Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מחיר למשתכן (או למסתכן?) - מוכרים דירות שלא קיבלו אישור בניה

tzvipper
שימו לב! השרשור הזה בן 1147 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מאז מקרה חפציבה עשו הרבה שינויים בחוק בכל מה שקשור לדירות חדשות מקבלן.

אין דבר כזה להעביר כסף "ישירות" לקבלן.

יש פנקס תשלומים והכסף הולך ישר לבנק המלווה ויש ערבויות של חברת ביטוח על כל תשלום שלך.

נכון - שום דבר לא בטוח ב 100%, אבל מצד שני זה גם לא 100% הימור. יש ערבויות, יש בנק, יש ביטוח... אתה לא לבד מול הקבלן בכל הסיפור הזה.

איציק

לא בהכרח. בנק מלווה זו רק אופציה אחת לפי חוק המכר. ניתן לתת הערת אזהרה על הקרקע, ביטוח, לשלם לפי התקדמות בניה וכו'. גם אם מה ששולם בסופו של דבר מוגן, במקרה שהקבלן פושט רגל אף אחד לא יקבל את הדירה שלו בלי הרבה עיכובים, מריבות ואולי אף תוספת כספית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש כל מיני דפקטים בשיטת ההגרלות הזאת.

ברוב המקומות, אתה אפילו לא יודע איזה דירות יש שם: 3,4,5 חדרים.

הידעתם שיש רשימת המתנה. כלומר אם יש 100 דירות אז 100 נוספים ספייר(זוכים ממתינים) שאם הם זכו בכבוד, כל ההגרלות האחרות הבאות שלהם מתבטלות, ואולי יתנו להם את הכבוד לבחור את הדירות שאף אחד לא רצה בסיבוב ראשון. (נדפקים כפול).

לא בטוח שהבנתי אותך נכון, בכל מקרה:

רק למי שמקומו מובטח לבחירת דירה (גם אם זה מקום אחרון, גם אם זה בעקבות ביטולים של זוכים לפניו, כך שמקומו בהגרלה פחות מספר הביטולים מכניס אותו לרשימת הזוכים) מאבד את הזכות להשתתף בהגרלות נוספות (ובצדק!).

מי שברשימת המתנה במקום גבוה מרוויח: גם זכאי להשתתף בהגרלות נוספות, וגם יש לו מקום ריאלי בהגרלה (כ30% ביטולים, תלוי בביקוש).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

חוק המכר קיים עשרות שנים לפני פרשת חפציבה. בשנות ה-90 קניתי שתי דירות מקבלן, בשתיהן הכסף הועבר לחשבון ייעודי בבנק ובשתיהן קיבלתי ערבות בנקאית (שאני לא בטוח מה היא שווה, בגלל כל מיני תנאים שבה).

פרשת חפציבה שיפרה את ההגנות על הרוכש, אבל לא באופן מוחלט (כפי שציין נמסיס).

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דווקא לדעתי דירות של מחיר למשתכן יותר סביר להניח שיקבלו בוודאות אישורי בניה, מכיוון שכל המכרז הוא בחסות המדינה ולא מדובר באיזה קבלן שבונה פרויקט פרטי.

הבעיה לדעתי היא שמדובר בשכונות שלמות שמיועדות למי שיש להם בעיה לרכוש דירה, כי בפרויקטים שלא קשורים למחיר למשתכן יהיו רק את האוכלוסיות החזקות ויש סיכון ששכונות של מחיר למשתכן יהפכו לשיכונים במיצוב נמוך ולשכונות הפחות טובות של העיר.

מה שהיו צריכים לעשות הוא לשלב דירות של מחיר למשתכן בפרויקטים רגילים, לדוגמה לחייב כל קבלן שזוכה בקרקע לבניה להקצות 10-20 אחוז מהדירות בכל בניין לאנשים שהמדינה תקבע שהם זכאים לדירות.

עריכה אחרונה על ידי bobi
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

^ הפסקה הראשונה שכתבת, היתה יכולה להיות נכונה במדינה מתפקדת.

המצב בשטח היום (לכל הפחות בכמה מקרים שאני מכיר), הוא שרשויות התכנון והעיריות שבשטחן נבנות הדירות הנ"ל, תוקעות את הפרויקטים על עניינים בירוקרטיים פעוטים וביעקר על אי-מימון תשתיות לשכונות החדשות (העיריות שרוצות "לסחוט" תוספת תקציבים מהמדינה)

לגבי הפסקה השניה - מסכים עם כל מילה, והביקורת שהעלית עולה כמעט בכל דיון בנושא, אך נופלת על אזניים ערלות כרגע.

מי שמונו כאחראים על התכנית מונחים רק להעלות את מונה ה"זכיות"

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מגרילים את הדירות לפני ההיתר. לא משלמים לפני ההיתר.

ובכל זאת, לקנות היום דירה על הנייר אצל קבלן שתהיה מוכנה לכניסה בעוד 5 שנים - עשויה לגלם הנחה דומה לדעתי (למעט פרויקטים באמת משתלמים כמו הרצליה).

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבעיה לדעתי היא שמדובר בשכונות שלמות שמיועדות למי שיש להם בעיה לרכוש דירה, כי בפרויקטים שלא קשורים למחיר למשתכן יהיו רק את האוכלוסיות החזקות ויש סיכון ששכונות של מחיר למשתכן יהפכו לשיכונים במיצוב נמוך ולשכונות הפחות טובות של העיר.

מי שקונה במחיר למשתכן זה בעיקר אנשים שמתקשים לגייס הון ראשוני.

לדוג', דור שני של עולים חדשים משנות ה90 למשל (אני מדבר על עצמי לצורך העניין) שההורים שלהם לא יכולים לעזור להם עם ההון הזה כי הם בעצמם עדיין משלמים משכנתא.

הדור השני הזה, ברובו איכותי.

אף אחד לא מבטיח ששכונה בה קונים דירות זוגות שההורים משני הצדדים עוזרים להם, צברים לצורך העניין, בהכרח תיהיה שכונה איכותית יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דימו, פרט לעניין מחיר הקנייה, ישנו עניין מפרט הבניה. בהגדרה, ע"מ לזכות במכרזים לפי מחיר מ"ר נמוך, על הקבלן להוריד את הסטנדרט למינימום.

בנוסף, יש את עניין התשתיות. ההשקעה בהן היא מינימלית. אין השקעה בתחבורה, מבני חינוך, מוקדי תעסוקה וכיוב'.

הפרויקטים האלו יהיו בכיה לדורות, ולא לחינם ישנה התגדות ערה של תושבים ותיקים לתכניות ותמ"ל כאלה.

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהחלט ניתן לומר שמי שיש לו הורים עשירים שיכולים לעזור לו לקנות דירה יקרה, הוא נמצא בפלח אוכלוסיה מבוסס יותר מאשר ממי שזקוק לעזרה של המדינה.

וביצירת שכונות של מחיר למשתכן ושכונות נפרדות אחרות "רגילות" שבהן יוכלו לרכוש דירות רק אנשים עשירים שלא זקוקים למחיר למשתכן, יוצרים הפרדה מעמדית שיכולה ליצור תדמיתית בעיה עבור דירות של מחיר למשתכן.

הדרך הטובה ביותר היתה לחייב כל יזם שמקים פרויקט חדש להקצות דירות לזכאים של המדינה בכל בניין שהוא בונה כדי לא ליצור את ההפרדה הזאת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה נכון שהסטנדרט שמקבלים בדירה לא דומה למה שמקבלים אם קונים מקבלן במחיר שוק שלא במחיר למשתכן, אבל לא צריך להגזים. זה לא שמקבלים פה דירות של עמידר. יש מרפסות, יש חניה פרטית, יש מחסן. זה לא דירות של שיכונים. נכון, אין חשמל חכם בבית, והאסלה היא רגילה ולא תלויה, והמטבח מאוד סטנדרטי, והתריסים בחדרים הם גלילה ידנית ולא חשמלי. אבל, במהלך השנים תמיד אפשר לשדרג את הדירה. היתרון הוא שאפשר לעשות זאת מתי שרוצים, על פי המצב הכלכלי, לאט לאט, ואפשר להחליט מה כן לשדרג ומה לא. ולא מראש לרכוש דירה עם מפרט גבוה בסכום שלא ניתן לעמוד בו. בסה"כ, שוב, מדבר רק על המפרט בפרוייקט שאני זכיתי בו, המפרט הוא בסדר גמור למחיר שמשולם. ומדובר פה בהנחה של לפחות 400-450 אלף ממחיר השוק ומקבלים בית משלך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אותם רגילים יכולים תמיד לגור בשכונות של העשירים. בשכירות.

מן הסתם אין חוק שאוסר על אנשים "עניים" לשכור ולקנות דירות בשכונות של "עשירים". אבל יש את עניין המחיר שדמי השכירות הם פרופורציונים למעמד השכונה ולמחיר הדירות. גם מה לעשות שבארץ יש נורמה שבה כולם רוצים לקנות דירה ולא לגור כל חייהם בשכירות ולכן תיווצר ההפרדה הלא נכונה הזאת בין עשירים שלא צריכים את מחיר למשתכן לבין העניים יותר שכן צריכים עזרה מהמדינה. וזאת הפרדה לא בריאה שתמיד תהיה, אבל ניתן לצמצם אותה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מן הסתם אין חוק שאוסר על אנשים "עניים" לשכור ולקנות דירות בשכונות של "עשירים". אבל יש את עניין המחיר שדמי השכירות הם פרופורציונים למעמד השכונה ולמחיר הדירות. גם מה לעשות שבארץ יש נורמה שבה כולם רוצים לקנות דירה ולא לגור כל חייהם בשכירות ולכן תיווצר ההפרדה הלא נכונה הזאת בין עשירים שלא צריכים את מחיר למשתכן לבין העניים יותר שכן צריכים עזרה מהמדינה. וזאת הפרדה לא בריאה שתמיד תהיה, אבל ניתן לצמצם אותה.

הנורמה שאתה מדבר עליה, וכבר דיברתי עליה בשרשור אחר ולא קשור לנושא השרשור הזה, היא בחלקה מכיוון שאין פה בארץ שכירות ארוכת טווח. אם כל שנה שנתיים מעלים דמי שכירות, אין שום מוטיבציה לאנשים להמשיך לגור בשכירות ומעדיפים כבר את הכסף לשים על דירה. (ולא נכנס ליתרונות וחסרונות של כל אחד מהם שברור לי שקיימים לכן או לכאן) . אני לדוגמא מאוד מרוצה מהדירה שאני שוכר. אבל כשהעלו לי ב3 שנים שכר דירה ביותר מ 300 שח לחודש, זה הזמן להגיד מספיק. זכיתי במחיר למשתכן, אחרת לא יודע אם הייתי מסוגל לרכוש את הדירה שזכיתי בה במחיר השוק וסביר שעוד הייתי ממשיך לגור בשכירות כמה שנים טובות.

ולא כל הפרוייקטים במחיר למשתכן נבנים בשכונות פח ללא תשתיות. זה באמת תלוי פרוייקט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

השכונות יהפכו ל"פח".

בגלל עומס מוגדל על התשתיות הקיימות.

תגגל "התנגדויות"+"ותמ"ל" ותראה בעצמך מה חושבים על כך התושבים הותיקים.

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

למה שבשכונות של מחיר למשתכן יהיה יותר עומס על התשתיות מאשר שכונות אחרות?

אני לא חושב שהן נבנות בסטנדרטים נמוכים יותר מבחינת התשתיות וההשקעה של הרשויות בפיתוח שלהן.

מה שכן יכול להפוך אותן לשכונות פחות טובות היא ההפרדה בין עשירים ל"לא עשירים" שהן יוצרות. ואני לא מדבר על ההפרדה שתמיד היתה בין האולטרה עשירים שגרים בשכונות יוקרה, למעמד הביניים ולעניים שגרים בשיכוני עוני, אלא ליצירת הפרדה ברורה גם בין שכונות מעמד הביניים. וזה בטווח הארוך יכול להיות קטסטרופלי.

עריכה אחרונה על ידי bobi
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...