Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

כיצד עושים הברזה נכון ? והסבר על מברזים בבקשה

אביב1
שימו לב! השרשור הזה בן 5090 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אם המברז במצב טוב ועם קצת חוש..אין לא סיבה להישבר..בשביל זה הוא מיועד..

ואתה אומר אדם או מפעל צריכים להחזיק את כל ההברגות + אינצ'יות כל זה כפול 3?! זה לא הגיוני...

אולי משתמשים בזה לחומרים מחוסמים ואתה הרחבת את זה לשימוש יום יומי?

אה וצודק...אם אתה מבריז ביד תחזיר כל סיבוב חצי סיבוב...

מרוב המומחיות שחכנו את הפרטים הקטנים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 44
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

בדקתי באינטרנט ולמדתי גם מכם וראיתי שיש מברזים מפלדה HSS וגם מפלדה רגילה מחוסמת, האם להברזה באלומיניום ופלדה רכה אני חייב במברז העשוי מ-HSS שהינו יותר קשה ?

אני לא משוכנע בנושא שימוש במברז אחד או שלושה, מכיוון שחלק מהמשיבים כותבים שניתן להשתמש במברז אחד וחלק ב-3 מברזים.

איפה מומלץ לקנות מברזים ?

תודה לכולם אתם 11

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כאמור - לאלומניום זה ממש לא משנה ממה המברז גם מברז מעץ יעשה את העבודה תרגע כבר...

תכנס לכל חנות של חומרי בניין\עשה זאת בעצמך\טמבור\ ותקנה מברז ב 25 שקלים...

יחסית ל5מ"מ הברזה אני חושב שאתה מגזים ברמת הידע שאתה חושב שדרוש לכך...

ולא צריך 3 מברזים בשביל זה, תהיה בטוח

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין ספק שהחכמתי קצת בשיטות עבודה עם מברזים,

בייחוד אהבתי את השיטה של bencohen5 עם מקדחה חשמלית וניתוקה מהחשמל.

כמו כן אני רוצה להוסיף שאני מחלץ ברגים שנשברים בתוך חומר בעזרת קידוח קטן במרכזם ובעזרת שופיין שאני מפרק לו את

ידית האחיזה, את קצהו אני דופק מעט עם פטיש מרסס שמן חודר נגד חלודה ומסובב את השופיין בכיוון שחרור הבורג השבור

וכך אני מעצים את כמות הפעולות שהשופיין נותן לי.

זה מה שנקרא שתיים במחיר אחד.

ניסיון ניתן לרכוש, חוכמה לא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מעניין שאף מומחה לא טרח להגיד לך לסובב חצי סיבוב ולהפוך סיבוב עד שאתה שומע שהשבב נשבר, ואז להמשיך . כך תבטיח תברוגת מדוייקת ונקיה בלי עומס רב על המברז שלפעמים , במתכות קשות , שובר לו שיניים .

צודק גם צודק! לא שמתי לב שזה לא נכתב ולא כתבתי בעצמי. חשוב מאד לחזור אחורה. עם מברזים (קלאסיים לפחות) אי אפשר להתקדם קדימה מבלי לחזור אחורה, אחרת המברז ישבר ותאמין לי שזה מאד לא נעין לחלץ מברז שנשבר.

לגבי החומר ממנו עשוי המברז, כעיקרון ככל שהוא יותר קשה הוא יותר שביר. לכן אם אין צורך בהברזת מתכות קשות עדיף לקחת מברז רך יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לגבי החומר ממנו עשוי המברז, כעיקרון ככל שהוא יותר קשה הוא יותר שביר. לכן אם אין צורך בהברזת מתכות קשות עדיף לקחת מברז רך יותר.
= איך בדיוק תוכל להבריז עם מברז שהקושי שלו נמוך מהקושי של החומר שבו אתה מבצע הברזה ? המברז ישחק מהר יותר מהחומר המעובד.

תמיד הקושי של המברז גבוה מחומר הגלם המעובד.

ככול שהחומר ממנו עשוי המברז קשה יותר החוזק המכני של המברז גדל עד גבול מסויים, נכון המברז שביר יותר כי הוא מאבד מהתכונות האלסטיות שלו, לכן מייצרים מברזים מפלדה מהירה H.S.S שהקושי של הפלדה גבוה מאוד בסביבות 60HRC ובעזרת מברזים אלה ניתן לבצע הברזה במתכות כמו פלדה עם אחוז פחמן גבוה וגם פלדות מסוגסגות.

בכדי לעלות יותר את קושי המברז ועמידות בפני שחיקה ועמידות לאורך זמן ומבלי לפגוע בתכונות האלסטיות והחוזק המכני של המברז מבצעים ציפוי למברז.

מספר חברות כמו TITEX,GUHRING רשמו פטנטים על ציפויים אלה, הציפויים הם Titanium Nitride (ניתן לזהות את סוג הציפוי לפי הצבע במקרה הזה זהב).

או ציפוי מסוג (TiAlN (Titanium Aluminum Nitride צבע הציפוי שחור-סגול.

מברזים אלה מאוד יקרים ומשמשים להברזה בחומרים קשים כמו, פלדות בעלות אחוז פחמן גבוה כמו SAE 1075,SAE 1095 (שתי הספרות האחרונות מבטאים את אחוז הפחמן לחלק ל-100) שהקושי לאחר חיסום והרפיה הוא 40 HRC.

מברזים בעלי ציפוי TiN מתאימים לעיבוד סגסוגת טיטניום שנחשב לחומר יקר ובעל קושי גבוה שיכול להגיע גם ל-46 HRC שווה ערך לברגים מחוסמים.

קיימים גם מברזים מפלדה מהירה H.S.S-E וגם HSS-ECO עם אחוז גבוה של קובלט.

וזה רק בקצרה אודות מברזים.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מרק קצת קרדיט :-) הרי אתה לא באמת חושב שאני אמליץ למישהו להשתמש במברז רך יותר מהחומר בו יש לבצע את ההברזה.

כנראה שלא הבנת כהלכה את שכתבתי ואוליי אני לא הסברתי כהלכה את שהתכוונתי. הכוונה הייתה שלמעט מקרים מיוחדים של ציפוי וכד' ככל שהמברז קשה יותר הוא שביר יותר ולכן כאשר אין צורך במברז קשה במיוחד (למשל כשעובדים עם מתכת רכה) עדיף לקחת מברז רך יותר. כמובן שבכל מקרה המברז צריך להיות יותר קשה מהחומר המעובד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אביב, כנראה חלה היא הבנה... בכול מקרה למתכות צבעוניות אלומיניום נחושת וכול הסגסוגות הקלות משתמשים במברזים עם מבנה שיניים ולולין (מברז ספירלי או GUN) שונה מאשר מברזים המיועדים לפלדה בגלל תכונות ההדבקות של האלומיניום.

כמובן לעבודות בית אין צורך להכנס לדקויות וניתן להשתמש גם במברז העשוי מפלדת כלים מחוסמת כמו שמוכרים ב-ACE אלה מברזים שלא עשויים מפלדת כלים HSS.

עבדתי במשך 6 שנים במחלקת תיכנון מכני של חברת E.T.M בעלת מוניטין בייצור כלים לעיבוד שבבי.

החברה נרכשה לפני עשור על-ידי חברת ישקר.

עסקתי בתיכנון כלי תפיסה ועיבוד שבבי כמו מקדחים,תפסניות,כלי מדידה שונים.

כן יש לי בראש הכול עד כמה שבגילי ניתן לזכור מה שקרה לפני עשור...מזדקנים.

האמת בהתחלה חיפשתי מאמר בעברית על מברזים (כי יכולת הכתיבה והניסוח שלי דלים למדי) אבל לא מצאתי כלום.

מצאתי מאמרים על הברזות מבית הספר והברזה לבחוXX, בעברית רוב המאמרים עוסקים במחשבים, מחשבים ועוד מחשבים ותקשורת מחשבים.

אם תמצא מאמר בגוגל בעברית שעשיתי קופי פיסט אזי קפה+סיגריה עלי.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מקר, מאמר טוב על כלי חיתוך לא תמצא כי נתוני היצרנים שונים מהמציאות בשטח.

אני עובד עם כלים של ישקר למשל בנתונים שהיצרן לא ממלץ ובחומרים שכביכול הלוחיות לא מיועדות להם ומגיע לתוצאות טובות בהרבה כי המציאות בשוח שונה מהמעבדה ויש שיקולים כגון אחידות חומר הגלם, יציבות המעכונה, חדירת נוזל הקירור לנקודת העיבוד ועוד.

בנושא מברזים במיוחד בהברזות קטנות אני בעד לקנות מברז טוב (טיטקס, חניתה וחבריהם) על פני מברז זול כי לחלוץ מברז M3 הרבה יותר קשה מאשר לחלוץ מברז "1 BSP.

מאז שישקר קנו את ETM הם הורידו חזק את האיכות ומשתמשים בשם כמותג לסחורה סוג ג'.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

וזה חבל מאד כי ל-ETM היו כלים טובים מאד.

כשקניתי לפני מספר שנים מקדחים למתכת (רגילים) קניתי את המידות השלמות Guhring והחצאים ETM Gold. האמת היא שאני מרוצה יותר מה-ETM.

כך או כך כאשר אני קודח בנירוסטה או בפלדות אחרות יותר נוח לעבוד עם מקדחי קובלט וכשאין ברירה גם וידיה.

מרק אם תוכל לצרף תמונות של סוגי המברזים כולל ההסבר הקצר על כל אחד מהם זה יהיה נהדר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם תעבוד עם מקדח וידיה במקדחה לא יציבה אתה תשבור אותו. מה שכן יש לטיטקס מקדחים עם קנה פלדה ולוחית וידיה מולחמת. הם גם זולים וגם לא נשברים.

ל ETM יש כמה סדרות שחלקן מיובאות באיכות מאוד נמוכה.

כנס לאתר של טיטקס (TITEX.COM ) ושם יש מחשבון בחירת מברזים לפי סוג, מידה, עומק וחומר.

כעיקרון מברז ספירלי מתאים יותר לחור עיוור אם כי בחומרים קשים אני מעדיף לעבוד עם מברז גן כי הוא פחות שביר.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ורגוס הם היבואנים אבל אנשי מקצוע בתחום המברזים לא תמצא שם (בתחום כרסום הברגות יש להם איש מקצוע מעולה).

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 5090 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...