Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

ממי שמבין בייצור תעשייתי של מזון

anonport
שימו לב! השרשור הזה בן 918 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מיחזור בקבוקי זכוכית: מי מנקה ומחטא אותם - מפעל המשקאות או חברה חיצונית?

אם מותר להשתמש מחדש בבקבוקים - האם אפשר להשתמש מחדש גם בצנצנות מזון למשל ריבה/ממרח/שימורים...?

האם אפשר להשתמש מחדש (אחרי חיטוי) בפקקים של בקבוקי פלסטיק?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מדבר מניסיון מוגבל והכירות עם כמה מפעלים:

1. החברה המבקבקת מנקה ומחטא אותם לפני הבקבוק.

2. it depends - בחלק של הזכוכית עצמו - אין שום בעיה ממה שהסבירו לי.

3. אני לא יודע את התיאוריה - אבל לא נתקלתי באף מפעל שמשתמש מחדש בפקקים. לא משנה החומר.

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על התגובה. אם אתה מכיר את התחום אולי תוכל לענות למה שוברים את בקבוקי הזכוכית במכונות המחזור? כי לפי ההגיון הזה אפשר היה להרחיב את חוק הפקדון גם על צנצנות (למשל ריבה) או לפחות להפוך את זה לוולנטרי.

ועוד דבר ברשותך ובתקווה שתדע. מפעלי המשקאות מייצרים את בקבוקי הפלסטיק או שזה מגיע מוכן ממפעל חיצוני?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אין תשובה פשוטה לשאלה הראשונה - אבל אני יכול להניח בזהירות שמישהו עשה את החישוב וגילה שמתוך כלל כלי הזכוכית שמושלכים לפח, 95 אחוז (סתם זרקתי מספר) הם בצורת בקבוק. מכאן ההתמקדות בבקבוקים, בגלל שלא שווה כלכלית לשבור את הראש על כלי זכוכית מאלף ואחת גדלים שונים.

אם תחזור למבנה וולונטרי לא יהיה שום דחף למחזר - זה נושא סבוך ומורכב ותלוי תרבות. בשוויץ, סתם לדוגמה, יש לך גודל מקסימלי של פסולת לא ממויינת שאתה רשאי להשליך - מה שמחייב אותך למיין הכול בבית, או שתחטוף קנס.

לגבי בקבוקי זכוכית של בירה - אני לא יודע מה קורה היום, בזמנו הבקבוקים היו נשטפים וממולאים מחדש. יש גם הבדל בין פיקדון של 1.20₪ ל-30 אגורות, לא יודע אם זה קשור.

לגבי ייצור של בקבוקי פלסטיק - תלוי במפעל.

בישראל, המפעל של החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (שמייצר את קוקה קולה ועוד אלף ואחת מותגים) - מייצר את הבקבוקים באותו מפעל שבו גם מייצרים את הנוזלים וממלאים.

כתבה מקרית מדוד גוגל לגבי יצרני בקבוקים ומכונות ייצור שמופעלות עבור אוסף שלם של חברות/מותגים אחרים: https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001261104

עריכה אחרונה על ידי hans

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 13 דקות, anonport כתב:

אם אתה מכיר את התחום אולי תוכל לענות למה שוברים את בקבוקי הזכוכית במכונות המחזור

נתחיל מזה שאני לא בתחום בכלל כן ? הידע שלי הוא אנקדוטלי מסקרנות ודיסקוס עם אנשים שעבדו במפעלים.

יש בגדול שתי שיטות: 

1. להעביר בשטיפה בלחץ וטמפ׳ גבוהה - נעשה לרוב in house כחלק מהפס יצור.

2. למחזר את הזכוכית. וזה נעשה לרוב במפעל נפרד.

נתקלתי בשתיהן לאורך השנים. העלויות שונות והתוצרים שונים. נראה שהולכים בעיקר לכיוון השני בגלל סובסידיות וקלות לאיסוף חומרים.

בארה״ב באיזור שאני גר לדוגמא יש חובת איסוף והפרדה ולכל עיירה יש מרכז איסוף מרוכז ולכל כמה עיירות ביחד יש מרכז מחזור מוסדר שממיין ומעביר את החומרים ליצרנים. אין חוק פקדון בכלל (יש בכמה סטייטים בודדים). העיקרון הוא שהחומרים הממוחזרים זולים משמעותית ויש הקלות משמעותיות כנגד שימוש בהם אל מול חדשים.

לפני 19 דקות, anonport כתב:

מפעלי המשקאות מייצרים את בקבוקי הפלסטיק או שזה מגיע מוכן ממפעל חיצוני?

מייצרים בעצמם מפלסטיק ממוחזר כמעט בצורה גורפת.

שינוע של בקבוקים ריקים זה לא להיט :)

לפני 23 דקות, hans כתב:

בזמנו הבקבוקים היו נשטפים וממולאים מחדש

נשר וטמפו בזמנו לדוגמא בזמנו אגב.

נתקלתי אבל בתהליך שהוא מציין - שבירה ויצור מחדש גם כן.

• אהבתי 1

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא מומחה בתחום, אבל יודע דבר או שניים.

יש מיחזור שכולל יצירה של חומר חדש מחומר ישן- שם שוברים את הזכוכיות כדי להקל על תהליך ההיתוך וליצור בקבוקים חדשים מחומ"ג קיים, וגם כדי שיתפסו פחות מקום בזמן שהם מותכים. 

היתרון הגדול לשיטה הזו- אין צורך בחיטוי, החום כבר עושה את העבודה :lol:

החיסרון- זיהום והשקעה לא קטנה של אנרגייה.

הייתי פעם בסיור במפעל של מי עדן (או נביעות? לא זוכר) כתלמיד כימיה בימי התיכון העליזים.

אני לא זוכר את כל הפרטים, אבל אני כן זוכר שהבקבוק (פלסטיק) מגיע בצורה של מבחנה קטנה (כאשר רק הפקק והתבריג קיימים בקצה המבחנה), והבקבוקים עוברים במקום ניפוח לצורת הבקבוק הסופי למכירה.

אני לא זוכר אם המבחנות מיוצרות במקום או שמא נרכשים ממפעל אחר.

יש מצב שאפילו יש לי מבחנה אחת כזו למזכרת מהטיול ההוא, זרוקה באיזו מגירה אפילה במקום כלשהו.

• רעיון טוב! 1

ערוץ היוטיוב שלי: BuildiT - DIY Israel.

מעוניינים לעזור לחתולי הרחוב? מחפשים מתנה מיוחדת?

סבונים 100% טבעי ובעבודת יד- כל ההכנסות קודש לטיפול בחתולים. דברו איתי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

את התהליך שתאר ברווז אפשר (או, לפחות, היה אפשר) לראות במרכז המבקרים של מי עדן בקצרין.

• רעיון טוב! 1
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם כבר בנושא עסקינן- האם יש הבדל בין בירות בבקבוקי ~330ML לבין חצי ליטר? שניהם ממולאים מחדש אחרי חיטוי או שהבקבוקים הקטנים מיוצרים מחדש מהזכוכית הישנה?

מוכר מארז נייר טואלט איכותי בייבוא אישי מחו"ל של Kirkland, מוכן להחלפה על רכב ספורטיבי יד ראשונה, לרציניים בלבד!.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 שעות, ברווז כתב:

..

הייתי פעם בסיור במפעל של מי עדן (או נביעות? לא זוכר) כתלמיד כימיה בימי התיכון העליזים.

אני לא זוכר את כל הפרטים, אבל אני כן זוכר שהבקבוק (פלסטיק) מגיע בצורה של מבחנה קטנה (כאשר רק הפקק והתבריג קיימים בקצה המבחנה), והבקבוקים עוברים במקום ניפוח לצורת הבקבוק הסופי למכירה.

...

ברווז, לכבודך אני מצרף צילום.

20210922_083845.jpg

• אהבתי 3
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ברשותכם אם הבנתי נכון בקבוקי זכוכית לא באמת ממוחזרים? שאני מתכוון במילה ממוחזרים שעושים באותו בקבוק שימוש חוזר.

אם הבנתי נכון הבקבוק (נשבר ו) מועבר לחברה חיצונית. מה ההיגיון פה? אני בטוח שלפני 150 שנה היו מחטאים אותם וממלאים מחדש אבל אולי אני טועה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תקרא שוב.

לפעמים שוברים ומתיכים מחדש, לפעמים מנקים וממלאים שוב. עד היום. מה קפצת 150 שנה...

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 22 שעות, Ron Poh כתב:

ברווז, לכבודך אני מצרף צילום.

20210922_083845.jpg

@ברווז אם יש לך כזה עם הידע והידיים שלך חבר לזה מנוע ותוכל למכור כאלה בהרבה כסף. 

• מצחיק 3

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...