Jump to content

noam23

 • הודעות

  316
 • כאן מאז:

כל מה שפורסם על ידי noam23

 1. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  שכחת שני יתרונות גדולים של LFP: 1. אפשר לעבוד עם הסלולה כל יום בין 100% ועד לריקון מלא של 0%. זה נותן בפועל ל SR+ טווח מעט גדול יותר מאשר לדגם ה LR היקר (מכיוון שעם ה- LR ביומיום מוגבלים בין 80 ל 20 אחוז). 2. לסוללה אורך חיים ארוך מאוד. לפי קצב נסועה ממוצע של 20 אלף ק"מ בשנה (הממוצע הישראלי) היא תחזיק בסביבות 30 שנים. זה אומר שה- SR+ יכול להיות הרכב האחרון שתצטרך לרכוש בימי חייך... אילון מאסק בכלל עף על ה LFP ואמר שהוא רואה בה את טכנולוגית העתיד של רכבי טסלה (בין היתר גם בגלל זמינות החומרים הגבוהה).
 2. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  סוללה LFP עם 3000 מחזורי טעינה של 0 ל 100 אחוז, תחזיק קרוב ל 30 שנים עבור נסועה ממוצעת של 20 אלף ק"מ בשנה. כעת נוסיף שה LFP זולה משמעותית לייצור, ולא מפליא שאילון מאסק טוען שהעתיד של טסלה הוא בכיוון של LFP. זה מבחינתי טיעון חזק לטובת ה SR.
 3. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  אתה צודק אם יש נסיעה ארוכה מתוכננת, אבל הרבה נסיעות ארוכות אינן מתוכננות, פשוט יש עוד נסיעה באותו היום שלא צפית. במקרה כזה, אם התחלת את היום עם 80% (במקרה ויש לך LR) ולא עם 100% (במידה ויש לך SR), הטווח שלך יהיה די דומה באותו היום. דרך אגב, אתה יכול להגיע ל 0% עם טסלה בלי דאגות מרובות, ממה שהבנתי יש עוד טווח מתחת ל 0% של 20-30 ק"מ. ולכן לגיטימי לחלוטין להגיע לנקודת ה 0% בנסועה יומיומית עם ה SR (גם מבחינת בריאות בטריה, וגם מבחינת העדר סיכון להתקע), אך לא לגיטימי עם ה LR (אם רוצים לשמור על בריאותה). הייתי נזהר מלהסתמך על טווח מקסימלי שמחושב מצריכה ממוצעת. מספרי הטווחים שאני נותן הגיעו בהתבסס על ביקורות הדרך של Bjorn Nyland שהוא היום האורים והתומים לגבי ניצולת בטריה וטווח במבחני דרך עולם אמיתי עבור המודל 3. ממה שזכור לי, ביום עם טמפ 24 מעלות, על 120 קמ"ש וללא מערכת סטראו, המודל 3 LR עשתה לו בסביבות 400 ק"מ (0-100 אחוז). עכשיו תמיר את זה לקיץ הישראלי (40 מעלות), תעלה ל 130 קמ"ש (מהירות ממוצעת בכביש 6, וגם מהירות שבה רבים נוסעים בכבישים בארץ שמותר 110 קמ"ש), תוסיף שימוש בסטראו, ותחזית של 300 היא סבירה לחלוטין, ואם תרצה לעבוד בטווח 90-10, עוד תרד מכך באופן ניכר.
 4. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  פיספסת את ההקשר של תשובתי. זה היה כתשובה למי שאמר שאפשר להסתמך רק על טעינה בסופרצ'ארג'ר, כי ל LR טווח של 580 ק"מ וזה מאפשר טעינה פעם בשבוע. אז לא, ל LR אין שום טווח של 580 ק"מ, ואם אתה נוסע מרחק כזה בשבוע ואין לך מטען ביתי, תצטרך לטעון פעמיים-שלוש את הבטריה בסופרצ'ארג'ר מה שיוביל לבלאי מהיר. ולחזרה על עמדתי - טסלה לא מתאימה כיום למי שאין עמדת הטענה בבית/עבודה. הי OF, סיפקת פה אינפורמציה חשובה שאני מחפש אחריה בנרות. אתה טוען שאם עובדים עם בטריה NCA ומקפידים לשהות בטווח בין 20-80, מקבלים אורך חיי בטריה שאינו טוב יותר מאשר בטריה LFP עימה עובדים בטווח 0-100. זו נקודה חשובה, כי אם כך, לדגם ה SR שנמכר בארץ, טווח קילומטרים בפועל שהוא גבוה יותר מאשר דגם ה LR. השאלה היא, האם יש לך מקור מהימן לנתונים הללו?
 5. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  אסביר לך את ההבדל, ברכב בנזין אתה מקבל ממיכל אחד 580 ק"מ, בנסיעה על 130 קמ"ש, האצות ביניים כיד המלך, עם מזגן על קור מקסימלי ומערכת סטריאו בפול ווליום שמזיזה סאב בקוטר 15 אינטש. בטסלה בתנאים דומים (ובלי מערכת הסאונד) אתה תקבל 300 ק"מ במקרה הטוב, ואם משתמש בטווח הבטריה בין 90 ל 10 כמומלץ, תקבל 240 ק"מ במקרה הטוב, ואם מדברים על ה SR, אז סביר ופחות מ 200 ק"מ (גם בניצול מלא של טווח הבטריה). לקבל 580 ק"מ עם ה LR זה רק בנסיעה על 80 קמ"ש, בשיפוע יורד, עם מזגן כבוי, ללא סטראו, נהג יחיד במשקל של עד 75 קילו, הטסות הדוחות מורכבות על 4 הגלגלים, הירח מקדימה (עבור אספקת כוח משיכה נוסף) ובניצול מלא של הבטריה 100-0 אחוז.
 6. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  לטעון פעם בשבוע זה אומר להיות רוב השבוע עם יכולת נסיעה מאוד מוגבלת. ואם נוחתת עליך נסיעה ארוכה יותר אתה צריך קודם לנסוע לתחנת הטעינה (שגם לא ממש קרובה אליך) ולבלות שם זמן בלתי ידוע. לא חושב שזה מוצדק לגבות מאדם רבע מליון ש"ח תמורת איכות חיים שכזו. הרכבים החשמלים היום עם טווח מוגבל ביותר, הסיפור הזה עובד טוב כשאתה מתחבר בערב למטען בבית, או בבוקר לזה שבעבודה.
 7. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  עמדות מהירות הן לדעתי לא פיתרון בטכנולוגית הבטריה הנוכחית, לטעון רק במהירות זה הרס של הבטריה. עד שיהיו בטריות שלא עוברות דגרדציה בטעינה מהירה (סביר שיהיו בתוך 3-4 שנים), לדעתי רכב חשמלי עדיף שישאר נחלת אלו שיכולים להטעין בבית או בעבודה.
 8. בידיים מיומנות, המודל 3 פרפורמנס תביס בקלילות על מסלול כל אחד מהרכבים שפות"ש כתב בפוסט הראשון. אני לתומי חשבתי שהמטרה בספורט היא לנצח. כנראה שטעיתי, והמטרה בספורט היא סיפוק מסוים של הנהג שכלל אינו קשור לביצועים ונצחונות. מענין.
 9. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  לגבי מערכת הסאונד ב SR+, יש אפשרות (הבנתי שגם בארץ, לא באופן רשמי ע"י טסלה) לשדרג אותה למערכת סאונד כביכול שקולה ל LR (מפעילים את כל 14 הרמקולים, מוסיפים מגבר + סאובוופר שנכנס באותה הנישה של הסאבוופר המקורי של טסלה. נראה שכולם משתמשים בקיט הזה). שתי שאלות לגבי זה: 1. האם מישהו שמע את השידרוג הזה בהשוואה ל LR ויכול להעיד כאן מנסיונו על ההבדלים באיכות? לא מצאתי שום התייחסות לזה בעולם, כל אלו ששידרגו ודיווחו, לא שמעו את האיכות של ה LR ולכן לא יכולים להשוות 2. האם השדרוג הזה עלול לבטל את אחריות היצרן על הרכב, או על חלקים מסוימים ברכב?
 10. כמו שנאמר, לגמרי כמו חיסון. אל תלחץ על הגז. עשית עבירת תנועה קשה (ומכוונת, לא בטעות) - גרמת לתאונה ונפצעת, איני רואה מדוע מוסרית אני צריך לשלם על הפגיעות שלך. עם כל הצער, כן? מעניין שבהקשר הזה אתה לגמרי מקבל את הפרמייה הגבוהה שתאלץ לשלם שנים לאחר מכן בביטוח הרכב, כי זה ביטוח פרטי, הם לא יכולים להרשות לעצמם להיות פראיירים, אבל מצד שני אחיך האזרחים שמשלמים מכיסם על הטיפול הבריאותי בך, מי סופר אותם בכלל?
 11. ההבחנה שאתה מחמיץ היא הקלות של מניעת המחלה. לגבי מניעת קרונה, קלי קלות, לך להתחסן, דקירה של שניה ונגמר. לגבי סכרת, סרטן... תהליך המניעה הוא קשה עד בלתי אפשרי. אבל אני מסכים שבאופן כללי מערכת הבריאות צריכה ליצור איזה מקל כנגד התנהגות חסרת אחריות בריאותית. זה מאוד טבעי בביטוחים פרטיים.
 12. זה סכום שאין שום סיבה בעולם שיצא מהכיס של המחוסנים, לכיס של הלא מחוסן שחלה. עצם הידיעה של הלא מחוסן, שהמחוסן יממן לו את הטיפול במידה ויחלה, היא תמריץ שגוי ופסול להמשך ההתנהגות חסרת האחריות.
 13. 300 דולר עלות אישפוז ליום כפול 3 שבועות, יוצא 20 אלף שקלים. אני מעריך שמרבית הלא מחוסנים יוכלו לעמוד בזה, או שיש להם רכוש שניתן לעקל בשווי הזה. למי שאין את הכסף או הרכוש, יוכל לשבת תקופה מסויימת בכלא להסדרת החוב. הטענה שנכון יותר שאתה תשלם את האישפוז שלו מכיסך היא ממש מופרכת ומעודדת המשך פרזיטיות והמשך סיכון המשק.
 14. לפי הגרף שצירפתי קודם, ייתכן בהחלט שללא האוכלוסיה הלא מחוסנת בארץ, אין שום צורך בהגבלות במשק. ייתכן שכל הגל הנוכחי הוא בעייתי אך ורק בשל אוכלוסיית הלא מתחסנים הקטנה. לכן, "לעודד חיסונים" לא מספיק. העידוד הזה הוא כוסות רוח לסרבנים הללו. צריך תקנות שיפרידו אותם מהמחוסנים לחלוטין, ושיגרמו להם לשלם את עלות הטיפול אם יחלו.
 15. ה 700 הללו (ולא יותר) זה בזכות 3 מיליון אזרחים שנתנו כתף לבוסטר (למרות שממש לא רצו), ובזכות הגבלות תו ירוק/סגול שמעכירות ומקשות את החיים, ועוד לא ראינו מה יהיו תוצאות החגים. אם הלא מחוסנים היו מתחסנים, כל זה ייתכן והיה מיותר. ועל כן התיסכול. לגבי זה שהגענו ל 1200 בשיא כשאף אחד לא היה מחוסן - זה היה בזכות סגרים הרמטיים, שרוששו את המדינה בתשלומי חל"ת, וגרמו לעשרות אלפי עסקים לפשוט רגל.
 16. 700 חולים לא מקריסים הכל, אבל אם נכפיל את המספר הזה מתחילים להתקרב ליכולת הספיקה. מה שצריך לזכור שבישראל יש גם חולים הדרושים אשפוז שלא כתוצאה מקורונה, והם הרוב. לגבי הבוסטרים, אף אחד לא מכריח אותי, זו פשוט אחריות אישית, כדי להשאיר את המשק פתוח ובתי החולים מתחת לסף מקסימום הספיקה.
 17. אתה טועה, הגרף שהבאתי הוא של חולים קשה. מצורף למטה. 700 חולים קשה קודם כל מעמיסים עבודה מיותרת על רופאים מותשים, ועולים למדינה כסף רב. פרט לכך, אנחנו נאלצים להילחם בשיניים עם הגבלות לא נוחות (ואף מזיקות לעסקים רבים) ובוסטרים כדי לנסות ולשמור על 700 חולים קשה (עוד הכפלה אחת ובתי החולים נכנסים כבר לבעיית ספיקה). למה לכל הרוחות אני צריך לקבל בוסטר כדי לשמור על המדינה פתוחה מפני קבוצה קטנה שהחליטה שהיא לא מתחסנת?
 18. תסתכל בגרף של משרד הבריאות שנתתי, מסוכן מי שלא התחסן, הם כמעט כל החולים קשה, מפוררים את מערכת הבריאות שלנו, מתישים את הרופאים, ומקרבים אותנו עוד יותר לסגר הרסני לכלכלה. אנחנו כבר קרובים כפסע מהורדת דירוג האשראי בעקבות תשלומי החל"ת, לא יכול להיות כאן עוד סגר בגללם.
 19. במדינה דמוקרטית לרוב יש זכות להגן על עצמו מפני מיעוט מסוכן.
 20. אתה צודק, אין עם מי לדבר, לכן נסיונות השיכנוע מיותרים, וצריך להתמקד בהפרדתם מהאוכלוסיה המחוסנת בכל צורה אפשרית. לגבי אכיפה של תו ירוק באוטובוס, בדיוק כמו שאוכפים תשלום ברב-קו. יעבור פקח וידגום נוסעים, נוסע בלי תו ירוק יקבל 5000 ש"ח קנס. צורת האכיפה הזו (גם בלי קנס דרקוני שכזה) הצליחה להפחית משמעותית את כמות האנשים שנוסעים בתחבורה ציבורית בלי לשלם, ואין לי סיבה לחשוב שתעבוד פחות טוב למטרה הזו.
 21. ב-"היום" התכוונתי שהגרף הזה צולם לפני מספר דקות מדשבורד משרד הבריאות, שמחזיק את הגרפים המעודכנים ביותר, אבל כן, ביום כיפור הוא לא יעודכן. התו הירוק רחוק מלהשביע רצון (גם בלי קשר לאכיפה שלו, שאני מסכים שהיא חפיפניקית). למשל, לא מחוסנים יכולים לעלות על תחבורה ציבורית, מקום קטן ודחוס. למה לכל הרוחות? https://www.egged.co.il/מאמר-23757-זמן-קורונה-כללים-והנחיות.aspx ובנוסף לכך, לא מחוסנים יודעים שאם הם יחלו, הכסף לטיפול בהם יצא מכיסם של המחוסנים. מדוע לכל הרוחות?
 22. דעתי היא שגל הקורונה הנוכחי הפך לבעייתי אך ורק באשמת אלו שלא התחסנו. ניתן לראות בגרף הבא של משרד הבריאות (מהיום), שאם אנחנו מפחיתים את החולים הלא-מחוסנים (אנשים מעל גיל 20 שיכלו להתחסן ובחרו שלא), הגל הזה הופך לחסר משמעות (נשארים עם כמה עשרות חולים קשה, במקום כמה מאות). אם כל מבוגר מעל גיל 20 שהיה יכול להתחסן, היה מתחסן, לא היינו צריכים כאן גם את הבוסטר (אולי לבני 70+ בלבד). הפתרון הוא להצר את צעדיהם של הלא מחוסנים, ולא לתת להם להמשיך לסבך את המדינה. זה אומר להרחיק אותם מכל מוקד ציבורי, לא חנויות (שיעשו הזמנה אונליין), לא תחבורה ציבורית, לא קניונים, שום דבר ציבורי. בנוסף, לחייב אותם בהוצאות על הטיפול שלהם אם הם חולים - אין סיבה שתהיה ערבות הדדית שתגן עליהם, הם לא ערבים למחוסנים, אז המחוסנים לא צריכים להיות ערבים להם, שיקימו ביטוח טיפול קורונה ללא-מחוסנים, ושיפרישו לשם כסף אם בא להם כדי שיהיה כסף לטיפול בהם כשיחלו. אני אומר את הדברים בכאב רב, כי יש לי אדם קרוב מאוד שהחליט לא להתחסן.
 23. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  אבל זה לא בהכרח העניין של נסיעה יומיומית ארוכה. זו הידיעה שנסיעה ארוכה יכולה לנחות עליך בכל יום במפתיע, ואתה מוכן (בלי התכוננות מיוחדת בלילה שלפני).
 24. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  מכל הביקורות שראיתי של sr+ הסינית מול האמריקאית מודל 2021, שיש להן בטריות שונות, ביצועי הטווח היו כמעט זהים (עבור קוט"ש בטריה זהה), אולי הבדל של 10 מייל. ממש לא כמו שעלול להשתמע מדבריך. מבקרים רציניים כמו Bjorn Nyland שהתנסה בשתיהן אומר שעבור ה SR+ ה LFP עדיפה ללא ספק בכלל. היכולת לעבוד רוטינית מ 100 עד 0 אחוז היא game changer, בעוד הבדלי ניצולת זניחים בהשוואה.
 25. noam23

  רשמית: טסלה בישראל

  אני מסכים שמי שגר בגוש דן, כנראה אין לו צורך ב LR (מבחינת עניין הטווח). הוא יכול לעשות הלוך-חזור ללא הטענה לכל עיר חשובה בישראל (עד באר שבע בדרום, חיפה בצפון וירושלים במזרח), ועוד ישאר לו ספייר. לעומת זאת, מי שגר בירושלים/באר שבע/חיפה או רחוק יותר מגוש דן, ה SR יהיה הרבה פחות פרקטי. אם בנסיעה פשוטה של ירושלים-חיפה הלוך-חזור אתה מחוייב להטעין באמצע הדרך, זו חתיכת עז, ולא מה שהיית מעוניין בו אחרי השקעה של 200 אלף ש"ח ברכב (במיוחד כשיש לך חשש שתבלה בתחנה הטעינה שעה שלימה או יותר של המתנה+מילוי. גם אם זה לא יתממש, מספיק החשש הזה כבר בשביל להלחיץ). אתה צודק, וזה מה שמעצבן אותי בדגם ה LR. אתה מצפה שאם כבר בחרת להשכיב סכום רציני, לפחות פתרת את נושא הדאגות והחישובים, אבל אז אתה מקבל חישוב חדש: האם יש סיכוי שמחר תהיה לי נסיעה ארוכה? אם כן, צריך לזכור לשנות את הגדרות הטעינה ל 100%, ואם לא, אז להשאיר על 80%. ואם נפלה עלי נסיעה ארוכה פתאומית? ואם יש לי נסיעה ארוכה וזכרתי למלא עד 100% בלילה שלפני, אז כמו שאני מכיר את עצמי, במהלך הנסיעה כשאתחיל לרדת מ 20%, יתחילו לי נקיפות מצפון שאולי עדיף לעצור בתחנה ולמלא במקום לשחוק את הבטריה. כשאתה מוציא רבע מליון ש"ח אתה לא אמור לחיות בדאגות כאלו. כעת, בארה"ב, ה LR עולה 40 אלף ש"ח פחות מאשר מחיר ה SR בישראל (בלתי נתפש), וזה עוד לפני ה Rebates שמציעות חלק מהמדינות שמוזילות עוד יותר את הדגם. במחיר כמו של ארה"ב, הפשרות של ה LR סבירות. במחיר של ישראל? מרגיש מאוד לא טוב.
×
×
 • תוכן חדש...