Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שרשור פוליטי של לאחר בחירות

roee

פוסטים מומלצים

לפני 3 דקות, יבגניפ כתב:

הרמבם היה רופא. כבר הוזכר כאן.

למדת על הרמבם שלא דרך הקשר דתי?

ולא רופא של יהודים אחרים: הוא היה הרופא של צלאח אל-דין.

הוא גם היה מלומד בפילוסופיה יוונית (תולדה של כך שחלק מההכשרה של רופא בעולם האסלאמי הייתה לקרוא ספרות יוונית כמו גלנוס והיפוקרטס), דבר שיהיה אנאתמה עבור רוב הדתיים.

הייתי בטוח שהילוך M נועד בשביל עליות [Mountain]

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 55.1 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

• יבגניפ

4564

• SlowRide

4312

• פינדר

3403

• m3x7r3m3

2926

מספיק להסתכל על שמות המשפחה, שמעידים על מקצועות שעברו מדור לדור:

משפחת לדרמן - שם המשפחה לידרמן שייך למשפחת סנדלרים ממוצא פולני. לידר = סנדל, מן = איש.

משפחת חדד - היו נפחים, מסגרים ופחחים

משפחת מילר - משפחת מילר היא משפחה של טוחני קמח גרמנים (מילר בגרמנית פירושו טוחן)

משפחת ראובנוב - עוסק באבנים יקרות ותכשיטים, רובי = אבן יקרה.

משפחת פלדמן - בגרמנית סוחר עורות.

רטנר – יועץ.

עטר – רוקח.

חלפון, אסרף – חלפן.

תורג'מן – מתורגמן.

שוסטר – סנדלר. קאופמן – איש מסחר. צימרמן – בעל חדרים.

קנטור – חזן, שכטר – שוחט.

בוסקילה – נושא אסל ועליו דלי מים למכירה.

טישלר – נגר, פרבר – צבע, גלזר – זגג, פישר –דייג.

מקלר – מתווך.

הררי – סוחר משי.

מועלם – מורה.

• אהבתי 1

״צדקתי בעבר, עדיין אני צודק, תמיד אני צודק.״

מ.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לדרמן זה לא היה עסק של אולרים ? 🙄

אממ מי שלומד ומקבל תמיכה מאנשים זה לא "צדקה" זה השתתפות (הזכירו כאן ישכר וזבולון) בין שלל עיסוקי אני מנהל כולל (מנהלוניצ'יק יותר מתאים קצת ניירת וכו') אנשים תורמים בשמחה ורואים זאת כזכות ממש לא כנטל.

ולפחות אצלנו רוב התורמים הם אנשים פשוטים ששמחים על הזכות להשתתף בלימוד תורה. 

עריכה אחרונה על ידי yd b-4
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 8 דקות, yd b-4 כתב:

אנשים תורמים בשמחה ורואים זאת כזכות ממש לא כנטל.

ולפחות אצלנו רוב התורמים הם אנשים פשוטים ששמחים על הזכות להשתתף בלימוד תורה. 

🤦‍♂️

<קול של החיקוי של האתיופית של שחר חסון> הוא לא הבין את הבדיחה. </קול של החיקוי של האתיופית של שחר חסון>

עריכה אחרונה על ידי חן ג.
  • מצחיק 2

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני 5 שעות, חן ג. כתב:

זה שצריך לכבד את תלמידי החכמים כאוטוריטות דתיות לא אומר שחובה לכבד אותם בשאר אורחות החיים.

אתה לא מחויב לכבד שופט מחוץ למעמד בית המשפט, לדוגמה.

כאמור במחילה אתה מפספס את הנק' לחלוטין כי ההסתכלות שלך היא חיצונית לגמרי לעניין. 
מבחינתך רב באשר הוא, הוא מקביל לשופט- יענו אמור להכריע בסכסוכים כאלו ואחרים ותו לא. 

א. זה לא נכון כי יש הפרדה בין רב לדיין (אם בעבר הרחוק בד"כ רב הקהילה היה גם דיין, זה לא בהכרח היה נכון בבמאות שנים הקרובות יותר עד ימינו), ולא כל רב פוסק הוא בהכרח גם דיין שהוא המקבילה לשופט לצורך העניין. 
ב. התפיסה ביהדות את התורה לפחות ברמה העקרונית היא לא ברמת הפולקלור, אלא מה לעשות משהו שנוגע בכל תחומי החיים באשר הם, הן בהיבט ההלכתי והן בהיבטים נוספים. לכן כן קיים מושג של "דעת תורה", בדיוק כמו שקיימים בתורה מעבר להלכה של מוסר אמונה וכד'. ולכן התפקיד של רב קהילה הוא רחב הרבה יותר מאשר רק להכריע בסכסוכים כמו שופט, ולכן ההשוואה בכלל לא שייכת. 
ולכן ממילא הכבוד שרוחשים לו נובע בגלל התורה שישב ולמד ולא בגלל הפרסונה עצמה, כי אם כאמור אנחנו יוצאים מתוך הנחה שהתורה מקיפה את כל תחומי החיים אז יש לזה משמעות. 

having that said מן הסתם יש שונות בין קהילות עדות וכד' ביישום של זה ובצורה שבה רוחשים כבוד לרב והמקום שנותנים לו בחיים, בהתאם לכל מיני גישות (ואגב לא רק לצורך העניין חרדים מול ד"ל). 

אבל כאמור אני חושב שכל ההשקפה שלך על העניין היא מנק' מבט חיצונית אקדמית/מחקרית, ולא מתוך מקום שחי את זה, לכן אתה לא באמת מבין את המשמעות ומסתכל על זה כפולחן אישיות ותו לא. מילא, זכותך. אבל אתה טועה 🙂

לפני 4 שעות, חן ג. כתב:

אז בהגדרה הדת היהודית מתחדשת ומתעדכנת כל הזמן. אי אפשר להכחיש את זה.

מממ זה תלוי מה,  "עקרונות היסוד של השיטה" ( @m3x7r3m3 ראית מה עשיתי פה? 😉) לא ממש משתנים, ההלכה לעומת זאת שהיא בעצם היישום של אותם עקרונות, משתנה בהתאם למציאות המשתנה, כמובן כהכרעה בין עקרונות יסודיים שונים. 

עריכה אחרונה על ידי netco
  • אהבתי 1
  • מצחיק 1
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעה, netco כתב:

אבל כאמור אני חושב שכל ההשקפה שלך על העניין היא מנק' מבט חיצונית אקדמית/מחקרית, ולא מתוך מקום שחי את זה, לכן אתה לא באמת מבין את המשמעות ומסתכל על זה כפולחן אישיות ותו לא. מילא, זכותך. אבל אתה טועה

אני זוכר שראיתי את זה בתור פולחן אישיות כבר בתור תלמיד ישיבה תיכונית, אבל ניחא...

הדוגמה של שופט היא בדיוק זה - רק דוגמה. לא השוואה אחד-לאחד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• חברי המעגל הראשון

עם פולחן אישיות אין לי בעיה. אתה רוצה להעריץ אדם אחר? זכותך, כל עוד זה לא משפיע על מי שלא בעניין.

וזה ברור שיש פה פולחן אישיות. אי אפשר להפריד את הפרסונה מהערכים שהוא מקדם. רב לא יכול להיות אישיות נאלחת אבל גאון בתורה ובמצוות, זה לא הגיוני. 

• רעיון טוב! 1

אומרים שהעתיד הוא אנרגיה סולארית, אז עברתי לסולר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבעיה היא שזה כן משפיע על הזולת, כי זה שם את הרבנים בעמדת הנהגה על הציבור הדתי, ומכאן ועד למצב של "מדינה בתוך מדינה" שבו אנו נמצאים, הדרך קצרה.

וכשהרב מת? תתכונן לסצנת המונים בסגנון של דוד לין.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לידיעת הקורא @LotusElise, הנה, גם פה יש קונספירציות: https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3891535&ref=ynet

הרבה יותר נוח ככה, בעברית וממש ליד, לא?

• מצחיק 1

For I am a bear of very little brain, and long words bother me

לפני 25 דקות, m3x7r3m3 כתב:

אני מסכים איתך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הכי עצוב בכל זה הוא שיאיר מכתיב את הטון לליכודניקים.

איך אבא שלו אמר עליו בחקירות? "לא תמיד מחובר למציאות".

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רשימת הליכוד הפעם בהחלט מוזרה

במקום לשריין את המוסלמי במקום נורמלי

הוא שריין את גלית דיסטאל שמתחרה במירי רגב

אולי יאיר רוצה לשדר יותר שעות בגלי ישראל

אז הוא משריין את השדרנים שם.

לדעתי ללפיד יש את הרשימה הכי איכותית היום.

עריכה אחרונה על ידי avi 1234
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גלית אינטלגנטית ממירי רגב באלפי אחוזים. 

היא פשוט משווקת פרופגנדה מפגרת מתוך בחירה. כמו חברה גדי טאוב - שאני מופתע שהוא לא ברשימה. כמו אבישי בן חיים. ועוד

• רעיון טוב! 1
תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

@יבגניפ מתפלא שהוא לא שריין את רונית הביביסטית :)

קורא בטמקא על אירועי ליל אמש לפני הארכת הסגר:

https://www.ynet.co.il/news/article/H1En1jFxO

שימו לב בעיקר לדיווח באמצע הכתבה על ההתנגשות בין היועמ"ש לאוחנה ונתניהו.

היועמ"ש פוסל את ההצבעה על הארכת הסגר עד ראשון בחצות, מכיוון שזה נוגד חוק עליו קמה הממשלה הזאת - אם כל שרי מפלגה מסויימת מתנגדים פה אחד (במקרה הזה כחול לבן), צריך לקבוע מנגנון לפתרון המחלוקת.

זה כמובן לא מוצא חן בעיני אוחנה וביבי שטורחים לאמר "אתה רק יועץ" ו "אתה לא נבחרת".

פרשנות שלי - היועמ"ש עומד על כך שיקיימו את החוק שעליו נשענת הממשלה הזו, כלומר מקיים את תפקידו נאמנה.

זה לא מתאים לביבי ומשרתו הנאמן ולכן הם מטיחים בו אשמה.

@m3x7r3m3 תגובתך מתבקשת...

כשאני רואה את כל ההתנהלות בימים האחרונים של ביבי, עושה כל תרגיל שיש כדי להרוויח עוד כמה ימים, שעות, דקות,, משריין את הלקקנים הכי גדולים בליכוד, מנסה בכל דרך להרוויח עוד זמן במשפט שלו, לא מתבטא כנגד ההפרות הבוטות אצל החרדים והערבים, אין לי ספק יותר - 

אם ביבי ירגיש שהמעמד שלו נחלש לקראת הבחירות, הוא ינסה לדחות את הבחירות בתואנות של סגר, תחלואה, וכל דבר אחר.

אם יהיו בחירות והליכוד לא יקבל מספיק מנדטים, אנחנו נשמע טענות על זיופים, הוא ידרוש לחקור וכו'.

הוא לא ילך בשקט. 

עריכה אחרונה על ידי SurfHigh
  • מעניין 1
  • רעיון טוב! 1

להשכרה: חתימה בפורום הרכב המוביל בישראל!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לפני שעתיים, יבגניפ כתב:

גלית אינטלגנטית ממירי רגב באלפי אחוזים. 

היא פשוט משווקת פרופגנדה מפגרת מתוך בחירה. כמו חברה גדי טאוב - שאני מופתע שהוא לא ברשימה. כמו אבישי בן חיים. ועוד

ברור שהיא יותר אינטלגנטית,

רק אחרי ששמעתי אותה נובחת על קולט אביטל

"אז מה אם את ניצולת שואה" - אפילו מירי גרב לא הגיעה לגועל הזה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...