Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שוק הנדל"ן מתחיל להתקרר בדרך למטה?

iceco

פוסטים מומלצים

הפוך, המדד שוחק רק אם אתה לא מוצמד.

אם אתה מוצמד הקרן שלך צמודה לעליית או ירידת המדד.

לגמרי לגיטימי לקחת רק מסלולים לא צמודים.

בעבר הייתה לי משכנתא אחת עם מסלול צמוד, הדירה ההיא כבר נמכרה, אחרי זה הקשבתי לישה ולא נגעתי יותר בצמודים, היום אני אוכל את הפירות של זה.

מי שחי לפי הספר - סופו שימות מטעות דפוס (ר' משה שפירא)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

התכוונתי שהחוב נשחק רק אם אתה בקבועה לא  צמודה, והכסף הפנוי שלך מוצמד למדד.

לא חושב שזה כזה טריוויאלי אם בכלל להצמיד את ההכנסות הפנויות למדד.

אני פשוט רואה את הטענה הזו יחסית הרבה על קל"צ, והיא ממש לא ברורה לי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון
לפני 4 שעות, avargel כתב:

לרכוש קרן מחקה S&P500 דרך כל פלטפורמה שהיא, הרבה (הרבה) יותר קל ופשוט מאשר לרכוש דירה

נכון, אבל כמה עושים את הפעולה היחסית פשוטה הזו, לעומת כמה הולכים לראות דירות, מתעסקים עם מתווכים, פגישות עם יועצי משכנתאות, נפגשים עם הבנקים וממשכנים לעצמם את החיים. כל זה בשביל 4 קירות.

למה? כי לגור כולם חייבים. הרבה יותר פשוט לתפוס את הרעיון של אני נותן כסף כל חודש למשך תקופה ומקבל בית בסוף מאשר שמתי סכום כסף בתוך מערכת שאני לא בטוח איך היא עובדת ובעוד הרבה שנים יכול להיות שהכסף יכפיל את עצמו, אבל יש מצב שגם יאבד הרבה. 

לדעתי הרבה אנשים בכלל לא מבינים את המשכנתאות שהם לוקחים עד הסוף, הם רק שואלים את הבנקאי "אז זה בערך כמה שאצטרך לשלם כל חודש?" הוא אומר להם "כן בערך" בהסתייגות וזהו. 

בתכלס, לאחד כזה שלא מבין ולא באמת רוצה להבין ולפתח אוריינות פיננסית, קניית דירה זה המהלך היותר פשוט מנטלית. נותן כסף - מקבל מוצר.

מעבר לזה שדירה למגורים זה לא ממש השקעה כמו דירה להשקעה או שוק ההון.

עריכה אחרונה על ידי SlowRide

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 56 דקות, vxlan כתב:

בסופו של דבר הכסף הפנוי שלך תמיד יהיה מוצמד למדד, זה גלגל של עליית מחירים שבסוף גורם לעליית משכורת מינימום שבאופן עקיף מעלה את כל שאר המשכורות.

תחזור 20 שנה אחורה,  כמה עלתה מנה פלאפל? קופסת סיגריות? קנייה ממוצעת בסופר?

וכמה הייתה משכורת ממוצעת?

המחירים עולים, המשכורות עולות, חוב לא מוצמד נשאר חוב לא מוצמד.

מי שחי לפי הספר - סופו שימות מטעות דפוס (ר' משה שפירא)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני כשעה, vxlan כתב:

אין קשר בין הדברים. גם אם המזומן שלך לא צמוד, עדיין החוב נשחק, אבל גם המזומן שלך. 

אם היית במסלול צמוד או במסלול של ריבית משתנה אז לא היית מרוויח גם את זה. 

בכל מקרה, גם את המעט מזומן שהצטבר העברתי לפקדון צמוד מדד. 

אבל אם הייתי לוקח את ה משכנתא לתקופה ארוכה יותר, הייתי נשאר עם חוב לא צמוד גדול, בהרבה, ועם הרבה יותר מזומן. 

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 שעות, avargel כתב:

לרכוש קרן מחקה S&P500 דרך כל פלטפורמה שהיא, הרבה (הרבה) יותר קל ופשוט מאשר לרכוש דירה

שלא לדבר על עלויות עסקה זניחות, בטח ביחס לעו"ד / שמאי / מתווך / יועץ משכנתאות / שיפוצניק

כמובן שהכוונה שלי היא ב"שגר ושכח", לא במסחר יומי ושורטים ולונגים וכל מיני פעלולים (שאגב בטווח הרחוק לא ממש מוכיחים את עצמם)

זרוק שם חצי מיליון ושכח מהכסף 25 שנה (תחשוב שהוא תקוע בקירות של הבית). עם אפקט ריבית דריבית שהוא הפלא השמיני בתבל, הכסף יעשה לפחות כמו הבית שרצית לקנות, כולל קיזוז שכירות מינוס ריבית משכנתא.

לנדל"ן יש את הפלוסים שלו, ואני אישית גם כן מושקע בעיקר שם ופחות בשוק ההון.

אבל - "אתה לא יודע מה זה שוק ההון ולכן זו לא אופציה מבחינתך" זה לא אחד מהפלוסים של נדל"ן.

לא מכיר יצור אחד בתבל שיכול להוציא אל הפועל עסקת נדל"ן אבל לקנות כמה ניירות זה כבר מעבר למנת המשכל שלו.

2 דברים אתה שוכח בקשר לנדל שלא קיים כמעט בבורסה לאזרח הקטן,

זה יכולת למנף את עצמך בעזרת דירה

ותשלום מס שבדירה יחידה כמעט ולא קיים

אציג לך תרחיש הגיוני

יש לך 300K הון אפשרות השקעה ל25 שנים 

בשביל חישוב נוח, נצא מנקודת הנחה שהנתונים שהיו, כנראה שיהיו בערך.

השקעה בבורסה ל25 שנים (נגיד SP500, הלוואי שימשיך לעלות כך גם ב25 שנה הקרובות)

ב25 שנה האחרונות SP500 עלה בערך פי 4.22

(שער 6/1997 היה בערך 900 נק'

שער  היום 3800 נק בערך

משמע יש לך 300*4.22= 1.266 מיליון. הרבה לא?

אבל שאתה בא לממש, כמה יש לך על הרווחים יקחו לך 25% מס

משמע יש לך ביד פחות ממליון ש"ח נקי

נלך לדירה, עבור 300 אלף תוכל לקחת משכנתא של עוד 600 אלף (אפשר גם יותר)

הדירה עולה 900 אלף ש"ח

החזר חודשי קבוע (בשביל החישוב הנוח, כן?) 

לקחתי ריבית קבועה על הכל של 4% זה לא מעט, אבל זה מפשט את החישוב

החזר חודשי בערך 3150

דירה כזאת אתה משכיר 3500 בערך 

כך שהשכירות משלמת את המשכנתא, ובעודף שנוצר אתה מגשר על איזה חודש פעם בפעם שנים שאין לך שוכר או איזה תיקון קטן שיש 

ההחזר של המשכנתא קבוע,

אבל שכ"ד הדירה עולה ועולה, סביר להניח שיגיע עוד 25 שנים לסביב 6000 אלף

אבל בשביל החישוב הפשוט נניח שהוא מתאפס עם הוצאות הבית וכו' בטווח הרחוק (שיפוץ גדול שהיה צריך לעשות או משהו)

על ההכנסות מהדירה אתה לא משלם מיסים (זה פחות מ5000)

והם לא נכנסים כרגע לחיסכון, כי כמו שאמרו הם פלוס מינוס מתקזזים עם ההוצאות

מחירי הדירות עלו בערך פי 3  (תכלס קצת יותר) ב25 שנה האחרונות (ונניח שימשיכו לעלות כך)

כך שהדירה שקנית ב900 אלף

תהיה שווה  2.7 מיליון

ובגלל שזאת מכירה של דירה יחידה, אתה תהיה פטור ממס שבח על הדירה הזאת

אז נכון שעל הנייר מדד S&P500 עלה 422%

לעומת 300% במחירי הדירות

אבל שיורדים לשטח, רואים שעדיין משתלם להשקיע בדירות, בפער גדול.

אז מי אמר שמשתלם להשקיע בשוק ההון?

וזה לא משנה אם מדברים על דירה להשקעה יחידה או דירה למגורים 

כי זה תכלס אותו דבר כי אם אני לא אגור בדירה שלי, אצטרך לשכור אחרת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 11 שעות, oryo כתב:

2. חד משמעית אחד היתרונות החזקים למשכנתא, מאלץ אוריינות פיננסית (מכריח אותך לחסוך כל חודש, ע״י צמצום הקרן). מי שמשקיע בתור דרך חיים עושה את אותו הדבר, משקיע כל חודש בתיק גם כשיש ירידות/עליות, כאילו מישהו מאלץ אותו (רק שבפועל אין אילוץ, זה הידע ש״מאלץ״ אותו לעשות את זה).

את שתי הדרכים, את היתרונות 

במציאות הישראלית אם אתה רוכש דירה אתה מוכרח להשקיע אבל אם לא, אתה עדיין משלם 4,5,6 אלף לפלוני ואז לא נשאר לך כלום או מעט מאוד להשקיע בתיק. בנוסף, היות וההורים שלנו לא זכו להשכלה כלכלית וגם לא היה להם גוגל, הם לא ישמחו לתת לך את הכסף הזמין להם למטרת השקעה בשוק ההון( הם עדיין זוכרים את מקרי ההתאבדות בנפילות של הבורסה). 

לעומת זאת, לטובת רכישת דירה, הם ימקסמו את העזרה שהם יכולים לתת. 

עריכה אחרונה על ידי rev-Match
  • אהבתי 1

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, farkash7 כתב:

1. בדיוק. חתך האנשים הזה הוא פצפון. הם לא הממוצע ורחוק מאוד מהממוצע. [1]בנוסף לרוב האנשים שכן נכנסים לקבוצה שתיארת לא צריכים אותנו כדי לקבל החלטה כלכלית מושכלת...

[2]חשוב גם לזכור מהי הפוזיציה של הכותב.
אני הכי אוהב את אלה שנותנים עצות זהב, אבל שוכחים לספר שהבית שלהם כבר שלהם והם יושבים על עוד כמה נכסים ויש להם עוד כמה מאות אלפי שקלים בעו"ש וכן הם זרקו איזה חצי מליון בבורסה ושכחו מהם ואחרי 10 שנים זה עשה הרבה יותר מכל דירה שהם היו קונים.
או מי שהבית כבר שלו והחליט במקום לקנות עוד בית לקחת משכנתא ולהשקיע.

דין אנשים כאלה הוא לא דין ישראל ישראלי עם הון עצמי של 500K אחרי מענקים מאבא/אמא/סבא/סבתא שלו ושל אישתו שאותם הוא זורק בשוק ההון.
ישראלי כנראה ישמח מאוד לראות שהתיק שלו עלה ל800K, אבל הוא יראה שחור בעיניים כשהוא יחתך בחזרה ל400K ויברח בטיל, יש מצב שהוא גם יחטוף התמוטטות עצבים או גרוע מכך במיוחד אחרי שהוא יגלה שהדירות התייקרו.

ל[1] הגבתי באריכות בפוסט אחר, כי זה קצת מטא.

[2] אד הומינם זה מאעפן, בין אם התייחסת אלי ספציפית ובין אם לא (מניח שלא) - הפוזיציה של הכותב איננה רלוונטית כאשר התוכן ענייני. אם התוכן שגוי, הפוזיציה לא משנה (ולהיפך).

לפני 6 שעות, SlowRide כתב:

נכון, אבל כמה עושים את הפעולה היחסית פשוטה הזו, לעומת כמה הולכים לראות דירות, מתעסקים עם מתווכים, פגישות עם יועצי משכנתאות, נפגשים עם הבנקים וממשכנים לעצמם את החיים. כל זה בשביל 4 קירות.

למה? כי לגור כולם חייבים. [3]הרבה יותר פשוט לתפוס את הרעיון של אני נותן כסף כל חודש למשך תקופה ומקבל בית בסוף מאשר שמתי סכום כסף בתוך מערכת שאני לא בטוח איך היא עובדת ובעוד הרבה שנים יכול להיות שהכסף יכפיל את עצמו, אבל יש מצב שגם יאבד הרבה. 

[4]לדעתי הרבה אנשים בכלל לא מבינים את המשכנתאות שהם לוקחים עד הסוף, הם רק שואלים את הבנקאי "אז זה בערך כמה שאצטרך לשלם כל חודש?" הוא אומר להם "כן בערך" בהסתייגות וזהו. 

[5]בתכלס, לאחד כזה שלא מבין ולא באמת רוצה להבין ולפתח אוריינות פיננסית, קניית דירה זה המהלך היותר פשוט מנטלית. נותן כסף - מקבל מוצר.

מעבר לזה שדירה למגורים זה לא ממש השקעה כמו דירה להשקעה או שוק ההון.

[3] נכון, להדיוט חסר יכולת/רצון ללמוד אמליץ כברירת מחדל לרכוש דירה, אבל אנחנו דנים אחד עם השני ולא עם הדיוט דמיוני. לסלואורייד/פרקש/(כל אחד אחר שאני מכבד) תמיד אמליץ להבין לעומק את שני האפיקים ולבחור מה שיותר מתאים למקרה שלהם

[4] מוכר לי :)

[5] ראה 3

לפני 2 דקות, rev-Match כתב:

במציאות הישראלית אם אתה רוכש דירה אתה מוכרח להשקיע אבל אם לא, [1]אתה עדיין משלם 4,5,6 אלף לפלוני ואז לא נשאר לך כלום או מעט מאוד להשקיע בתיק. [2]בנוסף, היות וההורים שלנו לא זכו להשכלה כלכלית וגם לא היה להם גוגל, הם לא ישמחו לתת לך את הכסף הזמין להם למטרת השקעה בשוק ההון( הם עדיין זוכרים את מקרי ההתאבדות בנפילות של הבורסה). 

לאומת זאת, לטובת רכישת דירה, הם ימקסמו את העזרה שהם יכולים לתת. 

1. זה לא מדויק, ההסתכלות הכלכלית הנכונה (ברמה האובייקטיבית) היא אחרת - אני מתעצל להעלות אותה על כתב כעת כי בטוח כתבתי את זה בעבר. אם אני מנסה לקצר דרך מתוך עייפות: כשאתה רוכש דירה אתה כולא הון בנכס ומשלם את ריבית המשכנתא (עלות המימון), בתמורה אתה מקבל עליית ערך פוטנציאלית על הון ממונף כנגד עלויות הבעלות (שים לב: לקחתי בחשבון רק את הריבית, לא את הקרן). כשאתה שוכר דירה ומשקיע אז אתה משלם את עלות הדיור (שכירות) ומשקיע את ההון שלך, בתמורה אתה מקבל תשואה על ההון ושירותי דיור. בסביבה בה אתם חיים, עלות המימון לא פעם תהיה מאוד קרובה לעלות הדיור, זה משתנה מאזור לאזור אבל שווה בדיקה. 

2. צודק, כמובן שאני לא מתייחס לכל מיני אלמנטים אישיים. 

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 P | Atom 3 | Palisade Calligraphy | Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 שעות, Nemesis כתב:

אין קשר בין הדברים. גם אם המזומן שלך לא צמוד, עדיין החוב נשחק, אבל גם המזומן שלך. 

אם היית במסלול צמוד או במסלול של ריבית משתנה אז לא היית מרוויח גם את זה. 

בכל מקרה, גם את המעט מזומן שהצטבר העברתי לפקדון צמוד מדד. 

אבל אם הייתי לוקח את ה משכנתא לתקופה ארוכה יותר, הייתי נשאר עם חוב לא צמוד גדול, בהרבה, ועם הרבה יותר מזומן. 

אז זה לא שהחוב נשחק, זה שאם היית במסלול אחר במקום הקלצ, החוב היה תופח.

לא אותו דבר לדעתי.

ע'; אני באמת מנסה להבין אם מעבר לתשלומים החודשיים של הלווה, יש איזה מנגנון נוסף ששוחק(קרי מוריד או מצמצמם) את גובה החוב במסלול הקלצ כאשר המדד/ריבית הפריים עולה.

להבנתי (הנוכחית..) אין. אשמח לשמוע הסבר אם יש..

עריכה אחרונה על ידי vxlan
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 17 דקות, vxlan כתב:

אז זה לא שהחוב נשחק

כשהחוב לא צמוד למדד או לעליית הריבית, האינפלציה שוחקת אותו.

אם ניקח דוגמא קיצונית, האינפלציה של תחילת שנות ה80 פשוט חיסלה את המשכנתאות של הרבה ישראלים.

זה הגיע למצב שאמא שלי היתה משלמת את המשכנתא מראש לכל השנה, בשביל שלא תצטרך לבוא לדואר פעם בחודש ולשלם כמה גרושים.

מצד שני לחיות תחת אינפלציה שנתית של 400% זה גם לא כיף גדול.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@oryo תראה אני מסכים ומאוד מתחבר לכל מה שאתה רושם, המציאות עליה אני כתבתי זה לא מקרה פרטי/אישי. 

זאת הדינמיקה בארץ, מעין תפיסה לאומית. 

אולי בגלל שזאת מדינת מהגרים, אולי בגלל שאין פה כבוד מינימלי מצד שוכרים ומשכירים לאלה כלפי האנשים שחיים בנכס שלהם ולאלה כלפי הנכס בו הם חיים בהקבלה לרכבי הליסינג וכו'. 

שורה תחתונה, אני רכשתי בגלל שנמאס לי מגחמות של בעלי הבית ומההבנה שכאשר יהיו לי ילדים אני לא מעוניין לדאוג שיהיה לי plan b חודשיים שלושה לפני חידוש חוזה. 

מקרה טרי מעכשיו, 

שכנים מתחתי לא הצליחו לחדש חוזה מול הבעל בית שהיה מעוניין שהילדה שלו רווקה בת 25 תכנס לדירה והם עם שתי תינוקות שיחפשו לאן ללכת, אין דירות בשכונה בכלל, הם נאלצו לעבור לעיר הסמוכה ועכשיו מסיעים את הילדים למסגרות כל יום, כי איזה הורה שפוי יוציא את הילדים מהמסגרת המוכרת בחודש האחרון ובתקופת הקיץ והקייטנות. 

עריכה אחרונה על ידי rev-Match

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 13 דקות, פינדר כתב:

כשהחוב לא צמוד למדד או לעליית הריבית, האינפלציה שוחקת אותו.

אם ניקח דוגמא קיצונית, האינפלציה של תחילת שנות ה80 פשוט חיסלה את המשכנתאות של הרבה ישראלים.

זה הגיע למצב שאמא שלי היתה משלמת את המשכנתא מראש לכל השנה, בשביל שלא תצטרך לבוא לדואר פעם בחודש ולשלם כמה גרושים.

מצד שני לחיות תחת אינפלציה שנתית של 400% זה גם לא כיף גדול.

אוקיי אני מבין את הדוגמא, אבל היא נכונה רק בעולם בו המשכורות  צמודות מדד.

אצלי המשכורת צמודת ביצועים אישיים וביצועי חברה, ואני מאמין שרוב הסקטור הפרטי כזה.

אצל מי מיושביי הםורום בסקטור הפרטי, המשכורת צפוייה לעלות בלפחות 5% עקב האינפלציה? 

לא חושב שיש אחד שיתחייב כבר מעכשיו שהוא יקבל עלייה בשכר בלפחות בשיעור הזה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעתיים, oryo כתב:

להדיוט חסר יכולת/רצון ללמוד אמליץ כברירת מחדל לרכוש דירה

רק להזכיר שגם רכישת דירה למגורים היא השקעה (אני בטוח שאתה יודע את זה).

זו אולי השקעה פחות טובה מאופציות אחרות, אבל זו השקעה כמעט בטוחה להדיוטות ולחסרי אוריינות פיננסית.

בסוף לדירת מגורים יש ערך שהילדים יכולים לרשת, וזו השקעה שבהרבה מקרים משביחה את עצמה.

לדעתי, למי שאין אפיקי השקעה אחרים, שווה "להתאבד" על דירת מגורים שיש לה פוטנציאל להשבחה משמעותית בעוד 20-40 שנים (צמודי קרקע, פנטהאוז, דירה בת"א).

בבוא הזמן, זוג פנסיונרים יכול למכור את צמוד הקרקע שרכש לפני 40 שנה, לעבור לדירה קטנה ולהשאר עם סכום משמעותי שמתווסף לפנסיה. ראיתי לא מעט כאלו כשחיפשתי צמוד קרקע בשנים האחרונות.

לפני 1 דקה, vxlan כתב:

אבל היא נכונה רק בעולם בו המשכורות  צמודות מדד.

המשכורות לא צמודות מדד והן נשחקות בזמן אינפלציה, אבל הן עדיין עולות בזמן אינפלציה (אני מניח שאתה צעיר ולא מכיר את המושג תוספת יוקר).

הלוואה לא צמודה, לא עולה בכלל ולכן נשחקת גם בהשוואה לשכר.

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני לא בטוח שההשלכה של מה שקרה בשנות ה80 בזמן שהיו הרבה חברות ממשלתיות בשוק העבודה בהשוואה להיום, נכונה.

ואכן, אין לי מושג מה זה תוספת יוקר.

אתה רואה את חברות הטק מוסיפות את ה הנל בכדי לצמצם פערי אינפלציה? נשמע לי מוזר.

ע: אוקיי,  גיגלתי ואני רואה שיור ההסתדרות דורש מהמדינה לשלם את תוספת היוקר.. עבור כל השכירים במשק.

די הזוי לטעמי, למה שהממשלה תסכים? זה די מבטל את העלאות הריבית של הנגיד, כלומר משאיר את האינפלציה על כנה.

אוקיי אז זה המנגנון ששוחק את החוב.. המדינה מצד אחד מעלה ריבית, מצד שני נותנת עוד כסף לאזרחים.

ברור עכשיו לגמרי...

תודה.

עריכה אחרונה על ידי vxlan
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעתיים, oryo כתב:
לפני 11 שעות, farkash7 כתב:

ל[1] הגבתי באריכות בפוסט אחר, כי זה קצת מטא.

[2] אד הומינם זה מאעפן, בין אם התייחסת אלי ספציפית ובין אם לא (מניח שלא) - הפוזיציה של הכותב איננה רלוונטית כאשר התוכן ענייני. אם התוכן שגוי, הפוזיציה לא משנה (ולהיפך).

לגבי 1 ראיתי מה כתבת. אני לא אומר שאנשים לא לומדים דרך פורומים.

אני אומר שאין דין יעוץ ברכישת רכב על רכב צרפתי למשל כדין המלצה לשים את כל ההון העצמי בבורסה במקום לקנות דירה.

שתי החלטות שונות עם משמעויות שונות בסדרי גודל, כנל פוטנציאל ההפסד.

לגבי הפוזיציה של הכותב אני חושב שיש לה משמעות בטח כשדנים בפעולה שליכולת הפיננסית של אותו אדם ששוקל אותו/ממליץ עליה יש השפעה מכרעת על יכולת קבלת ההחלטות. הסברתי גם למה זה נכון במקרה שלנו, אדם בעל ממון רב ונכסים רבים כנראה התרגש פחות כשהכסף שלו בבורסה התאדה מאשר אדם שזה כל הונו.

אני לא אומר שלאדם בעל ממון אסור לתת עצות פיננסיות או שאסור להקשיב לו. אני רק אומר שאם מישהו אומר לך שמשהו עבד לו, אז כן לרקע שלו בהחלט יכולה להיות השפעה על זה וצריך לשקלל את זה.

כאשר יעוץ בא עם סייגים רבים או עם אלטרנטיבות והשוואה בין כל האופציות אני יכול לראות בזה תוכן מועיל.

כאשר זה לא המצב לא, והרבה פעמים אני נחשף לעצות כאלה שהן או ריקות מתוכן, או לא נכונות או שוכחות לספר כל מני תסריטים אחרים שיכולים לקרות, ואני לא מדבר רק על כאן ספציפית זה מציק לי.

אולי אני בעצמי חוטא בזה כמו האמירה שלי מקודם שאני לא אמליץ לאנשים לעשות א כי כנראה רובם יכשלו בזה, אבל אני חי עם זה בשלום. 

HU-Panasonic CQC5401W, Comp- Hertz enenrgy, Sub- IDQ, AMP- Kicker ZX700.5

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...