבר החזק יותר לא אמור "לפתוח" יותר את הרמקולים גם בעוצמות נמוכות?

mikyl, מה שאתה אומר נשמע הגיוני. זה בדיוק מסוג הדברים שאני מנסה להבין. מה יקרה אם אני אשתמש במגבר חזק יותר

בהנחה שהקומפוננט שלי בהחלט מסוגל להתמודד איתו.

אני רוצה להבין האם יהיה שינויי מורגש גם בעוצמות לא גבוהות במיוחד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בעקרון כן,

מגבר חזק יותר יגביר אות שנכנסת בעוצמה X ל X+Y

כאשר הY זה ההספק המוצא של המגבר.

בפועל זה גם תלוי ברמקול שאתה מגביר וגם בעוד גורמים נוספים כמו תחום התדר שאתה מגביר כלפי אותו הרמקול.

מה שנכתב למעלה - אותם ההבדלים גם יכולים לנבוע מתכנון שונה בין המגברים ומרכיבים שונים ושיטת קרוסינג שונה - מבחן שכזה ניתן לבצע רק במידה והחלפת מגבר מאותו יצרן, אותה סדרה ואותו הדגם רק בהבדלי הספקים - אז ניתן לקבוע בוודאות אם ההבדל הזה נגרם מההספק העודף של המגבר החזק יותר.

כן - אם אתה לוקח רמקול בנתונים - בוא נאמר 6.5 אינטש ואתה מגביר אותו בתחום תדר שהוא בין 80 הרץ נניח ל5K שזה תחום מאוד רחב...

היות והתחום כל כך רחב, ההספק שיוצא מהמגבר יתפרס על פני ספקטרום גדול של תדרים ולכן כל תדר בפני עצמו יוגבר פחות.

במקרה שכזה למגבר חזק יותר יהיה יתרון מובהק.

אאאאבל

אם תיקח את אותו הרמקול ותגביר אותו בוא נאמר בין 80 הרץ ל300 הרץ - יתכן והמגבר של ה60 וואט RMS כבר יהיה מעל ומעבר להספק הנדרש בכדי להזיז את הרמקול הזה בתחום הזה ולכן מגבר של 100 וואט RMS כבר יהיה אובר קיל או לפחות לא יעשה שום הבדל משמעותי במידה והרמקול מנוצל עד תומו והמגבר של ה60 וואט אפילו לא מתאמץ

במקרה כזה הרמקול מגיע לרוויה ולכן מגבר חזק יותר לא ישנה לו בכלל...

במקרה הקודם שציינתי - המגבר של ה60 וואט RMS היה מגיע לרוויה לפני הרמקול ולכן מגבר חזק יותר היה פותר את הבעיה.

כמו שאתה רואה זה גם תלוי בהרבה גורמים אחרים ולא רק ב- כמה וואטים יש למגבר שלי?

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני בהחלט מבין מה שאתה אומר אבל בכל זאת, אני אפשט את העיניין.

ברשותי סט קומפוננט שמסוגל לקבל 160RMS (נתוני יצרן, בוא נניח שהוא מזייף קצת בנתונים)

ברשותי מגבר איכותי יחסית שמוציא 60RMS או 100 בגישור (נתוני יצרן, במקרה זה אני חושב שהמגבר מוציא טיפה יותר)

כמו כן ברשותי סאב 350 RMS.

סה"כ שומעים לא רע (יש לי מערכות שונות ברכב כבר 15 שנה, כן, אני כבר לא ילד :?).

אני מרגיש שהסט לא מנוצל (הדגש או על מרגיש).

אני רוצה לדעת אם אני אחליף את המגבר לחזק יות ואיכותי יותר אני ארגיש הבדל או שחבל על המאמץ.

לא כל כך מעניינת אותי העוצמה חשובה לי האיכות.

חשוב לי כבר בווליום לא גבוהה לקבל צליל עשיר ומדוייק ככל האפשר.

לצורך העיניין זה מה שיש לי:

רכב: שברולט קרוז

HU: מקורי של הרכב (ליסינג, אין אפשרות להחליף :cry: אבל יש מסך מגע 7 BT GPS ועוד... :-P)

איטום: בדלתות מלא 3 שכבות סוף הדרך

קומפוננט: mac audio cfx 2.16, חזק, מדוייק ומסוגל לקבל 160RMS (לדעתי קומפוננט ברמה ואפילו 2 מעל רמת כניסה)

סאב: הרץ ES300 בתיבה של 22 ליטר אטומה. לא צריל להכביר במילים

מגבר: CLARION XR2410 שהחליף את המק האודיו (אומנם חלש יותר אבל ללא ספק איכותי יותר).

זהו עד כאן, אולי עכשיו תוכלו לעזור לי יותר

תודה והמשך ערב טוב

אייל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני אתן לך דוגמא מהבית .

לבן אחותי יש מערכת סטריאו ביתית , הכוללת זוג רמקולים של KEF ,קדם מגבר של NAD ומגבר הספק אחד של ROTEL.

הוא לא היה כל כך מרוצה מהתוצאה עד שהחליט כי עליו לשדרג את הרמקולים.

מסרתי לו מגבר הספק נוסף זהה של ROTEL , ועכשיו כל מגבר חובר בגישור לכל רמקול . והתוצאה היתה מרחיקה לכת . הכל נישמע עכשיו הרבה יותר טוב , עד שרעיון שדרוג הרמקולים ניגנז.

אני מקבל את מה שכתבו מעלי, מגבר הספק "כבד" יותר עושה חסד עם הנמוכים ללא קשר לסוג לרמקול שמחובר אליו. (ברור שמעבר לנקודה שבה המגבר מוציא זרם בעוצמה כזאת שהממבנה לא תעמוד בו , אין לזה משמעות) , ולו רק כי באותה עוצמה הוא יתן אות נקי יותר מאשר אחיו בעל ההספק הנמוך יותר.

את ההבדל מרגישים באוזן, על הניר אפשר יהיה לראות זאת רק עם אוסילוסקופ.

למרות זאת: נתונים לחוד ומציאות לחוד, ואם נחזור לדוגמא הביתית, יש מקרים יוצאים מן הכלל, נניח מגבר מנורות איכותי שעל הנייר הנתונים שלו עלובים למדי , (נניח 2X15 ) אך יתן תוצאות יפות מאוד במבחן ההשמעה.

היסטורית רכבים: אלפא 33 -91' :wink: \ קליאו 1.4 -ידנית 2003:-o \ניסן טידה 1.6 אוטומטית 2007 :roll: \ מגאן דיזל ידנית 2008 - :-) \פלואנס 1.6 בנזין אוטומטית (:shock: ) \הונדה סיוויק -2010 ידנית :-D \...עכשיו אין כלום...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא כל כך מכיר את הסט שיש לך ואת המגברים אז אני לא יכול לאמר במדוייק אבל יותר יעזור לי לדעת:

אתה מגביר את הסט שלך פסיבית או אקטיבית?

לפי מה שאני מבין פסיבית ולכן המגבר שלך רואה בעצם ספקטרום רחב מאוד אם לא כמעט את כל הספקטרום והוא מרים שני אלמנטים כולל בזבוז הספק על הקרוס...

במצב שכזה הייתי כן מציע לך לשדרג למגבר חזק יותר ומשובח יותר מהנוכחי.

ועוד יותר יעזור לי לדעת - למה בעצם אתה שואל את השאלה? ברור הרי שאתה לא מרוצה ממשהו - אם כן, ממה?

משהו צורם?

משהו לא נקי בסאונד?

משהו עמום בסאונד?

וכאן כבר נכנסים לשאלות של איך המערכת מותקנת, איך היא מכוונת ומה מחובר למה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא שאני מאוכזב או לא מרוצה.

החלפתי רכב והעברתי את המערכת לרכב החדש, באותה הזדמנות, החלפתי את המגבר לחלש יותר אך איכותי יותר מהקודם.

יש לציין שיש באפשרותי להחליף את המגבר בשבועיים הקרובים בזיכויי מלא (ככה זה שאתה עם אותו מתקין כבר המון שנים, ממערכת למערכת).

עכשיו, בא לי לשדרג קצת, לקבל עוד קצת איכות (ואם אני יכול אז למה לא).

חשבתי או לשים מגבר חזק ואיכותי יותר (עד תקציב של 2500 ש"ח) אך גם עלתה בי המחשבה להשאר עם המגבר ולשדרג את הקומפוננט.

תחושתי היא שמגבר ישדרג לי יותר ומכאן בעצם באה השאלה שלי.

תודה

אייל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Friedman שלום

אני מסכים עם lanosforce אבל גם אוסיף משהו.

העיוות הנפוץ במגבר הוא בעצם הופעה של הרמוניות זוגיות ואי זוגיות ביציאה (בד"כ מתייחסים לעיוות כזה כ-THD למרות שזה לא ממש נכון אבל מילא). יש עוד כמה סוגים, אבל THD הוא הכי מורגש.

אז, THD עולה ככל שהספק יציאה עולה ביחס לא לינארי. בנוסף לרוב ההספק המקסימלי של מגבר בד"כ מוצהר ב-10% THD.

מה שאני מנסה להגיד זה שיש כאן מצב הבא: במגבר 60 וואט בחצי ההספק (30 ואט) נקבל כ-0.08% THD . במגבר 100 ואט בכשליש מההספק המקסימלי (נגיד אותם 30 ואט) נקבל THD של 0.008% (מספרים הם לדוגמה, לא זוכר את המספרים המדייקים והיחסים המדוייקים). לא יודע אם יש אדם שירגיש בהבדל של THD כזה אבל גידול פי-10 של THD כן יכול לגרום להופעה של הרמוניות שיש מצב שתשמע. במיוחד באות מוזיקלי אמיתי. לא בהכרח זה יישמע כמשהו מציק, אבל ייתכן וזה יישמע שונה. כל זה בתנאי שהמגברים הם באותה רמה עם אותה סכימה, אותם רכיבים ורק מתח הזנה שונה.

Skoda Van+ '98 -> Citroen Berlingo '00 -> Citroen ZX '93 -> Suzuki Swift '91 -> Suzuki Jimny '09-> Daihatsu Terios '11

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ואני גם רוצה להוסיף - can i? cani? :-P:-P:-P

ככל שגודל האלמנט שאתה הולך להגביר יותר גדול כך אתה גם תזדקק ליותר הספק בכדי להזיז אותו.

אין מה לעשות - אי אפשר לצפות שלממברנה של סאב וופר 12 אינטש יהיה את אותו המשקל שיש למברנה של טוויטר 1 אינטש.

אין מה לעשות - אי אפשר לצפות שלמגנט של סאב וופר תהיה אותו גודל פיסי של מגנט של טוויטר.

אין מה לעשות - חוקי פיסיקה - סאב וופר מנגנים תדרים ארוכים מאוד שמצריכים תנועה מאסיבית של הממברנה בעוד טוויטר זז בצורה שלא נראית לעין בכלל.

תחשבו כמה כוח זקוק מגבר בכדי להזיז טוויטר לאורך טווח תדרים רחב ותנסו לחשוב רק כמה כוח צריך בכדי להזיז מידבאס למשל או וופר לתחום תדרים רחב - אין מה להשוות בכלל.

אם אתה מגביר סט פסיבי - רצוי שיהיה לך מגבר עם עודפים להרמת הסט היות ואתה הולך להרים כל רמקול לכל אורך תחום התדרים שלו על ערוץ הגברה בודד - זו שחיתה של מגבר.

אם אתה מגביר אקטיבית - תדאג שלאלמנטים הגדולים יותר שלך יהיה הספק גדול בעוד לשאר האלמנטים אתה לא צריך להתאמץ בצורה שכזו.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקיצור, התשובה הברורה היא שמגבר חזק ואיכותי יותר (לא רק חזק יותר) בהכרח יוציא יותר מהסט שקיים אצלי ברכב (שדורש הרבה יותר כח מאשר המגבר הנוכחי יכול לתת).

כנראה שבשבוע הבא אני אחליף את המגבר, עכשיו צריך לחפש משהו טוב עד 2500 ש"ח.

אולי זה יביא לי חשק לשדרג בעתיד גם את הקומפוננט (למרות שאני מאד מאד אוהב אותו).

תודה

אייל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 4998 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...