Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מחיר למשתכן (או למסתכן?) - מוכרים דירות שלא קיבלו אישור בניה

tzvipper
שימו לב! השרשור הזה בן 1184 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

פה אתה כבר פשוט טועה. בטח ובטח שיש מדדים לבועה ואפשר לראות בקלות אם המחירים נורמליים.

-אפשר ללכת למדינות אחרות עם רמת חיים מקבילה לשלנו ולבדוק כמה משכורות ממוצעות עולה שם דירה.

-אפשר לבדוק את היחס בין מחירי קניה למחירי שכירות - כשאחד מתנתק מהשני, סימן שאיזון הביקוש-היצע ביניהם נפגם.

-אפשר לבדוק את כמות המשקיעים (2 דירות ומעלה למשפחה עם-ילדים-מתחת-לגיל-שבו-הגיוני-לקנות-דירה) מתוך כלל השוק, מה שיתן לך אינדיקציה לכמה הנדל"ן נסחר כהשקעה או כמה שהוא אמור להיות - דיור.

-אפשר ללכת למדינות שעברו קפיצה והתרסקות במחירי הדיור ולראות מה קרה שם ואיך השוק התנהג לפני ואחרי.

בקיצור, יש, ואפשר. השאלה היא מה עושים עם המידע הזה. זה כל אחד יענה בעצמו ולעצמו.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין מדדים שמצביעים שיש בועה בישראל!

ללכת למדינות אחרות זה סבבה, אבל זה עוזר לי כמו להגיד שמילקי צריך לעלות 1 שח.

יש כבר שרשור קצר בנושא:

https://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?623157-%D7%A9%D7%95%D7%A7-%D7%94%D7%A0%D7%93%D7%9C-quot-%D7%9F-%D7%9E%D7%AA%D7%97%D7%99%D7%9C-%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%A8%D7%A8-%D7%91%D7%93%D7%A8%D7%9A-%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%94&p=5339549&viewfull=1#post5339549

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שאני קורא לישה, אתה מדבר על תשואת שכירות ממוצעת אל מול ריבית משכנתא ממוצעת לדירה ממוצעת בשכר ממוצע למשק בית ממוצע?

יש דירות של 4% תשואה ויש משכנתאות של 2% ריבית.

יש אנשים שמתשכרים מעל הממוצע ויש מתחת ל-0.

כל אחד ושיקוליו.

יש עסקאות "בועתיות" ויש עסקאות "מניבות".

בגדול, אין בועה.

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין מדדים שמצביעים שיש בועה בישראל!

שניים מתוך ארבעת המדדים שנתתי לך לא קשורים למדינות אחרות. את אחד מהם (הראשון) אפשר גם לבדוק ביחס לתקופות אחרות בהיסטוריה של ישראל, כשרמת החיים היתה הרבה יותר נמוכה.

ללכת ל-Happy place שלך לא יגרום למחירי הדיור להפסיק לבעוט לך (לנו) בפרצוף.

ובהתייחס להודעה האחרונה, גם במצב של בועה פרופר יש עסקאות נורמליות. השאלה היא ביחס בין הנורמליות ללא נורמליות.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. בהנחה והמשקיעים לא יושבים על הדירות שלהם ומשאירים אותן ריקות אלא משכירים אותם ונותנים מענה לביקוש כלשהו, לא ברור לי איך זה מדד למשהו ובטח לא ל"בועה".

2. היחס בין מחירי הק/מ לבין השכירות יורד לאחרונה (שכ"ד עולה ומחיר נשאר במקום) - כל משקיע עם היחס שהוא מוכן אליו. בנקודה מסוימת הכדאיות תגדל להכניס עוד משקיעים.

לי אין happy place, אני באמת רוצה לנהל ויכוח ענייני ולא משאלתי או ססמאתי.

יש לי דירת מגורים יחידה עם מינוף נמוך מאוד, לא רואה בעיה שתקרה לי כך או אחרת.

ממליץ להעביר את הדיון לשרשור ההוא, נשאיר פה את הבמה לנושאי מחיר למשתכן.

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שאני קורא לישה, אתה מדבר על תשואת שכירות ממוצעת אל מול ריבית משכנתא ממוצעת לדירה ממוצעת בשכר ממוצע למשק בית ממוצע?

יש דירות של 4% תשואה ויש משכנתאות של 2% ריבית.

יש אנשים שמתשכרים מעל הממוצע ויש מתחת ל-0.

כל אחד ושיקוליו.

יש עסקאות "בועתיות" ויש עסקאות "מניבות".

בגדול, אין בועה.

יש מצבים שבהם צריך להסתכל דווקא על הממוצע ולא על השוליים, וזה אחד מהם. ברור שאפשר לקחת משכנתא על 20% מהנכס ל- 5 שנים בריבית נמוכה מאוד, אבל היא לא מעידה בשום צורה על מצב השוק וגם לא אומרת שעשית עסקה חכמה. ככלל, התשואה מהנכס צריכה להיות נמוכה מהריבית על החוב- הסיכון של החוב, המממן רק חלק מהנכס, נמוך יותר. זה נכון גם למימון של 20% מהנכס וגם ל- 80% מהנכס. אז אם בעיסקאות "סטנדרטיות" של מימון של 60%-75% מהנכס הריבית גבוהה מהתשואה של הנכס כולו, כנראה יש כאן איזשהי בעיה בתמחור.

לצורך ההשוואה, במסגרת העבודה בדקתי מימון של כמה עיסקאות בניית פרויקטים להשכרה למגורים במנהטן וברוקלין. שיעורי התשואה בהם השמאים שם משתמשים לחישוב שווי הנכס כשמושכר הם בטווח שבין 5% ל- 5.5%.

עריכה: קצת מצחיק לבקש מדדים ואז להגיד שממוצעים לא משקפים

עריכה אחרונה על ידי BarryG
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

^

פעם היו גם תשואות כאלה בארץ.

בוא נסתכל על הממוצע, כמדד לבועה:

משכנתא ממוצעת למיטב ידיעתי 700 אלף.

דירה ממוצעת למיטב ידיעתי 1450 אלף.

משך משכנתא ממוצעת למיטב ידיעתי 16-17 שנים.

שכר ממוצע למשק בית למיטב ידיעתי בערך 15.5 אלף נטו.

במשכנתא של 2/3 קלצ ו1/3 פריים, שתסתיים אחרי 16.9 שנים, בהחזר של 4230 (27% מההכנסה), יצא לי IRR של 3.48%.

שזה די כמו תשואה על שכירות, לא?

האם לדעתך מדובר על עסקה הפסדית?

משכנתא זה קל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קודם כל, תקן אותי אם אני טועה- נתוני סכום המשכנתא הממוצעת ואורך החיים שלה לא מתייחסים למשכנתא חדשה אלא לסך המשכנתאות הקיימות? אם כך, המספרים לא רלוונטיים לבחינת עסקה חדשה והריבית בפועל תהיה מעט גבוהה יותר.

כדי לבחון את העסקה בוא נעשה חישוב לדוגמה, אני משתמש בפרמטרים הבאים כבסיס:

מחיר רכישה 1,450 ותשואת מחיר רכישה 3.5%, ריבית משכנתא 3.7% לתקופה של 25 שנה במימון 60% מהנכס, עליה שנתית בשכ"ד של 3%. לצורך הדוגמה, נניח רכישה ואחזקה של 10 שנים כשבסוף נמכור את הנכס באותה התשואה בה קנינו אותו, ונניח 1 אלף שקל בשנה הוצ' תחזוקה (לא ממש משפיע).

בנתונים האלה, התשואה הכוללת שלך תהיה 8.5%, כשההפרש לעומת תשואת הרכישה נובע לחלוטין מעליית מחיר השכירות. ללא עליה במחיר השכירות, התשואה שלך היא 3.1%.

אז תשואה של 8.5% זה לא רע, ו- 3.1% זה על הפנים. מכאן, השאלה היא לגבי ההערכה האינדיבידואלית שלך לגבי עליה במחירי השכירות. אני אישית לא אוהב להניח עליית מחירים בתחזיות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשאתה מסתמך על עליית מחירים כדי להגיע לתשואה סבירה, וכשהמימון שלך יותר גבוה מתשואת הנכס, לפי דעתי כן. בנוסף הבאתי כהשוואה את מנהטן וברוקלין.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מסכים לחלוטין לגבי אינפלציה, לפי העדכון האחרון של בנק ישראל ריבית משכנתא צמודה למדד לטווח של 20 עד 25 שנים עומדת היום על 3.66%- זה גבוה מהתשואה על דירה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...