Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

יש פה עוסקים פטורים? עוסקים מורשים? כמה שאלות על הוצאות מוכרות, דיווחים,פנסיה וגמול-קרן השתלמות

arik100
שימו לב! השרשור הזה בן 815 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אז פתחתי עוסק פטור

יש מספר נושאים שאני רוצה להבין בהם יותר טוב

1. הוצאות מוכרות - 100%, וחלקיות

2. מדרגות המס השונות, מה קורה במידה ואני עובר את ה100K בשנה?

3. פנסיה, גמול, וקרן השתלמות, וכמה אני יכול להימנע מתשלום מס על ידי הפרשה עודפת לפנסיה (קרן השתלמות הבנתי שאני רק לא משלם מס רווחי הון בהוצאה של הכסף).

1. איזה הוצאות מוכרות לגמרי? אם אני העבודה שלי היא בחוץ מלקוח ללקוח, האם אני מקבל החזרים על הביטוח? דלק? שימוש רכב? אוכל בחוץ? כלי עבודה? 

הבנתי שגם אפשר להכיר בחדר מהדירה כולל ארנונה מים וכו' 

2. אני צריך לעבור להיות עוסק מורשה? לפתוח עסק בע"מ?

3. האם בתור עצמאי אני פשוט בוחר חברת פנסיה ופותח אצלה תיק? מה נחשב דמי ניהול רגילים? מופחתים? כמה אפשר להתמקח? איזה מסלולים יש?

מבקש לא להפנות אותי לקחת רואה חשבון, כבר עשיתי שיחה מקדימה עם אחד, מנסה לאתר פה גם ידע

גם דיברתי עם יועץ פנסיה, אשמח קודם לשמוע מה יש לאנשים פה להגיד

כל עצות נוספות מלבד לפנות ליועץ-רוח אשמח לשמוע

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

1. תשמע, זה משתנה מאד מעסק לעסק, ותלוי באופי העיסוק שלך.

אם אני למשל אעשה קניה של 10אש"ח במקיטה ואנסה להזדכות עליה, כנראה שאזכה לביקור של חולית החקירות. לעומת זאת, אצל אינסטלטור שפותח עסק כרגע,  זה כנראה יתקבל בהבנה.
על הוצ' אש"ל, אלא אם הם מאד חריגות (בזמן שהיה בחו"ל לצרכי העבודה, למשל), ומכבידות על המחזור שלך במיוחד, אל תנסה להזדכות. באף עסק.
הרכב (פרטי, עד 3.5 טון) , אם משמש אותך לצרכי עבודה, מוכר על כל ההוצאות שיש לך עליו ב-2/3.  רכב כבד מוכר באופן מלא, אבל אני פחות מתמצא בתחום המשאיות, אז נמתין למי שכן..
אם אתה מנהל משרד בבית, אתה יכול להזדכות על 25% מהוצ' הבית (ארנונה,חשמל,טלפון,אינטרנט). אבל תזהר -הרגע אמרת שהעסק שלך הוא לנסוע מלקוח ללקוח, ואתה לא ממש עובד מהבית.

2. עוסק מורשה וחברה בע"מ הם שני דברים שונים ולא קשורים אחד לשני. אתה יכול להיות עוסק מורשה, ולא להיות חברה בע"מ. יש הרבה צורות של התאגדות עסקית שאינן חברה (שותפות מוגבלת וכו') וליעץ ע"ג הרשת במה לבחור יהיה חסר אחריות. הכדאיות של הרמת חברה בע"מ תלויה בהרבה משתנים, אבל אמרת לא להזכיר את יועץ המס, אז...

3. כן. פשוט ככה. אני מציע לך לקבל המלצות, ולשכור כבר עכשיו סוכן ביטוח אמין ויעיל.

עסק זה לא כמו "דירה בראשון וספייסטאר חבוטה", שאפשר לבטח בטלפון לחברה הישירה.  יש לך ביטוחי אחריות מקצועית, יש לך ביטוח לציוד של העסק, אולי יהיו לך בעתיד ביטוחים פנסיוניים לעובדים, וכו'. 

מישהו צריך לרכז את הכל, לדאוג שלא יהיו כפילויות מצד אחד, ותת-ביטוח מצד שני.

אמרת לא להזכיר רו"ח/יועץ מס, אבל אני חייב להגיד בכ"ז משהו ממרום שנותי:

אם אתה מתכוון למכור תירס חם מהבגאז' של הסוסיתא, אז אתה יכול להגיש לבד את הד"וח בסוף שנה, ולא צריך לשלם לאף אחד. 

אם אתה מתכוון להקים תשתית לעסק, עם פוטנציאל התרחבות למשהו רציני, אז מומלץ כן לשכור מישהו. הד"וח השנתי זה 10 אחוז מהתפקיד של יועץ מס טוב.

כשישנם רווחים שמצדיקים זאת, אז בתכנון מס נכון (חוקי לחלוטין) אפשר להקטין תשלומים למיסים, בזמן הקמת העסק אפשר לקבל הרבה פטורים והקלות שרק מישהו שמקבל תשלום עבור זמנו, יטרח לבדוק את חשבונותיך בעיון ולהעיר את תשומת ליבך אליהם. הוא יעיר את תשומת ליבך לשינויים נדרשים בסטטוס שלך (מקדמות? מעבר לסטטוס מורשה?), יחשב עבורך את הרווח האמיתי שלך מהעסק ויעיר על הוצ' שפוגעות בך...

1. MAZDA 3 ACTIVE 08 1.6

2.  MITSUBISHI  SPACE STAR 1.2 instyle 2018

נפרדנו בצער מהטריוס הקשישה...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@arik100 בתור עוסק פטור אתה לא גובה מע"מ אבל גם לא מתקזז על מע"מ ששילמת. כלומר, אם אתה רוכש לצורך העסק סחורה באופן קבוע, למשל, אז כנראה שזה לא המסלול המתאים בשבילך. אתה צריך לעשות את החשבון. עוסק פטור זה בעיקר לאנשים שעובדים מהבית מול לקוחות פרטיים ללא הוצאות תפעוליות משמעותיות.

תפנים שמע"מ זה כסף לא שלך. אתה גובה מהלקוח ומעביר הלאה למדינה. לגבי מה שנשאר לך ביד שהוא לא מע"מ: כל הוצאה מוכרת היא קודם כל הוצאה. תוציא לך מהראש את החשיבה על "החזרים". אלה לא החזרים. ההכרה בהוצאה פשוט מקטינה לך את הרווח לפני מס ולכן מקטינה לך את חבות המס.

הוצאות מוכרות - 100%, וחלקיות -

גוגל הוא חברך, למשל פה. https://amirkenan.co.il/2020/09/23/the-familiar-expenditure-guide-for-small-business/
בגדול הרוב מוכר 100%, הוצאות רכב מוכר מע"מ 2/3 ולמס עד 45%.  שים לב שביטוח ורישוי לא כולל מע"מ. סלולרי מוכר גם 2/3 במע"מ.

סוגיית חברה בע"מ זה עניין אחר לגמרי שיש לו יתרונות וחסרונות. תתיעץ פרטנית עם רו"ח אם וכאשר יגיע הזמן המתאים.

חזיר דיזל

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני חושב שכדאי שתפנה לרואה חשבון, רואה חשבון טוב ולא כזה שיטעה אותך כי אין לו זמן אלייך

רואה חשבון טוב יתן לך את כל התשובות לכל השאלות שלך וגם כלים להתמודד לבד בהמשך (עד שתצטרך אותו)

אחרי שתתן לו דוגמאות להוצאות שלך והוא יגיד לך מה כן קשור לעסק שלך ומה לא אתה תבין כבר לבד.

"איזה הוצאות מוכרות לגמרי" - מה שקשור באופן ישיר לעסק שלך.

אם אתה חשמלאי והלכת לחנות חשמל לקנות כבלים,   מברגים - קשור באופן ישיר

יש המון תחומים "אפורים". הייתי מציע לך לא ללכת על האפור אלא רק על מה שוודאי ובאמת שייך לעסק.

אם יש לך משרד ורצית לקנות מכונת קפה למשרד - הגיוני

אם העבודה שלך היא לעבור  מבית לבית והחלטת לקנות מכונת קפה לבית שלך, שאתה טוען שהוא גם משרד, זה יכול להיות בעיה. או שיחשבו את זה כהוצאה חלקית או שיקבלו את הטיעון, אבל מיותר

כרגע אתה עוסק פטור אז אתה לא מקבל החזרי מעמ

לגבי קרן השתלמות וכו' - רואה חשבון יסביר לך עד איזה גובה קרן אתה מקבל החזרים

כשאני פתחתי את העסק הראשון שלי הגעתי לרואה חשבון יסודי וישר כמו סרגל שבעזרת כללים פשוטים הסביר לי איך להתנהל בצורה ישרה וקפדנית שלטווח ארוך תתן לך שקט נפשי וכלים לניהול העסק בצורה תקינה

רוב השאלות ששאלת - רואה חשבון שמכבד את עצמו יענה ויסביר לך בלי לגבות כסף על זה

התשלום היחיד שתשלם בשלב הזה זה עבור דוח שנתי

עריכה אחרונה על ידי Transporter
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 שעות, arik100 כתב:

אז פתחתי עוסק פטור

עוסק פטור צריך להירשם ככזה במס הכנסה, במע"מ ובביטוח לאומי.

נרשמת בכולם?

לפני 5 שעות, arik100 כתב:

מבקש לא להפנות אותי לקחת רואה חשבון

אתה בכל מקרה תצטרך רו"ח בשביל להגיש דו"ח שנתי.

אז תיקח אחד כבר מעכשיו ותבחר אחד שיהיה זמין לענות לך על כל השאלות ולהסביר לך בדיוק איך להתנהל. רו"ח טוב גם היה אמור לפתוח לך את תיק עוסק מורשה בכל הרשויות, תמורת תשלום קטן או ללא עלות.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא רמזת במה אתה עוסק או מתעתד לעסוק.

יש דרישות נקודתיות שקשורות לעיסוק ספציפי.

אני לגמרי מצטרף לעצתו של טרנספורטר - אתה זקוק להדרכה פרטנית. שלם תמורתה - זה הרבה יותר זול מהחיכוך הכי קטן עם שלטונות המס.

• רעיון טוב! 1
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כשהקמתי את העסק שלי בזמנו, מראש אמרתי לעצמי שאני לא מעוניין להיכנס לתוך כל זה. זו בדיוק העבודה של רואה חשבון, כך שכל הפעילות שלי עברה דרכו וזהו. 

אבל, עדיין הייתי צריך ללמוד המון דברים - ופיתחתי גישה מסויימת לגבי זה. 

אתה מבין שחסר לך ידע, זה מצויין- 50% מהפתרון לבעייה זו ההבנה שיש לך בעייה. 

לשאול בפורום זה טוב, אבל לגגל בפועל ולשבת ללמוד ולקרוא כל פיסת מידע שנקרית בדרכך, זה עוד יותר טוב. 

אחרי (!) שתשב, תקרא ותבין כמה דברים, גש לייעוץ חד פעמי. יעלה כמה זוזים, אבל יחסוך לך הרבה בעיות להמשך.

לכל תחום פעילות יש את המגבלות מס שלו. אופי הפעילות (והמיסים) של ייבוא עטים שונים מאופי הפעילות של מסחר בכלי עבודה (והמיסים שלהם), למשל. 
למוצרים מסויימים יש דרישות רגולטוריות (מוצרי מזון כמו חלב למשל, מוצרי צריכה כמו טבק\נוזלי אידוי למשל).

לא תמצא מישהו שיוכל להגיד לך "אתה צריך א,ב,ג." מחוץ לייעוץ מקצועי. 

מעבר לזה, רק לגגל עד שתצא לך הנשמה, ואז לגגל עוד קצת למען הסר ספק.

ואז תתחיל להבין כמה אתה עוד לא מבין :lol:

ערוץ היוטיוב שלי: BuildiT - DIY Israel.

מעוניינים לעזור לחתולי הרחוב? מחפשים מתנה מיוחדת?

סבונים 100% טבעי ובעבודת יד- כל ההכנסות קודש לטיפול בחתולים. דברו איתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה לכולם.

הייתה לי שיחה קצרה עם רו"ח.

95% מההוצאות שלי קשורות לדלק ואחזקת רכב כי אני מתנייד בכל הארץ.

מעבר לכך יש נושא של אוכל נגיד, האם זה נחשב?

שכר דירה גם הבנתי שאם יש לי יכול לקזז חדר לצורכי עבודה ומחשב בשביל הדוחות של העסק

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה צריך להוציא לך דבר אחד מהראש, אין כזה דבר לא לשלם מע"מ ולא משנה אם אתה עסק פטור או עוסק מורשה. בשני המקרים אתה משלם את המע"מ. בעוסק פטור אתה קונה סחורה, אתה משלם את המע"מ על הסחורה. זהו זה, שילמת את המע"מ. לכן נותנים לך תיקרת הכנסות מסויימת כי המדינה עשתה כבר חשבון שכל תשלומי המע"מ שאתה משלם על הסחורה או הציוד שאתה רוכש שווה למע"מ שהיית משלם לו היית עוסק מורשה. כאשר אתה עוסק מורשה אתה משלם מעמ על סחורה לדוגמה. אתה מוכר את הסחורה ללקוח וגובה ממנו תשלום שהוא כולל מעמ כבר. אז המדינה מנכה לך את המעמ ששילמת כבר על הסחורה מתשלום המעמ שמגיע לה ממך על זה שמכרת את הסחורה ללקוח. יש מבין? באף דרך אין כאן אופציה להתחמק מתשלום המעמ או להקטין אותו. 
ורק כדרך אגב, אחד החסרונות של עוסק פטור הוא שהלקוח שלך לא יכול להשתמש בקבלה שאתה מגיש לו כהוצאה מוכרת כלשהיא. לכן ישנם עסקים שימנעו לעבוד עם עוסק פטור.

"אני מתחפש לטיפת שמן במערכת ההנעה ומתחיל לזרום בתוך כל הצינורות, השסתומים והקופסאות ואז אני מאתר את התקלה"

ישראל טילן, המיתוס והאגדה, מגדולי מהנדסי ישראל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 4 שעות, Cerebral Cortex כתב:

ורק כדרך אגב, אחד החסרונות של עוסק פטור הוא שהלקוח שלך לא יכול להשתמש בקבלה שאתה מגיש לו כהוצאה מוכרת כלשהיא. לכן ישנם עסקים שימנעו לעבוד עם עוסק פטור.

איזה שטויות,שנים הייתי פטור כאשר הייתי גם שכיר,הדבר היחיד שהקבלה לא מכילה זה מע"מ אז אין ללקוח מע"מ תשומות שיכול לקזז,אבל מנגד אם אתה מוכר שירות,זאת הוצאה מוכרת מלאה בשבילו,להבדיל ממכירת מוצר ששם זה הולך לפי פחת !!!
עבדתי עם עסקים שמגלגלים מיליונים בחודש,הדבר היחיד "הבעייתי" אולי,בזה שאתה מאורגן בתור "עוסק פטור" שאולי אתה משדר שאתה לא שואף גבוה,כי זה מוגבל להכנסות שנתיות 102,292 ש"ח
https://www.kolzchut.org.il/he/עוסק_פטור
ולא בכל תחום עיסוק ניתן להיות פטור,אבל בתור התחלה זאת ההתארגנות הכי מומלצת.
כרגע אני מורשה,ולפי תוכנית עסקית אולי בהמשך "שכיר בעל שליטה" כי לא נראה לי שרוצה להעסיק עובדים !
בשום שלב לא חשבתי לוותר על שירותי רו"ח תותח (ועם הוא גם עו"ד אז בכלל),להיות בעל עסק זה לא רק דוגמאות הפשוטות של "הוצאות מוכרות" שיש לך אין ספור מדריכים ברשת בשביל זה,אלא אומנות איך לתכנן חבות מס במדרגות נמוכות,או בכלל לא לשלם מיסים במסגרת חוקית....סוף מעשה במחשבה תחילה.....זה שאתה "פטור" זה לא אומר שלא תשלם מיסים,במיוחד אם אתה גם שכיר/השקעות,אבל אם אתה תישאר ברמות הכנסות כאלו בלבד,בלי שום הכנסה אחרת,ואתה גר בישובי ספר,אז בכלל לא תגיע לשלם מיסים בסכומים כאלו :D
https://www.kolzchut.org.il/he/זיכוי_ממס_הכנסה_לתושבים_בפריפריה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן האמת שחשבתי גם על הקטע הזה...

קצת חופשה מהמרכז זה לא רעיון כזה גרוע...

רשימת ההיישובים להטבות החזר מס קצת הזויה, מלא יישובים בדויים...

וגם לא ממש ברור איך אני מחשב את ההחזר המגיע לי בצורה פשוטה 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש הרבה גם בקצה הצפוני של המדינה.

יש לי הרגשה שאתה ישר רצת ופתחת עסק פטור בלי יותר מדי מחשבה מעמיקה,כל השאלות שאתה שואל כרגע,חייבים לברר בשלב של תהליך הקמה כבר,מה מתאים לאופי של העסק שלך,ולפי איזה התוכנית העסקית פסימית/אופטימית אתה צופה איזה מחזור שנתי לעסק שלך.
כל הנושאים הטכניים של איך/כמה/למה כמו שאמרתי הרשת מפוצצת במדריכים,סתם תוצאות ראשונות
https://taxcalc.tax/
https://www.as-invest.co.il/media/13791/תקרות-וסכומים-2021.pdf
תבין ייעוץ רו"ח איכותי (שזאת הוצאה מוכרת בשבילך) שווה כל שקל,ברגע שהוא יודע איך לסווג אותך,להגדיר את העיסוק שלך,לנצל כל תקרות/זיכויים,ושהדו"חות שלו יהיו קבילים מול רשויות !!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יכול להיות גם "יועץ מס" שלגבי עוסק שקול לרו"ח. רצוי שיהיה מומחה לעסקים בתחום דומה לשלך.

לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

עוסק פטור זה ~100K שנתי שזה בערך 8300 חודשי

בשכר של 8300 תשלומי המיסים הם כמעט כלום

אם התכנון הראשוני שלו הוא פחות מ 100K שנתי, כנראה שהוא לא פותח מסעדה או מקום עם המון הוצאות/הכנסות ששם הוא צריך ייעוץ צמוד, וגם או שאין לו תוכנית עסקית והוא רוצה לבדוק את מזלו, או שהתוכנית העסקית שלו לא צופה הרבה הכנסות בהתחלה.

קודם שיתחיל, יראה כי טוב, התקדם, יש הכנסות, יחליט לשנות את הסטטוס או יבין כי הגיע הזמן - ילך לרואה חשבון "איכותי" להתייעץ איך להמשיך.

בלי קשר לכל הנ"ל - הבנה בסיסית של מה מוכר, מה לא מוכר, ע"פ אופי העסק - זה טוב לכל עוסק באשר הוא, ועל זה כן הייתי ממליץ לבצע התייעצות ראשונית עם רואה חשבון (ראיתי שכבר עשית, אך לא קיבלת תשובות לכל השאלות שלך - וזה לא טוב).

אני יכול להמליץ על הרואה חשבון שלי, שיסביר לך איך להתנהל עצמאית ללא הצורך להשתמש בו בחודשי, רק דוח שנתי שככל הנראה יעלה כמה מאות שקלים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...