Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מסע שיקום לאחר פציעות ברכיים - רפואה רגנרטיבית להמונים

For Martha
שימו לב! השרשור הזה בן 697 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אהלן,

שקלתי איפה להתחיל, אך אני חושב שאחת מהמטרות שהצבתי לעצמי היא דווקא הפצת הבשורה הנוגעת לרפואה רגנרטיבית (בהקשר האורטופדי והנויורולוגי) לאחר מסכת הייסורים שעברתי במשך השנה האחרונה.

אספר בקצרה שב-16.4.21 נפלתי מאופניי וקרעתי לחלוטין את הרצועה הצולבת (ACL) וקרעתי חלקית את הרצועה הצידית החיצונית (LCL). משפגשתי אורטופד לאחר MRI, הוחלט שאתהלך עם סד צירים כדי לתת הזדמנות לרצועה הצידית להתאחות. במקביל, התחלתי פיזיותרפיה בקופה ושם הפיזיותרפיסט הגרוע החליט שאבצע תרגיל שאני לא מספיק חזק לבצע, לצערי, בקימה מהרצפה כחלק מהתרגיל, קרעתי חלקית את הרצועה הצולבת (ACL) ברגל הימנית.

לצערי, לא הצלחתי להשתקם דיו כדי להגיע למצב של ניתוח, הרגל הימנית הייתה במצב גרוע מאוד וכאבה כל הזמן - בצעתי אינספור בדיקות והוחלט שוב ושוב לדחות את הניתוח שלי. כשחשבתי כבר להרים ידיים ולהשלים עם רוע הגזירה, נחשפתי לעולם הרפואה הרגנרטיבית, דהיינו, אפשרות לתת לגוף לייצר תשתית להחלמה בעזרת פרוצדורה חיצונית.

עברתי 2 סשנים של זריקות לצמד הברכיים של PRP (טסיות דם עשירות) וכן 3 סשנים של פרולותרפיה (Dextrose) לברך ימין.

ממצב של חייב ניתוח, עברתי מספר בדיקות הדמיה שהעידו על שיפור במבנה (הצטלקות והחלמה של הרצועות הקרועות) וכן נחשפתי לאינספור מחקרים בנושא והתחלתי להוביל קבוצה..

למה כתבתי את מה שכתבתי?
כדי לספר שיש דרכים נוספות, כאלו שאולי לא טריוויאליות אבל כן כנראה יכולות לסייע לאלו הסובלים. אני ממליץ בחום לשקול תמיד לפני ניתוח אלקטיבי (מרבית הניתוחים האורטופדיים כאלו) ולנסות לחפש דרכים שמרניות.

מה איתי בימים אלו?
הדרך ארוכה ואני עוד משתקם, כל פעם יש פציעות נוספות שאני מטפל בהן ומתקדם (בעיקר פציעות overuse) ומקווה שמתישהו אחזור לעשות כל מה שאני רוצה - כרגע אני סביב 70 אחוז יכולת.

בריאות לכולם,
מור

• אהבתי 4
  • מעניין 1

רוכב אופניים בהתהוות, רוכב אופנועים בדימוס ונהג פחנוע בהווה,
BIKEDEALZ.net - מגזין אופניים בגובה העיניים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברפואה יש כל מיני גישות וצריך לשמוע יותר מחוות דעת אחת לפני פעולות פולשניות ולהחליט מה הכי מתאים לך.

אני עמדתי לפני ניתוח עקב דלקת עקשנית בגידים ויותר משנתיים צליעה שבחלקם לא יכולתי לרגת מדרגות בלי מעקה. בגלל עומס זמן והחלמה צפויה ארוכה יחסית דחיתי את הניתוח ובסוף מישהו המליץ לי ללכת לשמוע עוד חוות דעת מאורטופד נוסף (לא מישהו מוכר). 

אחרי כמה בדיקות הוא אמר לי שעבר על התיק שלי ועל הבדיקות ובגלל שיש לי שתי רגליים דפוקות (אגן מרוסק בצד שמאל וחתיכת מחט בכף רגל ימין) ההליכה שלי לא טובה ואני צריך להחליף נעליים ולעשות מדרסים.

מדרסים לא מצאתי זמן לעשות אבל חודשיים מהחלפת כל זוגות הנעליים שלי התחלתי להרגיש שיפור עד להחלמה מלאה.

לגבי הזרקת טסיות הדם, אין סכנה לקרישי דם?

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהזרקות כאלה לא.

לגבי הנעליים - אני לא מבין. קנית נעל מיוחדת? או מה בדיוק קרה שם.

כי זה נשמע כאילו כל הנעלים שלך היו דפוקות והלכת למגה ספורט וכל נעל שתקנה שם פשוט תסדר את הבעיה שלך. מה שלא נראה לי הכי הגיוני.

הזריקות טסיות האלה זה איזה טרנד לא מאוד חדש שמנסים אותו על המון דברים, כולל הצמחת שיער וכו'. המחשבה מאחורי זה שזה יעורר איזשהי התחדשות במקום.

אני שמח שחל אצלך שיפור. אבל קשה לדעת אם השיפור היה בגלל ההזרקות האלה או סתם זמן ושיקום שלך.

עריכה אחרונה על ידי Nakamichi
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, Nakamichi כתב:

כי זה נשמע כאילו כל הנעלים שלך היו דפוקות והלכת למגה ספורט וכל נעל שתקנה שם פשוט תסדר את הבעיה שלך. מה שלא נראה לי הכי הגיוני

לטענתו היציבה שלי לא נכונה בעיקר ברגל ימין (חתיכת מחט באורך של כסנטימטר ששוכבת בכרית הרגל לא רחוק מהבוהן. שארית ממחט שלמה שנכמסה לשם לפני 40 שנה ובניתוח להוצאתה נשברה ולא שמו לב שלא הוציאו הכל). הוא טוען שהבלאי של הנעל יוצר לחץ ושאסור לי למזוך נעל יותר מחצי שנה.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 9 שעות, Night Driver כתב:

ברפואה יש כל מיני גישות וצריך לשמוע יותר מחוות דעת אחת לפני פעולות פולשניות ולהחליט מה הכי מתאים לך.

אני עמדתי לפני ניתוח עקב דלקת עקשנית בגידים ויותר משנתיים צליעה שבחלקם לא יכולתי לרגת מדרגות בלי מעקה. בגלל עומס זמן והחלמה צפויה ארוכה יחסית דחיתי את הניתוח ובסוף מישהו המליץ לי ללכת לשמוע עוד חוות דעת מאורטופד נוסף (לא מישהו מוכר). 

אחרי כמה בדיקות הוא אמר לי שעבר על התיק שלי ועל הבדיקות ובגלל שיש לי שתי רגליים דפוקות (אגן מרוסק בצד שמאל וחתיכת מחט בכף רגל ימין) ההליכה שלי לא טובה ואני צריך להחליף נעליים ולעשות מדרסים.

מדרסים לא מצאתי זמן לעשות אבל חודשיים מהחלפת כל זוגות הנעליים שלי התחלתי להרגיש שיפור עד להחלמה מלאה.

לגבי הזרקת טסיות הדם, אין סכנה לקרישי דם?

ההזרקה התוך קפסולרית (לתוך המפרק) בנפח של 5-6cc, אין לה שום אפשרות לייצר קרישה שכן אין פצע פתוח שיש צורך לאחות כי אם פלזמה או דקסטרוז שמסייעות להתניע תהליך דלקתי.
אגב, יש סכנות אחרות שקשורות דווקא בהתפרצות מחלות אוטואימוניות ו/או לחולי EDS with Pots יש סיכוי סביר להחמרת מצב.

שמח לשמוע שמצאת משהו שמסייע לך! בריאות בשפע.

לפני 8 שעות, Nakamichi כתב:

בהזרקות כאלה לא.

כי זה נשמע כאילו כל הנעלים שלך היו דפוקות והלכת למגה ספורט וכל נעל שתקנה שם פשוט תסדר את הבעיה שלך. מה שלא נראה לי הכי הגיוני.

הזריקות טסיות האלה זה איזה טרנד לא מאוד חדש שמנסים אותו על המון דברים, כולל הצמחת שיער וכו'. המחשבה מאחורי זה שזה יעורר איזשהי התחדשות במקום.

אני שמח שחל אצלך שיפור. אבל קשה לדעת אם השיפור היה בגלל ההזרקות האלה או סתם זמן ושיקום שלך.

זה לא טרנד,
המחקר מאוד ברור לגבי המטרות של כל אחד מהטיפולים:
1. PRP אמור לסייע בהתחדשות רקמתית במקום בו יש צורך בפלזמה
2. Dextrose או P2G אמור לסייע לחזק את הרקמה בעזרת ביקוע תאי מיקרוסקופי והתחלת הליך של דלקת

בסוף,
המדע עצמו חלוק על מספר תחומים שקשורים ברפואה רגנרטיבית, הם בעיקר נוגעים לזמן ההחלמה, מספר פעמים שיש לבצע את ההליך והשיקום לאחריו. במאמר מוסגר אספר כי רוב הרופאים בארץ לא מודעים כלל לספרות הרפואית ויכולים לגרום למטופלים שלהם לנזק בגלל המלצות שגויות.

לגבי שיקום/זמן - במקרה שלי, רק לאחר הזריקות חל שינוי (מי שמכיר את הסיפור שלי ומכיר), קודם לכן לא יכולתי ללכת על הרגליים (פשוטו כמשמעו).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, אמור לסייע (כתלות בגודל הקרע ובמבנה האנטומי של הברך).
בצעת MRI שבוחן את הקרע ואת מיקומו? (בדיקות קליניות בעלי מתאם נמוך מאוד), כמו כן, איך אתה יודע שיש לך דלקות באיזור הקרע? דלקת בתוך הקפסולה מגבירה נוזל סובינאלי ואז הברך מתנפחת, אם זה לא מפריע יותר מידי, סביר שפרולו או PRP יכולים לעזור אבל זה מצריך המון סבלנות וזמן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 15 שעות, For Martha כתב:

כדי לספר שיש דרכים נוספות, כאלו שאולי לא טריוויאליות אבל כן כנראה יכולות לסייע לאלו הסובלים. אני ממליץ בחום לשקול תמיד לפני ניתוח אלקטיבי (מרבית הניתוחים האורטופדיים כאלו) ולנסות לחפש דרכים שמרניות.

מסקרן מאוד.. לא נתקלתי קודם בדברים שתיארת כאן.

אני גורר פציעה בברך שמאל כבר כמה שנים טובות, לאחר שעשיתי כל צילום אפשרי בערך, כולל MRI, רופא מומחה איבחן סדק בסחוס של הפיקה. לטענתו אין מה לעשות עם זה כרגע, ואם הכאב יחמיר אז ניתן לשקול ניתוח.

יש מענה לפציעה שכזו בשיטות שתיארת?

אם זה לא מספיק, אז לפני כמה חודשים הופיע גם כאב בברך ימין. הרופא חושד בקרע חלקי במיניסקוס. כרגע אני ממתין לMRI.

בהנחה ואכן החשד יתממש, כיצד מתקדמים מכאן?

יום טוב גם לך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היי,
סדק בסחוס פיקה (טרוכלאה) היא פציעה מורכבת שכנראה נובעת מ-overuse אלא אם כן מדובר בחבטה שגרמה לניתוק של משטח סחוסי.
יש עדויות בודדות שמאוששות שיש סיכוי לגרום לגדילה של סחוס (אך זה לא אושש בהרבה מחקרים) - מה שבד״כ מציעים הוא microfracture או משתל מתכתי (לא בטוח שעושים בארץ). שווה לנסות, אין הרבה מה להפסיד חוץ מחוסר נעימות.

לגבי מניסקוס, מבחני מקמרי ברמה ירודה מאוד מבחינת איכות ודיוק, אגב גם mri שהוא לא ארטרוגרפיה לא בהכרח יזהה כשל במיניסקוס. אם יש תחושה של התפסויות של הברך (נעילות) וחוסר יציבות זה אולי יכול להיות המצב. מכל פנים, בשניהם, משתמשים באותה שיטה - מזריקים לתוך המפרק דקסטרוז, p2g או prp (אני אישית מאמין יותר בדקסטרוז.. אבל אין לי הוכחות קליניות על עליונות אחד על פני השני, למרות שיש משו..)

• אהבתי 1

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בעיקר pubmed.

שים לב שיש דמויות שדוחפות את השיטה הזו כאילו היא פיתרון לכל תחלואות העולם (דר׳ רוס האוזר, נסה להמנע מלצרוך מידע שלו).

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=dextrose+knee

• רעיון טוב! 1

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בהמשך לנאמר מעלה. כיוון שלחלק מהאנשים אין גישה למאמרים המלאים ב - PUBMED וה- ABSTRACT לא מספיק בחלק גדול מהמקרים,

א זאפשר למצוא את המאמר שאתה מעוניין בו שם ולפתוח אותו חינם דרך sci-hub.

צריך לחפש את האתר בגוגל שכן הסיומת שלו משתנה כל הזמן.

בהצלחה.

• רעיון טוב! 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברכיים זה ממש תופעה הא?

סוחב כבר שנה וחצי כאב בברך ימין(וקצת גם בברך שמאל) שמונע ממני כול פעילות פיזית מעבר להליכה. 

אולטרה סאונד ורנטגן לא מראים כלום. 

3 אורטופדים אמרו לי את אותו טיפול- פיזיוטרפיה וכדורים. לא באמת עוזר. 

אחד מהאורטופדים הוא הרופא של אחת מקבוצות הכדורגל בארץ, ומכיר היטב פציעות מהסוג הזה.

סליחה שאני גונב את השרשור, סתם הוצאת קיטור כי מיואש כבר 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, davemustaine87 כתב:

ברכיים זה ממש תופעה הא?

סוחב כבר שנה וחצי כאב בברך ימין(וקצת גם בברך שמאל) שמונע ממני כול פעילות פיזית מעבר להליכה. 

אולטרה סאונד ורנטגן לא מראים כלום. 

3 אורטופדים אמרו לי את אותו טיפול- פיזיוטרפיה וכדורים. לא באמת עוזר. 

אחד מהאורטופדים הוא הרופא של אחת מקבוצות הכדורגל בארץ, ומכיר היטב פציעות מהסוג הזה.

סליחה שאני גונב את השרשור, סתם הוצאת קיטור כי מיואש כבר 

זה מזכיר לי מה שהיה לי לאחרונה כאבים בברך ימין וקצת שמאל עד כדי שנהיגה של למעלה מכמה דקות היתה ממש כואבת, צילומים לא הראו כלום מעבר לשחיקה רגילה מה שעזר היה פשוט תרופה נוגדת דלקת בשם ARCOXIA .

לפותח השרשור רפואה שלמה !!!

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בוא נתחיל מהסוף: אם אתה לא ספורטאי מקצועי, אתה לא חייב ניתוח לשחזור ACL. מספיק בהחלט להקפיד על חיזוק שרירים מחליפי ACL והברך תיהיה יציבה מספיק (יש לא מעט מחקרים בנושא) .כל אורטופד מספיק הגון, יגיד לך את זה. כמובן שעל כל ניתוח הם מקבלים כסף, ולכן האינטרס המובהק שלהם הוא להגיד לך שאתה "חייב ניתוח". 

עוד נקודה שחשוב לדעת, שהניתוח לא יברח לשום מקום, ובמקרים של קרע מלא, המצב לא יכול להחמיר מעבר לכך. 

לגבי הזרקות PRP - גם נושא כלכלי בעיקר. נכון ללפני שנה כאשר התעמקתי בנושא, לא היה אף מחקר איכותי שהוכיח יתרון כלשהוא במתן PRP על פני החלמה ספונטנית. אשמח לרפרנס חדשים, באם נמצאים

God decides how long your life will be,you decide how wide it will be

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...