Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שאלה עקרונית - מה תעשו אם יציעו לכם קידום שאתם לא באמת מעוניינים בו?

pooh-bear
שימו לב! השרשור הזה בן 1358 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

עמדתי מול משהו דומה. לי יש בוס מאוד קשוב ונחמד, אז שיתפתי אותו בחששות שלי ובאיך שאני רואה את העתיד שלי חברה. בסוף השיחה הסכמנו ביחד שהתפקיד הניהולי לא בשבילי. אני בטוח שהוא העריך את זה, כי מספר חודשים אחרי זה השכר שלי עלה גם בלי שביקשתי, פעם שנייה בתוך שנה.

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 43
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

אני חושב שכדאי לך לסרב, מכמה סיבות:

1. לא נשמע שזה מושך אותך. יש אנשים שממש נלחמים על הזכות לצמוח לתפקיד הניהולי, וגם אותם, לפעמים, זה שוחק הרבה יותר ממה שהם מצפים לו. אם מלכתחילה אין לך משיכה לזה - כנראה שתשרף יותר מהר.

2. זה עלול להשפיע גם על אנשים שתנהל. וזו אחריות כבדה, אם החברה או האנשים חשובים לך. ואתה צריך להבין עם עצמך (ואולי גם עם ה-hr או המנהל אם יש לכם רמה כזו של שיח) אם אתה במקום בו אתה נתפס כסמכות לסביבה, יודע ונהנה להניע ולהוביל אנשים. אני חושב שפבל צודק, וגם אם לא יתנו להוא מ8200 שהזכרת להיות vp rnd, בהמון חברות, בטח יותר קטנות, הקידום הניהולי הבסיסי לא מבוסס על סט כישורים מתאים, אלא על יכולות טכניות. ואתה חייב להבין עם עצמך אם אתה שם. 

3. חלק ניכר מהקידומים בעולם התוכנה הם אשליה. אם תעבור להיות סוג של סקראם מסטר או ראש צוות, זה לא בהכרח ישנה את הפוזיציה שלך בחיפוש עבודה הבא. ולצד השני, ידרוש ממך להוכיח יותר שאתה באמת Hands on. 

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 2 שעות, Liviur כתב:

הייתי דיי אומלל במצב הזה ודיברתי עם המנכ״ל והCTO ודאגתי לכוון את עצמי חזרה לתפקיד הובלה טכני בלבד.

איזו דרך חתחתים, הצילו, תזכיר לי איפה זה קרה?😜 

וברצינות - הובלה טכנית זה נושא חמקמק, אני מכיר ctos שכל היום עוסקים ב-hands on ומנגד כאלה שמבצעים כל מיני "עבודות מנהלתיות", נקרא לזה ככה, פגישות ועוד פגישות.

לגבי soft skills, אני משתדל להעליב מישהו (קל מאוד בעידן ה-snowflakes) אחת לכמה שבועות כדי להבטיח שלא יעזו להציע לי תפקיד ניהולי ואמשיך בכיוון הטכני. בינתיים זה עובד. 🤡

• מצחיק 1

אוכל את הכובע שהגיש לי avergel ומודה קבל עם ועדה שלפעמים מחשבים של אסוס מחזיקים מעמד אפילו מעל לשנה שלמה - אם נזכרים לעדכן את ה-bios.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 45 דקות, hans כתב:

איזו דרך חתחתים, הצילו, תזכיר לי איפה זה קרה?😜 

:) Theres always this one guy ...

הם מאוד הבינו אבל את המצב ועזרו לי לשנות אותו מהר.

אח״כ כדי להיפטר ממני גם ניסו לשלוח אותי מעבר לאוקיינוס ...

לפני 47 דקות, hans כתב:

לגבי soft skills, אני משתדל להעליב מישהו (קל מאוד בעידן ה-snowflakes) אחת לכמה שבועות כדי להבטיח שלא יעזו להציע לי תפקיד ניהולי ואמשיך בכיוון הטכני. בינתיים זה עובד. 🤡

לקחתי סקרינשוט.

החברה דיי ליבראלית בקטע הזה בכלליות. אצלי זה היה יותר מורכב עם הזמן הארוך שהייתי בחברה והצורך / רצון בשינוי מעבר.

(למי שלא מבין - אני והאנס עבדנו ביחד תקופה מסוימת. הוא הצטרף לחברה שעבדתי בה בזמנו)

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האמת שזה היה הכיוון הכללי שלי, זה גם עלה כבר בשיחה הראשונה. יותר בכיוון של "בוא נעשה מה שצריך לעשות עכשיו באופן זמני כדי שלא נקרוס, ואח"כ נעצור לשאול שאלות".

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

להלן צורת החשיבה שלי עבור המצב שלי:

במקצוע שלי ישנה קפיצת מדרגה ברורה מעובד למנהל. קפיצת מדרגה זו מתבטאת ב"טייטל" הרבה יותר נחשק, מינגלינג עם עם אנשי מפתח שלרוב כעובד אין לך שום קשר אליהם, וכמובן תוספת שמנמנה למשכורת.

זה ידוע לכולם(בתחום שלי) ובאמת שמרגיש לי שכולם שואפים לשם, והחשש האישי של כל עובד מתנקץ ל"ברור שאני רוצה להתקדם לתפקיד ניהולי, אך אני לא בטוח שאני מוכן"- כלומר, כולם נוהרים לשם, כל אחד בקצב שלו.

אבל אני? אני מסתכל על הדברים קצת אחרת(ואני ממש לא טוען שזו הדרך).

בחרתי ללמוד את מה שאני רוצה, בידיעה ברורה שמקצועות אחרים מתגמלים כלכלית הרבה יותר. למה?

1) כי בתחומי הלימודים שחשבתי ללמוד, הנחתי(בדיעבד הנחה נכונה) שכל תחום לימודים(מהתחומים שהיו רלוונטיים עבורי) יאפשר לי להתפרנס בכבוד.

2) פחדתי לבחור במקצוע יותר מתגמל כלכלית שאני אשנא כל בוקר מחדש למשך עשורים.

אז בחרתי ללמוד מה שרציתי, וכיום יש לי חברים שמרוויחים הרבה יותר ממני בתחומים אחרים וזה לא מזיז לי כלל.

אחרי שהבנו שכסף הוא לא הדבר החשוב בחיי, חוזרים לרזולוציית תחום העבודה בו אני עוסק.

אני שופט את התפקיד הניהולי עפ"י השגרה היומיומית של המנהלים שעבדתי תחתיהם, ומה שאני רואה זה את הדבר הבא: אחריות על עובדים, צמוד לנייד, מיילים, ישיבות, תמיכה בעובדים והגדרת כיוון להמשך עבודה, שכר נאה, קרדיט כשמצליחים, התרחקות כמעט מלאה מהתחומים הטכניים, ראיה והבנה מערכתית של התנהלות מקום העבודה.- מתוך כל אלה אני רואה רק יתרון אחד. כסף. השאר יאמללו אותי. *ה"ראיה והבנה מערכתית של התנהלות מקום העבודה" זה משהו שאני עדיין לא מצליח לכמת ולהבין, אך יש לי חשש קטן שזה משהו שיכול לעזור לי מאוד בכדי לפרוס כנפיים בתחום העצמאי, כך שזה נשאר כסימן שאלה.

אני אדגיש שאני לא טוען שהקידום ו\או התפקיד הניהולי הוא משהו רע, אני פשוט יודע שזה לא בשבילי- ומכיוון שכסף, תהילה, מינגלינג, העשרת קורות חיים(הכוונה לטייטל. כמובן שמקצועית הנני חותר להתקדם תמיד) ושות' לא בראש מעייני, אני לגמרי שלם עם זה שאני לא מתקדם לתפקיד ניהולי.

דוגמא נוספת ואולי קשורה בעקיפין: אני מאמין שאני יכול למצוא עבודה עם משמרות לילה ולהרוויח יותר. אז מה? הטיעון שלי הוא "לא קרעתי את התחת בלימודים כדי לעבוד לילה".

אם נפשט את כל המלל לעיל, אפשר לומר שאני לא יודע איפה אני רוצה למצוא את עצמי בעתיד הרחוק, אבל אני סמוך ובטוח לגבי איפה אני לא רוצה למצוא את עצמי.

חשוב לציין שלרגע כתיבת הודעה זו אין לי צרכנים כלכליים בדמות ילדים, כך שאולי הרבה יותר קל לי לזרוק באויר "כסף זה לא הכל".

אין לי עצה ספציפית למקרה של פותח השרשור, סך הכל הוספתי מידע ונקודת מבט אישית על מנת להעשיר את מאגר הנתונים של פותח השרשור בכדי שיהיה לו יותר "בשר" לעבוד עימו.

בהצלחה!

עריכה אחרונה על ידי method
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מניח שאתה עוסק בתחום התוכנה (באגים בג'ירה וכו') ולכן אני אענה בתור מתכנת (עם רבע מהניסיון שלך) כי זו הפרספקטיבה הרלוונטית לדיון.

לפני 21 שעות, pooh-bear כתב:

בקצת יותר פרטים: מקצוע טכני (אפילו מאוד), עבודה יחסית מעניינת, נראה שיש ביקוש בשוק לתפקיד, אפילו משכורת שאפשר לחיות ממנה. בסה"כ, אין מה להתלונן משום בחינה.

מצד שני, צוות שגדל משמעותית, מנהל שמבין שיש לו (באמת) יותר מדי עבודה, הצעה די פתוחה לעשות משהו קצת כללי יותר, בין אם יותר ניהולי או יותר טכני, אבל משהו שמחייב פחות עבודה טכנית עצמאית ויותר דברים אחרים.

סופר חשוב להגדיר. ניהולי (פרויקט/אנשים) או טכני (תכנון/design). בניהול אני מבין מה הם אותם "דברים אחרים". מה הכוונה ב"דברים אחרים" בפן הטכני? זה משהו מוגדר?

לשלילה: פחות מעניין אותי. באמת. מעדיף להתמודד עם אתגרים טכניים מאשר אנושיים. לא בטוח בכלל שהיכולות שלי בתחום המוצע הן on-par לאלו הטכניות. יותר לחץ, דורש קצת יותר זמינות.

לחיוב: מאפשר לראות דברים קצת יותר מלמעלה ולקבל יותר recognition. אולי בסוף כן יהיה מעניין יותר, לא פוסל. דחיה מוחלטת אולי תראה קצת מוזר, אולי אפילו פחות committed לארגון.

לא צריך לדחות על הסף. אבל אולי כן יש מקום לקחת עוד אחריות? אולי דווקא אחריות מהסוג ה"טוב"?

אם זה לא מעניין אותך (אני מניח שהכוונה לניהול אנשים), אל תעשה את זה. חבל על הזמן שלך ושל העובדים שיהיו תחתיך.

בסה"כ: אם אפשר היה להמשיך מה שאני עושה עד הפנסיה, בלי לפחד לא למצוא עבודה בגיל 55 כי זה "לא מקובל" (או לפחות מאוד להתפשר) ולהמשיך לקבל משכורת סבירה, נשמע לי אידאלי. זה פשוט נתפס מאוד מוזר היום, כשכל אחד עסוק בלאסוף לעצמו כל מיני טייטלים ל-linkedin, ואף אחד לא באמת רוצה ממש "לעבוד". בניסוח אחר: אני מניח שאפשר יהיה למצוא עבודה בגיל 55, מכיר אפילו כמה שמצאו, אבל זה לא תמיד פשוט, בהרבה מקומות יסרבו לך בעדינות גם בלי להזכיר את נושא הגיל (או בפחות עדינות, יש גם כאלו), או שבכלל לא יזמנו אותך. אני פחות רוצה להיות בפוזיציה הזו של לקחת מה שיש בלי יכולת מיקוח.

איתי בצוות יש שניים כאלו, אחד בגיל שציינת ואחד מעליו. שניהם מקצוענים מהמעלה הראשונה. אף אחד מהם לא מוריד את הרגל מהגז והם ממשיכים להתעדכן כל הזמן. למרות שהם עובדים בטכנולוגיה כמעט הכי old school שיש, הם מאוד מחוזרים על ידי חברות אחרות. הר"צ שלי מגייס עוד אחד כזה (וזה לא קל), כי עם כל הכבוד לפוחזים כמוני, לניסיון יש משמעות.

לפני 11 שעות, pooh-bear כתב:

זו בערך השאלה: האם לבחור בתפקיד שיהיה פחות נח, פחות "כיף", רק בשביל הטייטל? בגילי האגו כבר פחות משחק תפקיד, אז זה לא ממש משנה לי מהבחינה הזו. אני תוהה אם שווה להתאמץ יותר בשביל טייטל בלבד (ונניח, אפשרויות התעסוקה שהוא מביא איתו). אני אפילו לא לגמרי סגור לגבי אפשרויות תעסוקה - כל אחד רוצה להיות מנהל היום, ויש כנראה הרבה יותר "מנהלים" פר תפקיד שבכלל פתוח למישהו מחוץ לארגון מאשר מהנדסים עם 30 שנה ניסיון.

נראה לי אתה דווקא די סגור על עצמך. נשאר רק לשדר את זה לבוס ולהתקדם הלאה.

לפני 8 שעות, pooh-bear כתב:

ולהסבר בסוף: המצב הנוכחי שלנו הוא שהצוות גדל משמעותית (ולא במקום הנכון, לצערי), והמנהל סוג של "מבקש" שאני אקח על עצמי חלק מהעבודה (הקצת שחורה) שלו. להגיד לא באופן מוחלט יכול (להבנתי, אולי אני טועה) להתפס כסוג של הקטנת ראש גורפת. זה די סוגר אפשרויות עתידיות, ובכלל, נתפס קצת פחות טוב. זה אולי מאיר את השאלה באור קצת שונה מאשר שאלה כללית של "להמשיך לעשות עבודה טכנית או לנסות להתקדם לתפקידי ניהול".

מה העבודה השחורה? design של דברים בין הצוותים? ניהול ג'ירות ותכנון ספרינטים? תיעדוף באגים?

אני לא יודע כמה הייתי מתלהב מלהיות first officer, אבל אני מניח(?) שהמצב כנראה דורש עוד זוג עיניים (וידיים) על כמות העבודה שגדלה אצלכם. 

לפני 5 שעות, pooh-bear כתב:

מסוגל - יכול להיות, לפחות ברמה סבירה (ולא מצטיינת), בקנה מידה קטן. רוצה - ככה ככה.

מצד אחד אתה לא רוצה להגיד לא, כי אולי לא נעים (לראש הצוות, מול החברה באופן כללי וכו' וכו') מצד שני אתה רוצה להגיד לא כי מי רוצה עבודה שחורה עכשיו? תן לכתוב קוד.

(שיהיה ברור, אני בראש שלך לגמריי). 

קח בחשבון שכל דבר זמני (כמו ההצעות כאן על לעשות את העבודה הזו באופן זמני) הופך לקבוע. אתה בוודאות מכיר את זה מהניסיון שלך בתחום.

הייתי לוקח את זה על עצמי רק אם הייתי מוכן לרענן בעוד שנה (או יותר, כתלות בקורונה) אם המצב לא ישתנה חזרה (או שיגייסו עוד ר"צ/מהל פרויקט/ארכיטקט). אחרת, הייתי מציע לחלק את העבודה הזו בין כל אנשי הצוות (שוב, בהנחה וזו באמת עבודה שחורה). סוג של תורנות.

בתאריך 17.8.2022 בשעה 11:01, ישה כתב:

היום מדיין 4 פעמים בערב בפנסיה פעם ב שבוע ונזקק לזוקף נופלים הופ עוד 400 ש"ח להוצאה

לפני 5 שעות, falou כתב:

צריך לזכור שאנשים עם קטן גם משתמשים בו פחות זמן ולא אובססיביים על להחזיק אותו ביד... 

TL;DR- Turing, Lagrange, Dijkstra, Riemann

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סתם אנקדוטה - אצלינו נתנו את תפקיד הריצה אחרי הג׳ירות ואירגון הספרינטים למפתח הכי ג׳וניור - שיכיר את התהליכים.

אף אחד מהמנוסים לא רואה בזה עניין של קידום או אחריות :)

לפני 3 שעות, pooh-bear כתב:

האמת שזה היה הכיוון הכללי שלי, זה גם עלה כבר בשיחה הראשונה. יותר בכיוון של "בוא נעשה מה שצריך לעשות עכשיו באופן זמני כדי שלא נקרוס, ואח"כ נעצור לשאול שאלות".

הזמני של היום הוא הקבוע של מחר.

דווקא כמו שאמרו פה - למסגר את זה והאחריות לדברים שאתה רוצה יותר לעשות זה חשוב.

If living is for learning

Then dying is forgetting

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 7 שעות, Liviur כתב:

סתם אנקדוטה - אצלינו נתנו את תפקיד הריצה אחרי הג׳ירות ואירגון הספרינטים למפתח הכי ג׳וניור - שיכיר את התהליכים.

אצלנו זה הפך למיני מדרגה לפני קידום לתפקיד ניהולי. יש בזה הרבה הגיון לדעתי. כי בסוף חלק ניכר מהצלחת כל ספרינט תלויה בסקראם מסטר כזה.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@pooh-bear

לדעתי - לך על זה. 

נשמע שאין לך מה להפסיד מזה, רק להרוויח ידע וניסיון ניהולי.

חוץ מזה, לנסות ולראות שזה אולי לא מתאים לך עדיף מאשר להישאר בקומפורט זון ולהתחרט על זה אחר כך.

אני עכשיו בתהליך דומה, רק לא בכיוון ניהולי, אלא בכיוון מקצועי.

הייתי טכנאי מעבדת בדיקות, אחר כך מנהל מקצועי של אותה מעבדה, פלוס סוג של DevOps.

הבנתי שאני לא נשאר טכנאי עד הפנסיה, התחלתי ללמוד תעשיה וניהול, אחרי שני סמסטרים הבנתי שזה לא מה שאני רוצה לעשות בחיים, ועברתי להנדסת מחשבים כדי להיכנס לפיתוח (היה שירשור על זה פה).

עכשיו אני בשנה השניה ללימודים, ותוך כדי עובר לתפקיד פיתוחי בצוות שאשאר בו גם אחרי שאקבל את הדיפלומה (עוסקים בפיתוח firmware).

עכשיו אני לומד את העבודה די מאפס, בתור intern, אחרי שהייתי סמכות בכירה בנושא של אותה מעבדת בדיקות, והייתי פותר בשלוף דברים שעליהם אחרים , כולל מהנדסים, שברו את הראש במשך ימים.

יכולתי להגיד שאני לא מוכן ולא מתאים לי, ונוח לי במעבדות (והיו מקרים שכמעט נשברתי וחשבתי למה הבאתי את זה על עצמי לעזאזל). אבל אני בכל פעם מזכיר לעצמי שעדיף להיות בתחתית הסולם שמוביל אותי למה שאני רוצה להגיע אליו, מאשר באמצע הסולם שמביא אותי למקום שאני לא רוצה להיות בו.

ואם תשאל אותי לפני שלוש שנים, זה משהו שלא חלמתי עליו אפילו.

אני מתאר לעצמי שזה פחות רלוונטי למקרה שלך, אבל לדעתי תן לזה הזדמנות. אין לך מה להפסיד פה. ייתכן ותופתע לטובה.

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 54 דקות, vadim6385 כתב:

הייתי פותר בשלוף דברים שעליהם אחרים , כולל מהנדסים, שברו את הראש במשך ימים.

בדרך כלל הטכנאי בשטח שם את רוב המהנדסים בכיס הקטן בכל הקשור לפתרון בעיות. הוא רואה וחי את הדברים הרבה יותר טוב מכל שרטוט או מודל ממוחשב במשרד.

מהנדסים שהשתן כבר ירד להם מהראש הולכים להתייעץ עם אנשי השטח וחושבים יחד איתם.

עריכה אחרונה על ידי Night Driver
  • רעיון טוב! 1

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בדיוק.

לפי מה שהבנתי, גם למהנדס שהגיע מלמטה ויש לו ניסיון, יש הרבה יותר ערך מאשר לאחד שבא מבחוץ ולא מכיר את הקרביים של המערכת.

אגב זה גם לנושא של פות"ש - מנהל שהתקדם מעובד זוטר ומכיר את הדקויות של העבודה, יכול לתרום המון ביחס למנהל שבא מבחוץ.

הבעיה שלא בטוח שעובד שהוא טוב בעבודה טכנית יוכל לעשות את הסוויץ׳ לניהול, במיוחד אם הוא צריך לנהל את מי שהיו חבריו לצוות עד לא מזמן.

לדעתי זה מעבר יותר חד מאשר לעבור מטכנאי למהנדס.

ZX 94 > קסנטיה 97 > לנסר 2007 > מונדאו 2007 > קורולה 2013 > קורולה 2015 > איוניק 2018 > סיוויק 2002 > מזדה3 2018

Everybody in the galaxy tries to take over the galaxy. The trick is to be left alone by whoever succeeds

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...