Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

פרוייקט (לא מתוכנן) מצולם: הארקת מגבר ישירות מהמעגל המודפס

איתמר
שימו לב! השרשור הזה בן 5150 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכולם.

לפני כמה חודשים רכשתי מגבר רוקפורד ישן (סדרת POWER משנת 2000) מאחד מחברי הפורום. את המגבר רכשתי שהוא כבר מפורק וללא בדיקה והחלטתי שלפני שאני מתקין אותו ברכב כדאי לבדוק אם הוא בכלל עובד ועל הדרך לחלץ את הבורג הסורר של המינוס שהחליט להתחפר בתושבת שלו. היום בצהריים חבר שלי ואני עמלנו קשות לחלץ את הבורג אך ללא הצלחה. תוך כדי הנסיונות נשברה התושבת שלו, מה שמחייב רכישת תושבת חדשה או פטנט אחר.

התושבת (המאסיבית משהו, 4 גייג' נכנס לתוכה בקלות) מולחמת ללוח באמצעות 12 רגליים. בפועל מדובר בתושבת עלובה ביותר שכן כל הגודל והרושם שלה לא שווה כלום כאשר היא מחוברת ללוח באמצעות 12 רגליים דקיקות. אלקטרונים נעים רק על שטחו החיצוני של המוליך ("המעטפת") ולכן בפועל נוצר צוואר בקבוק שמסתכם ב 12 טבעות דקיקות שהן למעשה שטח הפנים של התושבת.

מאחר וחיפוש באי-ביי העלה חרס ואת המעבדה של אוטופרט סגרו מזמן החלטנו לשפצר את העסק ולייצר מינוס חדש שיהיה מולחם ישירות ללוח המודפס, ממש back to the 80's.

החלטנו לקחת ארבעה חוטי 10 גייג' ולייצר שני מינוסים נפרדים כדי למקסם את שטח המגע וההולכה של ההארקה לשלדת הרכב. שטח הפנים של ארבעה חוטי 4 גייג' שווה ליותר משטח הפנים של 0 גייג', שזה די אוברקיל למגבר שמוצהר 4X50, אבל שיהיה, "בכיף" :wink:

מכאן והלאה אני אתן לתמונות לדבר. את העבודה ביצע חברי הפדנט שלא הסכים להתפשר בשום דבר ועבד על המגבר למעלה משעתיים, כולל ניקוי ומריחת משחה טרמית חדשה וחיזוק הלחמות ה RCA. תהנו!

1. התושבת השבורה:

YRS 003.jpg

2. המעגל מפורק מהמגבר ולפני פירוק ההלחמות:

YRS 004.jpg

3. אחרי פירוק ההלחמות ושאיבת הבדיל:

YRS 005.jpg

4. החיווט החדש לפני ההלחמה ללוח. שימו לב שהשתמשנו בפלסטיק של התושבת כדי לשמור על מראה מקורי:

YRS 006.jpg

5. העסק אחרי הלחמה ושרינקים:

YRS 007.jpg

6. הצב"ד המשוכלל 8). שימו לב לנגן הבלק-ברי HI END אדישן, ה RCA המסוכך, הרמקולים מרובי האלמנטים וספק הכוח החדיש והמודרני:

YRS 008.jpg

7. התוצאה הסופית:

YRS 009.jpg

איתמר.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלקטרונים נעים רק על שטחו החיצוני של המוליך ("המעטפת") ולכן בפועל נוצר צוואר בקבוק שמסתכם ב 12 טבעות דקיקות שהן למעשה שטח הפנים של התושבת.

מכיוון שמדובר בזרם DC, עם תוספת של מעט AC בתדרי שמע (כלומר מאוד נמוך), האלקטרונים נעים בכל חתך המוליך. ואם אנו עוסקים ב- skin effect, אז בהחלט 12 מוליכים דקים עדיפים על אחד עבה שהוא סכומם.

:turn-l:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדיל שואבים עם שואב בדיל (נראה כמו עט מכאני) וסרט נחושת.

המשחה הטרמית עוזרת לפיזור חום על השטח בו היא פרוסה - בין מעבד של מחשב למשל להיט סינק שלו (גוף קירור) שמים משחה טרמית בכדי שפיזור החום והעברת החום יהיו טובים יותר.

איתמר - נראה כאילו שעשו לתושבת GND הזאת "דאבל פיסט" :-D

הלכתם על המראה של TRU BILLET SIX בקטע שהחוטים כבר מולחמים ללוח המגבר - יפה.

ניסיתים לבדוק אם יש עוד רכיבים שהיה אפשר לשפר במגבר?

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מכיוון שמדובר בזרם DC, עם תוספת של מעט AC בתדרי שמע (כלומר מאוד נמוך), האלקטרונים נעים בכל חתך המוליך. ואם אנו עוסקים ב- skin effect, אז בהחלט 12 מוליכים דקים עדיפים על אחד עבה שהוא סכומם.

ככל הידוע לי דווקא בתדרים גבוהים מאוד יש מעבר גם במוליך עצמו ולא רק במעטפת. איך שלא יהיה מה שעשינו שיפר את העסק שכן סך חתך הפנים של סיבים דקים גדול יותר פי כמה ממוליך אחד עבה.

דניאל, במקרה הנ"ל הבדיל נשאב עם שואב בדיל בצורת גליל רשת (אין לי דרך יצירתית יותר לתאר את המבנה שלו), זה כמו רשת דקה שהבדיל המותך נכנס לתוכה ונלכד בפנים.

אדי, שיפור נוסף במגבר לא היה בתכנון וכאמור גם השיפצורצ'יק הזה לא. כמו כן אני משער שבשביל כל שינוי הכי קטן צריך סכמות כדי להבין מי נגד מי, ואת זה אין ברשותנו.

איתמר.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא, כאן הם התפקחו ועברו לפוטנציומטרים.

איתמר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ככל הידוע לי דווקא בתדרים גבוהים מאוד יש מעבר גם במוליך עצמו ולא רק במעטפת. איך שלא יהיה מה שעשינו שיפר את העסק שכן סך חתך הפנים של סיבים דקים גדול יותר פי כמה ממוליך אחד עבה.

לא. ככל שהתדר גבוה יותר, השכבה בה זורמים האלקטרונים דקה יותר. למשל בנחשת, 8 מ"מ ב- 60 הרץ, ורק 0.2 מ"מ ב- 100 קה"ץ. ב- DC כאמור, כל החתך, והזרם החיבור ה (-) הוא בעיקרו, DC.

:turn-l:
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה זה בדיוק משנה אם בסוף של הכבל מחכה לו נעל כבל אחת גדולה שמאגדת את כל הגידים האלה למוליך אחד גדול גם ככה?

מה זה משנה אם בהלחמה של המגבר רואים שכל ה12 נקודות האלה מחוברות יחדיו בבריכה אחת גדולה של בדיל?

כמה כבר יחסר למגבר זרם אם דוחפים לו כבל חשמל 4 גייג'?

זה נראה לי כל כך זניח שפשוט אפשר להתעלם מזה... תקנו אותי כמובן כי אני שואל בכדי לדעת.

B4 2010 - ANY-PHONE + MOSCONI AMAS2 + Audsion BitOne + Voce5.1K FullDA + MASSIVEBX4 +HatL1 + Morel CDM880 + Morel Hybrid602 + Micca COVO-S + Audison TH10 + Pioneer TS-X150

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשמגיעים לתדרים גבוהים (בסביבות גיגההרצים) בהספקים גבוהים אז התנגדות של כבל מתחילה להיות חשובה - מאבדים המון הספק כשמשתמשים בכבל רגיל לאומת LITZ. לא משנה איך הכבל מתחבר בקצבותיו, העיקר ששתך של הקליפה שלו תהיה מירבי ביותר :)

במקרא של חיבור מתח\הארקה עדיף להשתמש בחוט יחיד (SOLID), ששוב עדיף כשמדובר באזור 500A :) פשות החוטים הרגילים מתחילים להתחמם (כנ"ל גם לוחות נחושת...). יצא לי לחמם 3 חוטי 0G ל+ ו3 ל- עם 540A 5.2V :) כל אחד כ3 מטר. והם היו די חמים כדי להחזיק אותם.

בעומסים קטנים כמו ברכב אין הבדלים, בטח לא מורגשים, בין 1 של 0G לבין 4 של 4G :)

[under construction]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה בדיוק כל העניין - ברכב, בתחומי התדרים לא מגיעים אפילו קרוב לגיגה הרצים, מערכת שעוברת את ה500A היא בלתי שמישה בעליל לרכב, וכל הנושא של מספר הכבלים הוא גם חסר משמעות - אז למה כל המאמץ הזה מלחתכילה?

אני הייתי לוקח מקדחה עם מקדח שיש לו מוביל - קודח חור ל8 גייג' ממש במרכז כל ה12 נקודות האלו - מרביץ הלחמה טובה ויפה על כבל 8 גייג' נורמאלי ואומר שלום.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 5150 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...