Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

רוסיה VS אוקראינה. 2022 - 2023 - 2024

avargel

פוסטים מומלצים

לפני 18 דקות, RK כתב:

בן אדם דובר אוקראינית בסבירות גבוהה יבין פולנית, צ'כית ועוד, בן אדם דובר רוסית יבין ג'ק שיט

דווקא כאן הסיבה המרכזית היא אחרת. ספרות מובילה להתפתחות בשפה. אחת הסיבות שרוסית התרחקה מהשפות המוזכרות היא האלמנט הספרותי מפושקין ולמונוסוב ועד היום.

אם תסתכל על הכתב הרוסי לפני הרפורמות בשפה הוא הרבה יותר דומה למה שאתה מדבר. 

מעשית הוא יותר מזכיר את השפה של רוס של קייב, כי מה לעשות שאולג הגיע מנובגורוד שזו עיר לא רחוק מסנט פטרסבורג. מצחיק לחשוב איך האוקראינים מנסים לנכס לעצמם את רוס של קייב שליטרלי התחילה מרוסיה עצמה…

עריכה אחרונה על ידי Giant_TA
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 18 דקות, RK כתב:

מספיק לחשוב על דיכוי כל השפות המקומיות על מזבח השפה הרוסית

רק שזה לא ייחודי לרוסית. וזה משחק משחק חשוב בפיתוח אחדות לאומית ואפשרות להשכלה ובלה בלה בלה.

SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
זה כל כך תמים שאני על סף לעניין אותך באופציות למסחר בפורקס.
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

אני לא פסיכולוג, אבל קראתי את כל הספרים של ג'ורדן פיטרסון חוץ מהאחרון שיצא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 דקות, David32 כתב:

רק שזה לא ייחודי לרוסית. וזה משחק משחק חשוב בפיתוח אחדות לאומית ואפשרות להשכלה ובלה בלה בלה.

יותר מזה, רוסיה למרות כל מה שמקובל לחשוב היא מדינה עם הרבה עמים שהתחברו. זה בדיוק כמו שמחר איזה מקסיקנים או איטלקים יתחילו מלחמת עצמאות בארה״ב ויאשימו את ארה״ב בדיכוי השפות האיטלקית והספרדית… מה לעשות שבמדינה שגרים בא הרבה עמים צריכה להיות שפה משותפת…

או במילים אחרות למה השפה המדוברת בארה״ב היא אנגלית? מה זה הדיכוי הזה! למה לא 10 שפות לפחות…

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 32 דקות, Giant_TA כתב:

דווקא כאן הסיבה המרכזית היא אחרת. ספרות מובילה להתפתחות בשפה. אחת הסיבות שרוסית התרחקה מהשפות המוזכרות היא האלמנט הספרותי מפושקין ולמונוסוב ועד היום.

אם תסתכל על הכתב הרוסי לפני הרפורמות בשפה הוא הרבה יותר דומה למה שאתה מדבר. 

מעשית הוא יותר מזכיר את השפה של רוס של קייב, כי מה לעשות שאולג הגיע מנובגורוד שזו עיר לא רחוק מסנט פטרסבורג. מצחיק לחשוב איך האוקראינים מנסים לנכס לעצמם את רוס של קייב שליטרלי התחילה מרוסיה עצמה…

הספרות הרוסית הקלאסית ברובה היא טייק כזה או אחר על הספרות הצרפתית הקלאסית. רוב האליטה הרוסית באותה תקופה בכלל לא דיברה רוסית אלא צרפתית, הרוסית שלהם הייתה פחות או יותר ברמה של הערבית שלי, ואני לא דובר ערבית.

לפני 22 דקות, David32 כתב:

כן, האחדות הלאומית עבדה שם יופי.

לפני 18 דקות, Giant_TA כתב:

יותר מזה, רוסיה למרות כל מה שמקובל לחשוב היא מדינה עם הרבה עמים שהתחברו. זה בדיוק כמו שמחר איזה מקסיקנים או איטלקים יתחילו מלחמת עצמאות בארה״ב ויאשימו את ארה״ב בדיכוי השפות האיטלקית והספרדית… מה לעשות שבמדינה שגרים בא הרבה עמים צריכה להיות שפה משותפת…

או במילים אחרות למה השפה המדוברת בארה״ב היא אנגלית? מה זה הדיכוי הזה! למה לא 10 שפות לפחות…

גרמניה ואיטליה הן מדינות של הרבה עמים שהתחברו. רוסיה היא מדינה של הרבה עמים שנכבשו. ההבדל מהותי.

ההבדל לארה"ב מהותי, כי ההיספנים והאיטלקים היגרו למדינה שמראש דיברה אנגלית. הם לא נכבשו (האינדיאנים כן, אגב, וזאת בהחלט בעיה היסטורית).

ZC6 | JB43

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 דקות, RK כתב:

הספרות הרוסית הקלאסית ברובה היא טייק כזה או אחר על הספרות הצרפתית הקלאסית. רוב האליטה הרוסית באותה תקופה בכלל לא דיברה רוסית אלא צרפתית, הרוסית שלהם הייתה פחות או יותר ברמה של הערבית שלי, ואני לא דובר ערבית.

אבל זה לא נכון… תקרא מה שאני אומר, למונוסוב ופושקין שינו את השפה! ממש ברפורמות. שינו את הכתיב והדיבור. השורש של השינוי פחות קריטי, אני מדבר כאן על סיבה - תוצאה…

לפני 11 דקות, RK כתב:

גרמניה ואיטליה הן מדינות של הרבה עמים שהתחברו. רוסיה היא מדינה של הרבה עמים שנכבשו. ההבדל מהותי.

אמרתי בארה״ב למקרה שלא הייתי מובן. על בסיס מה אתה אומר ש״רוסים״ שהם 90% מהמדינה יש בעיה עם השפה? לטטרים אין בעיה, לקווקזים אין בעיה, כמו גם לצ׳וקצ׳ה, לאף אחד מהם לא מגבילים את שפת המקור. פינו-אוגורים, ועמים אחרים הם בגדול הרוסים. יש לך את הקובנים שגם להם אין בעיה. 

בקיצור, על בסיס מה אתה נותן מצג כאילו הרוסים ברוסיה הם העלווים בסוריה? הם לא מיעוט ולגבי השפה הרוסית ברוסיה עצמה יש קונצנזוס בין כל העמים…

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 דקות, RK כתב:

אויש רומן. 

כול היבשת הזאת נלחמה במשך מאות, נכבשו אינסוף פעמים. 

גם כול מערב רוסיה/אוקראינה.

"התחברו" לא יודע לגבי זה.. אבל אני לא רואה את ההבדל. לא באיחוד תחת אימפריה, לא באונס השפה והתרבות, דבר שקרה בכול מדינה "ותיקה".

נחכה להיסטוריון השמאלני שלנו, אולי הוא יעזור. 

אני מוכן להודות שאני טועה וללמוד משהו חדש.

• אהבתי 1
SlowRide כתב:
עם השאלה הזו אתה צריך לפנות לפורום מתאבדים, הבעיה ששם לא תקבל עצות מאנשים עם ניסיון.
Pika007 כתב:
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 דקות, David32 כתב:

אני מוכן להודות שאני טועה וללמוד משהו חדש.

עזוב היסטוריון, אני יעלה לכאן תמונה של אוקראיני ורוסי ולכולם הם נראים 1:1, כי מה לעשות ש-״אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז ועושה קולות של ברווז - זה ברווז.״

יכולים לבלבל כאן את המוח עד מחר, אבל בגדול זו מלחמת אזרחים…

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז מה, אני יכול להעלות תמונה של הולנדי ובלגי. והם נראים אחד לאחד, וגם השפה מאוד דומה, והתרבות. אבל עדיין מדינות נפרדות.

תאמין לי שגם הגרמנים 20 ק"מ ממני לא נראים שונים מההולנדים שגרים 18 ק"מ ממני. 

ואם כבר הולנד, גם הולנד מאוחדת... בעיקר בגלל כובשים ממדינות אחרות וחזקות יותר. 

SlowRide כתב:
Pika007 כתב:
לפני 1 דקה, יבגניפ כתב:

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן, אבל אף אחד מהם לא צועק שבשורשים שלו הוא שונה, כמו סודני ואיסלנדי. 

ואגב אם תטייל קצת באוקראינה תראה שיש הבדל לדוגמה בין תושבי גליציה(בחזות) לאוקראינים/רוסים. חבל מאוד שהנרטיב של המתפלחים האלה תפס את הגל באוקראינה

גם באלפים של איטליה התושבים נראים אוסטרים, כי הם אוסטרים…

הבעיה לא בזהות האוקראינית, הבעיה בזה שהם מנסים לספר לעצמם שאין להם שום קשר לרוסים…

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 שעות, Giant_TA כתב:

עזוב היסטוריון, אני יעלה לכאן תמונה של אוקראיני ורוסי ולכולם הם נראים 1:1, כי מה לעשות ש-״אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז ועושה קולות של ברווז - זה ברווז.״

אני יכול להעלות תמונה של יהודי וערבי שנראים אותו דבר.

לקווקזים אין בעיה

לא, בכלל לא

https://en.wikipedia.org/wiki/First_Chechen_War

https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Chechen_War

לפני 9 שעות, Giant_TA כתב:

הבעיה לא בזהות האוקראינית, הבעיה בזה שהם מנסים לספר לעצמם שאין להם שום קשר לרוסים

בוא, אם אתה היית כל הזמן חי לצד מעצמה עם דיקטטור מטורלל שרק רוצה להפוך אותך לאזרח סוג ב' של האימפריה שלו, גם אתה לא היית רוצה שום קשר אליו, לא בתרבות ולא בשפה.

לפני 11 שעות, Giant_TA כתב:

מצחיק לחשוב איך האוקראינים מנסים לנכס לעצמם את רוס של קייב שליטרלי התחילה מרוסיה עצמה

רוסיה עצמה התחילה מרוס של קייב, ורק אחר כך התפצלה לקייב, מוסקבה, רפובליקה (כן, כן, הייתה גם דמוקרטיה בסיפור) של נובגורוד, ועוד.

אבל עזוב, מציע לך לבדוק על המפה איפה זה קייב, ולמה האוקראינים מנכסים לעצמם את הרוס של קייב (כי קייב זה באוקראינה).

זה על אותו משקל כמו שסעודים מנכסים לעצמם את מכה.

לפני 10 שעות, RK כתב:

הספרות הרוסית הקלאסית ברובה היא טייק כזה או אחר על הספרות הצרפתית הקלאסית. רוב האליטה הרוסית באותה תקופה בכלל לא דיברה רוסית אלא צרפתית, הרוסית שלהם הייתה פחות או יותר ברמה של הערבית שלי, ואני לא דובר ערבית

לזכותם של הסובייטים, הם הכריחו את כל הרוסים לדבר ולכתוב בשפה קרובה לרוסית ספרותית.

עד אז האצולה בכלל לא הבינו את פשוטי העם, כי הם דיברו שפות שונות.

לפעמים דברים טובים יכולים גם לבוא בכפייה, ממש כמו מעבר מפייתון 2.7 ל3.

לפני 11 שעות, RK כתב:

בן אדם דובר אוקראינית בסבירות גבוהה יבין פולנית, צ'כית ועוד, בן אדם דובר רוסית יבין ג'ק שיט

אוקראינית זה בגדול ערבוב של רוסית, פולנית וטורקית, בעיקר רוסית ופולנית.

אני זוכר שאמא שלי הייתה מביאה הביתה מגזינים בפולנית, ואני הצלחתי להבין מה כתוב שם, בגלל שידעתי אוקראינית.

ואם כבר, יש את השפה האינטרסלאבית, שהומצאה כדי שכל דובר שפה סלאבית כלשהי יבין אותה בלי הכנה מוקדמת:

עריכה אחרונה על ידי vadim6385

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 38 דקות, vadim6385 כתב:

רוסיה עצמה התחילה מרוס של קייב, ורק אחר כך התפצלה לקייב, מוסקבה, רפובליקה (כן, כן, הייתה גם דמוקרטיה בסיפור) של נובגורוד, ועוד.

סליחה אבל אתה לא ממש בכיוון. רוריק היה הקנאז של נובגורוד, הבן שלו איגור החליט להרחיב את הנסיכות ועשה את קייב כבירת רוס של קייב. במילים אחרות הכול התחיל מנובגורוד.

בגדול העניין הוא כזה סלבי זה סלובו(מילה), כלומר מישהו שאתה דובר איתו את אותה השפה, או יכול להבין אותו.

נמיץ(מה שהיום גרמני) זה מהמילה נמוי(אילם), יעני מישהו שאתה לא מבין אותו בכלל.

ככה נעשתה החלוקה הזו בזמנו.

לפני 38 דקות, vadim6385 כתב:

אני יכול להעלות תמונה של יהודי וערבי שנראים אותו דבר.

אתה באמת רוצה להתכחש לעובדה שבמיוחד תושבי מזרח אוקראינה אתנית הם רוסים?

מה לעשות שאוקראיני זה שם מאגד למלורוסים ונובורוסים(לא מדבר על הפולנים במערב) ושנובורוסים(שזה תושבי מזרח אוקראינה הם בעצם 1:1 וליקורוסים שזה - רוסים.

לכתוב את זה בעברית שובר 😆

בדיוק כמו שבמערב יש קבוצות שהם בעצם פולנים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 10 שעות, David32 כתב:

לכל מדינת לאום גדולה מספיק באירופה יש סיפור של מלחמות איחוד ועצמאות וגם מחיקה של זהות תרבותית, לפעמים של מאות שנים. הדעה האישית שלי זה שיש סיכוי טוב שחלקן או כולן גם יתפוררו מתישהו ומחוזות שונים יבקשו וישיגו עצמאות. כל אחד הוא מיוחד וכל מדינה יש לה את השיט שלה, אבל אני מסכים עם רומן שיש משהו חריג לרעה במקרה הרוסי, כי ההתפשטות שלהם גם לאסיה וגם לצפון אירופה בעייני הרבה יותר קרובה לקולונילאיזם ממלחמות איחוד. 

אני לא יודע מה חושבים כל הנייטיבז במזרח הרוסי ואם מישהו בכלל שואל אותם. בקווקאז מלחמות מנוהלות לפחות 200 שנה, וזה כלל גם גירוש עם במלחמת העולם השניה שפחות מדברים עליו, אבל עדיין היה שם.

לפני 11 שעות, Giant_TA כתב:

בקיצור, על בסיס מה אתה נותן מצג כאילו הרוסים ברוסיה הם העלווים בסוריה? הם לא מיעוט ולגבי השפה הרוסית ברוסיה עצמה יש קונצנזוס בין כל העמים…

אם אני מדבר בבית צ'וקצ'ית ובסביבה שלי מדברים את השפה הזו יש סיכוי שיהיה לי קושי להצליח במסגרת מדינית שהשפה הרשמית שלה היא רוסית. לא יודע איזה קונצנזוס יש שם. יכול להיות שהמיעוטים האתניים ברוסיה לא מבקשים עצמאות. ואם היו מבקשים? אז מה היה קורה?

יכולים לבלבל כאן את המוח עד מחר, אבל בגדול זו מלחמת אזרחים…

ההפרדה ל"רוסים" ו"אוקראינים" היתה קיימת גם לפני 100 שנה, וכנראה גם לפני. וזו לא מלחמת אזרחים כי כבר 30 שנה בערך רוסיה ואוקראינה מופרדות וזה די מוסכם על כל העולם. האוקראינים לא חייבים לרוסים דבר. 

• אהבתי 3
תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 18 דקות, יבגניפ כתב:

אם אני מדבר בבית צ'וקצ'ית ובסביבה שלי מדברים את השפה הזו יש סיכוי שיהיה לי קושי להצליח במסגרת מדינית שהשפה הרשמית שלה היא רוסית. לא יודע איזה קונצנזוס יש שם. יכול להיות שהמיעוטים האתניים ברוסיה לא מבקשים עצמאות. ואם היו מבקשים? אז מה היה קורה?

אבל ככה גם מישהו שידבר קטלאנית בספרד, באסקית בצרפת/ספרד, איטלקית מחוץ לבית שלו בארה״ב, פיימונטית באיטליה, ובערך בכול מקום בעולם… מה לעשות שיש שפה רשמית לכולם.

ההפרדה ל"רוסים" ו"אוקראינים" היתה קיימת גם לפני 100 שנה, וכנראה גם לפני. וזו לא מלחמת אזרחים כי כבר 30 שנה בערך רוסיה ואוקראינה מופרדות וזה די מוסכם על כל העולם. האוקראינים לא חייבים לרוסים דבר. 

ברמה המדינית מסכים ב100%, אבל אני מדבר כאן על הצד האתני. ההגדרה מלחמת אזרחים לא נכונה. אולי מלחמת אחים…

אני לא יודע מה חושבים כל הנייטיבז במזרח הרוסי ואם מישהו בכלל שואל אותם. בקווקאז מלחמות מנוהלות לפחות 200 שנה, וזה כלל גם גירוש עם במלחמת העולם השניה שפחות מדברים עליו, אבל עדיין היה שם.

חסר לך דוגמאות במדינות אירופאיות שיש בהן חבלים שרוצים עצמאות וכו…?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 33 דקות, Giant_TA כתב:

סליחה אבל אתה לא ממש בכיוון. רוריק היה הקנאז של נובגורוד, הבן שלו איגור החליט להרחיב את הנסיכות ועשה את קייב כבירת רוס של קייב. במילים אחרות הכול התחיל מנובגורוד

טעות שלי, השכלתי.

זה אכן התחיל מנובגורוד, שבתורם התחילו מהויקינגים שפלשו לאיזור (אולי זה מסביר את העובדה שרוסית לא דומה לשאר השפות הסלאביות).

לפני 37 דקות, Giant_TA כתב:

אתה באמת רוצה להתכחש לעובדה שבמיוחד תושבי מזרח אוקראינה אתנית הם רוסים?

לא מתכחש. אתנית הם רוסים. זה עדיין לא אומר שהם רוצים לגור ברוסיה.

בדיוק כמו שערבים ישראלים הם אתנית פלסטינים, רק שרובם המכריע עדיין לא בדיוק היה רוצה לחיות תחת רש"פ 

• אהבתי 2

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 3 דקות, vadim6385 כתב:

בדיוק כמו שערבים ישראלים הם אתנית פלסטינים, רק שרובם המכריע עדיין לא בדיוק היה רוצה לחיות תחת רש"פ 

ערבים ישראלים הם אתנית, ערבים...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...