Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

לקראת אוטומציה - האם כולנו הולכים לאבד את העבודה שלנו?

Skity
שימו לב! השרשור הזה בן 1304 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

אז נתקלתי בסרטון הזה:

https://www.youtube.com/watch?v=WSKi8HfcxEk

וזה באמת גרם לי לתהות, מה הכיוון שהעולם הולך אליו? כל נושא הAI רק הולך ומשתפר, עוד ועוד משרות הופכות להיות לא נחוצות כי בינינו, היום הטכנולוגיה כבר כ"כ מתקדמת שאם באמת רוצים, אף אחד מאיתנו לא באמת נחוץ, אולי פרט למי שבונה את המכונה שתחליף אותו.

רופאי משפחה, כל עובדי תעשיית המזון המהיר, נהגים, את כולם יהיה אפשר להחליף בעתיד הקרוב, ולדעתי זה גם מה שהולך לקרות, אז מה לאן אנחנו ממשיכים מכאן?

אחת מהאופציות שעולות על הפרק היא הכנסה חודשית קבועה מהממשלה (UBI), אבל אני באמת מתקשה לראות את זה קורה, במיוחד כשהעשירים מחפשים רק איך להתעשר יותר, וממש לא מעניין אותם משאר האוכלוסיה, והרי הם אלה שהולכים לשלוט בסופו של דבר בAI ואוטומציה, אבל מצד שני, ביום שבו רובוטים יחליפו אותנו לגמרי, לאדם הפשוט לא יהיה יותר כסף, ולחברות הגדולות כבר לא יהיה יותר למי למכור את מוצריהן, ואז מה יעשו עם 8 מיליארד בני אדם? יש הרבה קונספירציות בנושא אך אמנע מלרשום אותם כאן כי כרגיל, הן רק בגדר קונספירציות.

דעתכם?

מפתח אפליקציית פרטי רכב

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.OMApp.rechev

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא קרה כבר? כשהמציאו את הנול האוטומטי? או את מנוע הקיטור? או את מנוע הבעירה הפנימית?

הבעיה היא לא שלא תישאר עבודה. זה לא יקרה. הבעיה שהעבודות החדשות שנוצרות דורשות יכולות ומיומנויות גבוהות שרק הולכות ועולות בקצב אקספוננציאלי (בגלל שהעולם נהיה מורכב יותר ויותר בקצב אקספוננציאלי). מצד שני, היכולות של האדם הממוצע לא הולכות ומשתפרות, לפחות לא בקצב כזה. זה יוצר מצב שבו למעטים יחסית יש עבודות רווחיות, ורוב האוכלוסיה נאלץ להסתפק במשרות "עולם שלישי" עם שכר מתאים. זה יוצר מערכת מאוד שונה מהמצב שאנחנו רגילים אליו של מעמד ביניים רחב וחזק. לאן זה ילך, אין לדעת.

• אהבתי 2

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנול האוטומטי, מנוע הקיטור, ומנוע הבעירה פנימית אלו דברים שהחליפו עבודה פיזית קבועה, הפעם אנחנו לקראת משהו הרבה יותר גדול, אנחנו לקראת החלפת חשיבה תכנות, ויכולת הפעלת שיקול דעת.

עריכה אחרונה על ידי Skity

מפתח אפליקציית פרטי רכב

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.OMApp.rechev

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה עוד לא באמת שם, סקיינט עדיין לא איתנו. אפילו על רכב אוטונומי הפסיקו לדבר (לצערי הרב). כמה משרות אתה מכיר שאוטומציה חיסלה עד עכשיו? מצד שני, כמה אנשי AI ו-big data מצאו עבודה?

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

העבודה תשתנה, לא תעלם. ואם תעלם מדובר בתהליך הדרגתי מאד.

אף מכונה לא תחליף את רופא המשפחה בעשורים הקרובים, כי המכונה לא תחליף את האנושיות הדרושה. המחב יוכל, לכל היותר, לבצע איזה תפקידי מיון ופעולות טכניות, אבל כמעט מובטח שבאיזה שלב המטופל ילחץ על כוכבית כדי להגיע לרופא האנושי שלו. רפואה היא מקצוע ממש לא טכני, ואני לא רואה את המכונה שתתן למטופל טיפול אישי, כזה שמתחשב בביטוי הלא וורבלי שלו.

החלפת נהגים? הרכב האוטונומי רק הולך ומתרחק, ככל שמתבררים הקשיים ביצירתו. וגם כאשר יהיה רכב בדרגה 5 הרי שהחלפת מיליארד כלי רכב בעולם היא משימה שתארך שנים רבות.

כך גם לגבי מקצועות אחרים. מקצועות ישתנו, אבל גם הצרכים ישתנו. אנשים יעברו אדפטציה וימשיכו לעבוד.

עריכה אחרונה על ידי sperial
לפני 5 שעות, David32 כתב:

מה שאתה לא מבין זה שאתה מבזבז את הזמן שלך, את תעבורת האינטרנט שלך ואת אורך החיים של סוויצים במקלדת שלך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, Skity כתב:

הנול האוטומטי, מנוע הקיטור, ומנוע הבעירה פנימית אלו דברים שהחליפו עבודה פיזית קבועה, הפעם אנחנו לקראת משהו הרבה יותר גדול, אנחנו לקראת החלפת חשיבה תכנות, ויכולת הפעלת שיקול דעת.

אם ב"תכנות" אתה מדבר על אתר ש-Wix או Shopify נותנים אז כן, אם אתה מדבר על דברים קצת יותר מורכבים אנחנו לא שם ולא מתקרבים לשם עדיין, זו אולי תהיה בעיה של הדור הבא, אולי גם לא בעיה שלו

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סרטון מעולה (וערוץ מעולה באופן כללי).

מכונות מאז ומעולם נכנסו לתפקידים שהולכים ומסתבכים (מלהזיז דברים בקלות עם גלגל ועד לעגינת מעבורת חלל) אבל לכולם יש דבר אחד משותף - המטרה הסופית ידועה. 

גם בסרטון וגם בכל שיחה שאני מנהל עם אנשים על AI או Machine Learning, תמיד יש מוטיב אחד מרכזי - המכונות/קוד מקבלות ערימה של פרמטרים ומטרה, וצריכות למצוא את הדרך היעילה ביותר להשיג את המטרה הזו. בין אם זה "להציע פרסומות" או "להגיע לפתח תקווה". 

יש הרצאת TED של איזה סיימון אחד שמדבר על "מעגל הזהב", מציע לכל בנאדם על הפלנטה לצפות בה (וכל דבר אחר שיוצא לבנאדם הזה מהפה) בלי קשר, אבל היא מתחברת לי מאוד טוב גם לנושא האוטומציה. 

- מכונות כבר מזמן כבשו את כל עבודות ה"מה" - עבודות בהן אומרים לעובד בדיוק מה הוא צריך לעשות ומתי. לחזק את הברגים שנמצאים פה, פה ופה ל-75NM, לצבוע את הפלטה הזו בשחור ואל המעגל המודפס הזה לחבר את החלקים האלה כאן כאן וכאן. אלה עבודות שדורשות יכולות מוטוריות וקואורדינציה בסיסית, ואין שום בעיה לבצע אותן ע"י סט פקודות פשוט למכונה כזו או אחרת. 

- בשנים האחרונות, מכונות מתחילות לכבוש את עבודות ה"איך" - עבודות בהן מוצגים נתונים שנאספו מהשטח ומטרה סופית, והעובד נשאל "איך להגיע למטרה הזו ביעילות/מהירות/עלות שתהיה גבוהה מ-X". אלה עבודות שדורשות יכולת ניתוח נתונים והסקת מסקנות, ודורשות גם - אם לא בעיקר - הרבה זמן כדי לתרגל או ללמוד. אבל בהינתן הנתונים על ההשפעה של כל פעולה, קל מאוד לנתח את הנתונים ולמצוא דפוסים וקורלציות if-then פשוטות יחסית ולשנות אותן כל פעם קצת כדי להגיע לתוצאה הרצויה. 

עבודות ה"למה" - עבודות שדורשות יצירתיות, מחשבה "מחוץ לקופסה", הגדרה עצמית של מטרת על או לכל הפחות מטרות משניות, כמו גם עבודות מולטי-דיסציפלינריות שדורשות סט של כמה וכמה סוגי כישורים, אלה יישארו איתו לעוד די הרבה זמן.

מעבר לזה, כל ההסתכלות הזו על "העבר ביחס להיום" היא קצת מוטה. מדברים על זה שבעבר דברים כמו המהפכה התעשייתית, גילוי החשמל או המצאת האינטרנט ייצרו עבודות חדשות במקום אלה שנעלמו כי הדברים שהיו לפני כן הגיעו למיצוי ההתפתחות שלהם, אבל היום אנחנו עדיין לא יודעים מה ימציאו או יגלו מחר שפתאום יהווה קפיצת דרך אסטרונומית ויידרוש יצירת מאות אלפי עבודות. אז התפיסה הזו, של לדעת מה הבעיה ולראות שהיא נפתרה בעבר, מבלי לדעת אם ואיך היא תיפתר בעתיד - בעייתית לטעמי.

ומי שרוצה לראות את הסיימון ההוא מדבר:

• אהבתי 1

הצטרפו לקהילת הרכב של ישראל בפייסבוק ובאינסטגרם

אוהבים את מה שאנחנו עושים? רוצים לתמוך בנו ולקבל הטבות בו זמנית? עשו מנוי לאתר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ב-1981 התחלתי כיתה ט' במגמת מחשבים. בשיעור מחשבים הראשון המורה נתן סקירה של התפתחות המחשבים וסיים אתה באמירה שלא אשכח בחיים:
"עד  שתסיימו את התיכון לא יצטרכו תכניתנים בעולם: מפתחים היום דבר שנקרא 'מחוללי יישומים' -  זה תוכנה שכותבת תוכנה בעצמה".

למדתי מכך הרבה על הערך של נבואות וחיזוי מגמות (כמובן שיש דוגמאות מפורסמות יותר).

• אהבתי 3

מוטי, מוטי, מוטי - אני לא סתם בחור אידיוטי 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במקרה עשיתי לפני כמה חודשים עבודת סמינר לתואר שני בדיוק על הנושא הזה,
במילה אחת - לא. בשתי מילים - ממש לא. יכול להוסיף את העבודה אם למישהו ממש משעמם [emoji23]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

תהיה יוטיובר או אינפלואנסר באינסטה. את זה אף רובוט לא יחליף בחיים.

• מצחיק 3
  • רעיון טוב! 1

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 שעות, Skity כתב:

אחת מהאופציות שעולות על הפרק היא הכנסה חודשית קבועה מהממשלה (UBI)

הבעיה היא לא רק הכנסה, אדם צריך סיבה לקום בבוקר, להיות פרודוקטיבי. הנסיון מוכיח שקבלת הכנסה ללא תמורה לא עושה טוב, לא לפרט ולא לחברה.

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 דקות, SlowRide כתב:

תהיה יוטיובר או אינפלואנסר באינסטה. את זה אף רובוט לא יחליף בחיים.

Deepfake

אלה דווקא מקצועות שיש מצב או-טו-טו שייעלמו, הטכנולוגיה קיימת

עריכה אחרונה על ידי m3x7r3m3

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 23 דקות, Blaz00r כתב:

במקרה עשיתי לפני כמה חודשים עבודת סמינר לתואר שני בדיוק על הנושא הזה,
במילה אחת - לא. בשתי מילים - ממש לא. יכול להוסיף את העבודה אם למישהו ממש משעמם emoji23.png

אשמח להשתעמם.

ממה שאני רואה, משרות שלא דורשות יכולות קוגניטיביות מתקדמות ו/או יצירתיות, הולכות ונעלמות. לדוגמא, בעבר חשבו שטכנאי שיניים יעלמו, אבל מסתבר שלהתאים צבעים ולהבין אסתטיקה, קשה ללמד מכונה. מה שכן, הצד הטכני נהיה אוטומטי יותר, ולא צריך כמעט טכנאים לעבודות של ייצור החלקים (או פחות ופחות).

אוקי.

הבעיה היא שיכולות קוגנטיביות הן בעיקר עניין מולד. אולי ייצטרכו בעתיד בעיקר מתכנתים, אבל לא כל אחד יכול להיות מתכנת. לכל אחד יש תקרה של יכולת קוגניטיבית, כמו שיש לו תקרה של מאסת שריר, ולא כל אחד יכול להיות מתאגרף.

אם עולם התעסוקה הולך ודורש אנשים עם, ת'כלס, יותר IQ, מה יעשו אלו שלא עומדים בדרישות הסף?

לגבי יצירתיות, כולנו יודעים מתמטיקה, וההתפלגות בין היכולות שלנו היא התפלגות נורמלית. ביצירתיות, רב האוכלוסיה לא מסוגלת לעשות כמעט כלום. אי אפשר להפוך מישהו לצייר, או שיש עם מה לעבוד או שאין. אצל רובינו אין.

ואנחנו רואים את הבעיה הזו בעולם המערבי, עם פערי השכר הגדלים בין אילו שיש להם יכולות קוגנטיביות לבין אלו שאין להם עבודה.

אז פתרון חלקי יש בעבודות של טיפול באנשים (שמושכות בעיקר נשים). הוראה, טיפול רפואי, נפשי, בריאותי ובידור וכו'. סבבה, מקצועות מכובדים, הכנסה יפה, אבל זהו.

אוקי, אז בו נניח שהכלכלה תייצר מספיק עושר לחלק (וכמו שאנחנו יודעים, השיטה שעובדת אצלנו מתקשה לחלק עושר. הרי רובינו חיים בעשירון העליון, גלובאלית, ואנחנו לא מחלקים כסף למדינות עולם שלישי בהתנדבות. אנחנו מעדיפים לקנות עוד לפטופ...)... איפה הייתי?!

כן.

לחלק כסף.

אז בו נגיד שהמדינה תספק מזון ומגור ואולי קצת בידור למי שלא עובד, זה לא הבעיה. הבעיה היא, מה אנשים יעשו בבוקר שהם קמים. בניגוד למה שניטשה סבר, אנחנו די גרועים בלהמציא לעצמנו ערכים, וגם די גרועים בלמצוא לעצמנו תעסוקה., כשאין לנו הכרח. בו נזכור, אלו בלי העבודה אם האנשים הפחות אינטיליגנטים ויצירתיים ביננו (וזה לא אומר שומדבר על האופי שלהם. אין שום קורלציה בין מוסר ואינטיליגנציה, לדוגמא).

אנשים בלי הכרח, בלי תעסוקה, בלי משמעות, הולכים לאיבוד. ע"ע מגיפת האופייטים, בייחוד בארה"ב.

מה שנקבל זה פערים כלכליים גבוהים, העדר משמעות ותעסוקה בשכבות החלשות, שסובלות קשות מהתפרקות מוסדות שיוצקים משמעות לחיים. למשל, דת, נישואים וכו', שיוצרים קהילתיות וערבות הדדית ונותנים משמעות ותוכן לחיים. וכשיש פערים, וכשיש המוני אנשים אבודים, מקבלים מהומות על לא מאומה. למשל, מהומות השחורים בארה"ב. הרי אין באמת אלימות יתר נגד שחורים, כי הם שחורים. לא ברמה של הרג ברחובות, כמו שמזיינים את השכל. מה שיש זה אנשים אבודים, בלי תכלית וקהילה.

יש ניסוי מעניין בחולדות, שגרמו להן להתמכר לקוקאין, עד מוות מרעב. אממה, אם יש להן עוד חולדות בכלוב, הן עוזבות את הקוקאין ומעדיפות אינטראקציה. וזה כל העניין, בהפשטה.

uʍop ǝpısdn sı ɹǝʇndɯoɔ ɹnoʎ sıɥʇ pɐǝɹ uɐɔ noʎ ɟı

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, motior כתב:

ב-1981 התחלתי כיתה ט' במגמת מחשבים. בשיעור מחשבים הראשון המורה נתן סקירה של התפתחות המחשבים וסיים אתה באמירה שלא אשכח בחיים:
"עד  שתסיימו את התיכון לא יצטרכו תכניתנים בעולם: מפתחים היום דבר שנקרא 'מחוללי יישומים' -  זה תוכנה שכותבת תוכנה בעצמה".

למדתי מכך הרבה על הערך של נבואות וחיזוי מגמות (כמובן שיש דוגמאות מפורסמות יותר).

הזכרת לי שכמה שנים אח"כ, ב88, התחלתי תיכון במגמת אלקטרוניקה וחבר שלי מהחטיבה, הלך לאדריכלות.

הוא אמר לי שאבא שלו, מהנדס בתעשיה האוירית, אמר לו שאוטוטו לא יצטרכו אלקטרונאים, כי מחשבים ורובוטים יעשו הכל, לעומת אדריכלים שתמיד יצטרכו.

• אהבתי 1

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 30 דקות, falou כתב:

אשמח להשתעמם.

בשמחה,

החלק הרלוונטי הוא 3 המאמרים בהתחלה (ואפילו יש נגיעה לרכבים אוטונומיים). הפורמטינג לא ממש עבר טוב לדרייב (מספרי העמודים ועוד כמה דברים) אז להתעלם.

https://drive.google.com/file/d/1iP4d7cfL5VfZp3t-W4JN8m-rfAunYS5i/view

• אהבתי 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...