Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שרשור פוליטי של לאחר בחירות

roee

פוסטים מומלצים

שאני אבין לקצינים בכירים אין מושג ולך יש מושג? מאיפה הגיעו התובנות שלך?

מהמציאות. אני מניח שבטווח זמן לא מאוד רחוק נגלה מי מאיתנו צדק.

לשאלתך לגבי הקטיושות, לא שיתקו אותן מהרבה סיבות, בשורה התחתונה הן גרמו נזק מינימלי. השאלה שאתה צריך לשאול זה איך צה"ל הצליח ב-34 דקות להשמיד כמעט לחלוטין ובהפתעה מוחלטת את מערך הטילים לטווח בינוני של חיזבאללה, ולמה אתה חושב שהוא לא יוכל לעשות זאת שוב כשיידרש.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 55.1 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

• יבגניפ

4564

• SlowRide

4312

• פינדר

3403

• m3x7r3m3

2926

אחת הסיבות הייתה לחץ בינלאומי כבד שהגיע לשיאו כשפגז/טיל פגע בבנין של אונר"א.

אתה קורא לזה סיבה, מישהו אחר עלול לכנות את זה "תירוץ".

א': אתה לא אמור לתת ל"לחץ בינלאומי" לנהל עבורך משברים פנימיים. במיוחד כאלה שבמסגרתם אחוז נכבד מהאוכלוסיה שלך נמצא תחת איום בטחוני ממשי.

ב': בית הספר שאתה מדבר עליו, אם בצד ששלנו רק היו רוצים, לא היה יכול להוות שום מנוף לחץ בינלאומי על ישראל. ודי לחכימא ברמיזא.

ספייר, זה שיש בוגימן זה אולי סיבה אחת, כן. אבל הטענה על כך שהמבצע התורן שם נדחה גם בגלל הפחד מכמות הנפגעים זו לא המצאה שלי, כמו שאתה בטח יודע. אם כל מי שכתב והדליף על זה בנושא טועה, או שזה מוכוון? לא יודע. אני לא חושב שרון בן ישי טועה במה שהוא כותב וצ'מגיא קישר אליו פה.

ברור שזה מה שאומרים, תאוריית הבוגימן היא תאוריה בלבד. היא אמנם נשענת על הרבה מאוד מקרים והחלטות במהלך 10 השנים האחרונות ומסתמכת מאוד על התער של אוקהם, אבל היא עדיין תאוריה. אני לא רואה אף מנהיג (אוקיי, לא אף מנהיג, ביבי) אומר בישיבת קבינט/מטכ"ל "תנצחו את חמאס אבל לא עד הסוף, אני צריך להשאיר אותם כקלף מיקוח נגד היריבים הפוליטיים שלי. אז "נותנים" "סיבות" אחרות כמו חולשה מסוימת של צה"ל, או פחד מהרוגים, חוסר רצון (או יכולת) של העורף לעמוד בסבב לחימה נוסף ועוד ועוד ועוד. לא חסר.

בצוק איתן, אגב, החמאס הצליח להמשיך לירות עד היום האחרון וגם לשתק את נתבג לזמן מה.

סה לה וי. זה מחיר המלחמה. ואני חותם לך ש-100% מתושבי המדינה, בחזית ובעורף, יהיו מוכנים לשלם אותו בתנאי שהם יקבלו הבטחה לתקופה ארוכה (עשרות שנים לפחות) של שקט. אז במילים אחרות, זה מחיר הניצחון. לשלם את המחיר הזה ואולי לקוות לטוב ושלא יחדשו את הירי אחרי שבועיים, את זה אף אחד לא מוכן לקבל, ובצדק.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אז מתי הייתה לנו ממשלת אחדות לאומית?

1. ערב מלחמת ששת הימים

2. ימי ההיפר-אינפלציה בשנות השמונים, ותכנית הבלימה הכלכלית. (תשאל את ההורים שלך אם הם זוכרים איך שה לחיות עם אינפלציה של 380% בחודש).

אכן קיפאון מוחלט...

לא יודע מי קורא לממשלת אחדות ממשלת קיפאון, אבל בהחלט ברור מה האינטרס שלו.

1. הוקמה אד-הוק לקראת המלחמה, לא לאחר בחירות. וגם זה תוך הסכמה על כך שיש להתמודד עם המלחמה הקרבה.

2. קודם כל לא הייתה אינפציה כזו בחודש, ושנית גם אז הייתה הסכמה שממשלת האחדות הזו צריכה להתמודד עם האינפלציה.

בשתיהן הייתה הסכמה רחבה מאוד סביב ה"בעיה", ואי הסכמה סביב ה"פתרון"

סביב מה תהיה ההסכמה בממשלת ליכוד-כחול לבן (ואני עוד לא מכניס לפה עוד מפלגות שרק ירחיבו את אי ההסכמה).

אין עדיין הסכמה אפילו בין כחול לבן לליכוד סביב מי ינהל את הליכוד.

שאלה רלוונטית לכלום ושום דבר.

אני לא ראש ממשלה. אין לי גישה לכלים שיש לו, למודיעין שהוא מקבל ואני לא מוקף ביועצים שמקיפים אותו.

דבר אחד אני יודע וזה שמי שחי במציאות המטומטמת הזאת במשך 15 שנים ומצביע פעם אחר פעם אחר פעם לאותו בן אדם או שממש מבסוט מאיך שהדברים מתנהלים או שהוא כבשה מבוהלת.

ומי שמצביע למי שלא מציע אפילו קמצוץ של פתרון?

ובאז וורדס לא תופס, חוכמת ההמונים יודעת לנטרל דברים כאלה.

כלומר סביב כל ההתנהלות מול עזה כחול לבן לא הציעו פתרון, הכי קרוב ששמעתי מהם זה "לא ניצלו את השקט אחרי צוק איתן כדי להגיע להסדרה", שום דבר פרודוקטיבי.

1. השאלות על נחיצות הישיבה בלבנון עלו כבר ב-1983 (אולי קודם, אבל אני נחשפתי אליהן בג'בל בארוך ב-1983, ומספר החללים נחשב לאחד הגורמים להתפטרותו של בגין מראשות הממשלה). המהלך הראשון של נסיגה נעשה בסוף קיץ 1983 (מי זוכר את הנסיגה מהרי השוף? אני בטוח שבפורום הזה אפשר לספור אותם על אצבעות יד אחת).

שים לב להודעה הזו:

על הנחיצות אפשר לנהל ויכוחים שלמים שחצי מהם זה What if.

אבל עובדה אחת פשוטה, כשהיינו בלבנון לא היה להם 100K רקטות, היום יש.

למה זה קרה זה עניין של פרשנות, אבל זו עובדה.

ועדיין כמעט כל הביקורת שלי (99% ממנה) זה על הדרך שזה נעשה.

3. ברק נבחר ב-1999 על טיקט של נסיגה מלבנון, אחרי שהיה ברור לכולם שחוץ מהמחיר בחיי אדם הדבר הזה לא נותן דבר. נכון שהאקט האחרון היה לא מסודר, אבל הוא היה צפוי לחלוטין, ובוצע לפי רצון הבוחר.

היה צפוי לחלוטין - בתאריך אחר, עם העברה מסודרת (שהייתה בעיצומה) לצד"ל, ואז פתאום החליטו לשבור קו ולברוח, פשוט לברוח, בלי שום תוכנית מאורגנת (בטח לא לבריחה כזו אלא בטווח של חודשיים בערך קדימה).

4. תהליך הפיכת החיזבאללה לאוגדה איראנית החל לפני הנסיגה מלבנון, וההתחמשות המאסיבית שלו החלה בשלהי תקופת אולמרט, ועיקרה התרחש בימי ביבי נתניהו.

ההתחמשות המאסיבית שלו התחילה קודם כל מהרגע שברחנו משם, זה כמובן התחיל קודם בנק"ל ונ"ט וביצורים, ורק לאחר מכן עברו לרקטות ונשק כבד יותר.

וכמובן שעיקרה התרחש בימי נתניהו, אבל השאלה היא אם ביקום אחר שבו לא ביבי ראש ממשלה מ-2009 אלא מישהו אחר (נניח ציפי לבני) היה להם יותר או פחות נשק, יותר או פחות איכותי. וזה משחקי What if.

כשהיחיד שהיה לו אומץ לפעול כדי לשנות את המשוואה היה אהוד אולמרט (על הביצוע אין מה להרחיב כאן, כשלון טקטי מהמפוארים שידענו אבל לא לגמרי באשמתו).

הוא לא ניסה לשנות שום משוואה, הוא יצא למבצע שהתגלגל למלחמה, עם יעדים שהשתנו כל הזמן, המציאות ניסתה לשנות את המשוואה לא אולמרט.

להפך. הנסיגה החפוזה היתה תוצאה של קריסת צד"ל. קשה לסמוך על שכירי חרב.

הפוך, קריסת צד"ל הגיעה כשראו איך מקפלים את המוצבים ובמקביל אומרים להם "הכל סבבה".

במצב כזה ברור שקשה לסמוך על שכירי חרב, רצית גם שיאכלו את הדגים הסרוחים, גם יקבלו מלקות וגם יגורשו מהעיר. זה לא עובד ככה.

הפעילות לעיכוב ההצטיידות של חיזבאללה היא ניצול התנאים שנוצרו בסוריה עקב מלחמת האזרחים. במסגרת ה"אם לסבתא היו גלגלים" נשאלת השאלה האם ישראל לא היתה צריכה לסייע להפלת משטרו של אסד (לפני התערבות רוסיה), אשר קיים ברית עם החיזבאללה.

מצד שני יש להסתכל על הדברים (עם כמה שזה נראה רחוק) בקונסטלציה של אז, עם עליית האיסלאם היותר קיצוני והשתלטות דעא"ש, כולל על חלקים מאותה סוריה.

סיוע להפלת אסד היה בקלות יכול לחזק משמעותית את אותו דעא"ש עד להשתלטות מלאה על סוריה.

התצברנו מאחורי מוצבים וכיפת ברזל. איבדנו את היוזמה הצבאית ובינתיים אויבים שלנו מתחמשים ולומדים.

לגמרי, וזה לא שיש מחסור בתוכניות שכוללות יוזמות... אבל הן נשארות במגירות.

חלק מזה כנראה בגלל שהציבור הישראלי לא מוכן לקבל אבידות בנפש וחלק כנראה בגלל ההנהגה שלנו.

לא חושב שזה נכון, עובדה שבראש המפלגה הכי גדולה עומד מי שהצהיר בעצמו שסיכן בכוונה ושלא לצורך חיילי גולני בסג'עייה (אחרי תקרית הנגמ"ש!)

אתה משלה את עצמך.

אנחנו פגיעים מאוד גם מבחינה מנטלית וגם מבחינה כלכלית.

הציבור הישראלי לא מסוגל לקבל מאות חיילים בארונות קבורה ולא מסוגל לשבת חודשים בממ"ד בזמן ירי מאות אלפי רקטות.

להזכירך במלחמת לבנון השנייה צה"ל עם כל היכולת וכל הטכנולוגיה לא הצליח למנוע המשך ירי רקטות על ישובי הצפון. צה"ל אפילו לא הצליח לנשל את החמאס מהיכולת לשגר טילים.

שתי חזיתות במקביל ואפילו עורף לא יהיה במדינה הזאת. כולנו נהיה בחזית.

בצוק איתן קיבלנו הרבה הרוגים (לא רחוק מ-100) וחלק גדול בשתי תקריות, בלבנון השנייה יותר מ-120 הרוגים חיילים בלבד.

הציבור יקבל את זה בתנאי שהוא ירגיש שהמלחמה מוצדקת ובתנאי שהוא ירגיש שיש תמורה למחיר הכבד.

בהתחשבות בעובדה שצרה אחת נמצאת מצפון ואחת ממערב, אז כן, רוב מוחלט של המדינה בטווח רקטות או טילים. אבל זה נכון גם היום.

אם אתה מרגיש בטוח בחדרה זה לא בגלל שהם לא יכולים להגיע לשם, זה כי הם לא מימשו את היכולת שלהם להגיע לשם כרגע.

בהנחה שאף אחד כאן לא הגיע לדרגה בכירה במיוחד בסדיר או במילואים, כולנו כנראה בונים את הדיעה שלנו על צהל סביב קריאה של חומרים דומים עד כדי זהים. כשאני קורא ראיון עם אלוף פיקוד צפון, או מקביליו בדרג, על כמות הטילים שיש לחיזבאללה ועל זה שהעורף יפגע יותר, כשאני קורא על כמות נפגעים צפויה בקרב חיילינו במבצע בעזה, אז אני מבין מזה שהמציאות היא שזה לא משנה כמה טילים גדולים וארוכים יש לצהל. הצד השני יכול להגיב ולעשות נזק שההנהגה מבינה שהאזרחים הישראלים יתקשו להכיל, בטח לאורך זמן מה. וזו המציאות. וזה בכלל לא משנה אם לבנון תוחזר לתקופת האבן, אם במקביל ערים ישראליות יהרסו ברמה שלא הכנרו עד היום.

נפריד ל-2, חלקנו שירתנו והיינו חשופים לחומר כזה או אחר, חלקנו עדיין משרתים במקומות רלוונטיים, כמו נניח בגבול הצפוני (אל תשאל מה תוכניתן עושה במילואים בגבול הצפוני זה סיפור ליום אחר).

וכמובן שאין ספק שבסבב הבא העורף ייפגע יותר, זה פונקציה של כמות הרקטות ויכולות השיגור המשופרות גם בצפון וגם בדרום.

התפיסה שלי את המצב וייתכן בהחלט שאני טועה היא כזו.

בשנים האחרונות לא היה לנו מנהיג שהיה מסוגל לעמוד בפריים טיים ולומר "אתם רוצים שקט, זה יעלה בגופות". הבעיה היא במנהיגים ולא בעם כי בכל פעם שיש מבצע כל שהוא ההתגייסות היא מעל למצופה.

כשיקום מנהיג כזה יכולת ההרתעה תחזור.

תסתכל על הסרטון למעלה, מישהו שהיה מוכן לשים גופות בלי לקבל שקט עומד בראש המפלגה הגדולה היום.

בצוק איתן, אגב, החמאס הצליח להמשיך לירות עד היום האחרון וגם לשתק את נתבג לזמן מה.

במסגרת המלחמה על ה"תמונה המנצחת" חמאס יקריב גם 30 פעילים בדקה האחרונה כדי לומר שהוא ירה רקטה אחרונה.

כמו שמבחינתו הייתה תמונה מנצחת הייתה שהנייה עמד על חורבות המשרד שלו וסימן וי.

תפיסה שונה לחלוטין של "ניצחון".

ברור שזה מה שאומרים, תאוריית הבוגימן היא תאוריה בלבד. היא אמנם נשענת על הרבה מאוד מקרים והחלטות במהלך 10 השנים האחרונות ומסתמכת מאוד על התער של אוקהם, אבל היא עדיין תאוריה. אני לא רואה אף מנהיג (אוקיי, לא אף מנהיג, ביבי) אומר בישיבת קבינט/מטכ"ל "תנצחו את חמאס אבל לא עד הסוף, אני צריך להשאיר אותם כקלף מיקוח נגד היריבים הפוליטיים שלי. אז "נותנים" "סיבות" אחרות כמו חולשה מסוימת של צה"ל, או פחד מהרוגים, חוסר רצון (או יכולת) של העורף לעמוד בסבב לחימה נוסף ועוד ועוד ועוד. לא חסר.

או נניח התמקדות בגבול הצפון?

ליאור

מאזדה 3 2.0 "ספיריט" 2020

בתאריך 12.5.2021 בשעה 13:54, יבגניפ כתב:

באמת. אני אוהב אותך כמו שאתה.

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

M3X, ציפית שכחול לבן (או כל פוליטיקאי עם טיפה שכל ואחריות) יבוא ופרוס לך תכנית סדורה כחלק מתעמולת בחירות?

המשפט לא ניצלו א השקט שהיה הוא רמז מאוד עבה. לא צריך להיות גאון כדי להבין למה התכוון המשורר.

לגבי התחמשות חיזבאללה, הוא התחמש עוד כשישבנו שם והתהליך המשיך כל הזמן. פשוט כשישבנו שם היה הרבה יותר קל לטבוח בנו ולכן שמו דגש יותר על אמצעים קצרי טווח.

גם עזה התחמשה בטילים הרבה לפני שיצאנו משם ופשוט המשיכה. יכול להיות שאם היינו שם התהליך היה יותר איטי אבל האותה המידה יכול להיות שהיה גם יותר מהיר בגלל חוסר היכולת להגיב כמו היום (היום לא איך שביבי מגיב אלא היום כמו צוק איתן, עופרת יצוקה וכו').

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא חייבים לפרוס תוכנית סדורה, אבל לדבר בסיסמאות ריקות מתוכן זה לא עובד - עובדה שכחול לבן לא יכולים להקים ממשלה עם הגוש שלהם, ואפילו לא עם הגוש + ליברמן.

תעזור לי להבין - למה התכוון המשורר? כי אני שמעתי את זה, שמעתי סיסמה חלולה שאין כלום מאחוריה.

כמובן שחיזבאללה התחמש גם כשהיינו שם, אבל היה לו הרבה יותר קשה, ולא היו לו ביצורים, ולא משאיות לשיגור רקטות או טילים, וגם לא סיילו לשיגורי רקטות וטילים.

היום כמו אז ה-Holy Grail שלהם זה פגיעה בעורף הישראלי, לא במוצבי קו ראשון.

פשוט אז היה הרבה יותר קשה להשיג, לאחסן ולשגר רקטות לטווח של כמה קילומטרים טובים עד לעורף הישראלי.

בעזה לפני ההתנתקות היה כמעט באופן בלעדי פצמ"רים, ובהתאם לכך המטרות לא היו עוטף אלא בעיקר יישובי חבל עזה.

אני לא משחק ב-What if. המצב הקיים הוא זה שקיים, אין טעם בלחשוב מה היה קורה אם ביקום מקביל.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יבגני וכמגאי, אני רוצה רגע להכניס לכם רעיון לתוך המשוואה: לדרג המדיני של ישראל טוב לשמור את חמאס, חיזבאללה, וגם את הכוחות האיראניים בסוריה, על אש קטנה. בתור בוגימן בארון/מתחת למיטה, כדי שיהיה אפשר לשלוף אותם כקלף מול הציבור בעת הצורך.

אני מכיר "קצת" את היכולות של הצבא שלנו, יודע מצויין איך התנהלו הקרבות ויודע טוב יחסית אילו החלטות התקבלו בלבנון השניה ועופרת יצוקה, ומזה מסיק גם על ההתנהלות בעמוד ענן וצוק איתן. סיפור אישי קטן - בעופרת יצוקה הגיעו כוחות צה"ל (ואנחנו ביניהם) למרחק של פחות מ-500 מטר מהים, תוך שכמעט בכל ההתקדמות החל ממעבר הגדר ועד לאותה נקודה, חווינו התנגדות כמעט אפסית. ברגע אחד קיבלנו הוראה שהוחלט "לפרסס" לחזור ארצה. איזו סיבה הייתה לעצור אותנו? איזה סיבה הייתה למנוע מאיתנו לסגור לחמאס את הבאטסה עוד באותו שבוע? המודיעין היה בהיר וברור, הכוחות היו מצוידים כראוי ויכולים להשלים את המשימה עם אבידות מינימליות. למה זה לא קרה?

כמו שכבר נאמר כאן, צה"ל יכול תוך 0.2 שניות לכתוש את עזה, לבנון וסוריה לאבק. המנהיגים שלנו בוחרים שלא לעשות את זה. מחיר כלכלי, הרוגים וכו' כבר ספגנו לא פעם וזה מעולם (במערכות האחרונות) לא היה קטסטרופלי ברמת המדינה. אפילו לא קרוב לזה. לכן אני לא רואה שום סיבה אחרת להתנהלות האימפוטנטית שלנו חוץ מאשר נוחות נטו לעומדים בראש המדינה.

כתבת יפה, מסכים עם הכל מלבד הפסקה האחרונה -

האם אתה באמת מאמין שהנוחות היא הסיבה..?

הנה הסבר אלטרנטיבי: ישראל זקוקה לחמאס. ממשלת ישראל זקוקה לריבון פלסטיני. למרות שאנחנו אוהבים להתעלם ולשכוח - גרים שם מליוני אנשים, ע"פ מנטליות עוינת, וממשלת ישראל מונעת מהם ריבונות ולכן נושאת באחריות מסוימת למצב שם (שים בצד את השאלה האם זה לגיטימי או לא - זה לא רלוונטי, המצב הוא המצב).

בוא נניח שצהל היה נכנס באמאמא שלהם במבצע ההוא, אוקיי, ומה אז...? צה"ל נשאר ברצועה ומנהל אותה? צה"ל יוצא וכולנו מקווים שהפלסטינים פשוט יקבלו את המצב הזה as is ויהפכו לסינגפור? מה הendgame..?

זה לפני שתוהים - אם מייצרים שם וואקום מנהיגותי ע"י התערבות צבאית אגרסיבית, מה הסיכוי שתקום ממשלה יונית יותר ומה הסיכוי שיקום ארגון ניצי? במקום כ"כ צפוף, רווי עוני, תחת מרות של ממשלה עוינת ועם מנטליות פונדמנטליסטית - אני סבור שבכירי הבטחון סבורים, כמוני, שהואקום הזה יתמלא במשהו גרוע יותר.

אז היות ולממשלות ישראל האחרונות אין תכניות ארוכות טווח, מעבר ל"פתרון האיוד" כמובן (נמתין מספיק זמן והם יתאיידו) - אין מוטיבציה אמיתית לסיים עם החמאס, בין אם זה אפשרי ובין אם לא. דווקא במישור הזה עצם כך שמדובר בארגון טרור ברמה הבינ"ל זה מעין "בונוס", כי זה מאפשר תירוץ שלא להתעסק בסוגיה ברמת המדיניות הישראלית.

(במחשבה שניה - האם זו היתה הכוונה שלך כשאמרת נוחות?)

“Never wrestle with a pig - you'll both get dirty, but the pig likes it"

Model 3 Performance | Palisade Calligraphy | F250 Duper Duty Sportster Iron 883 | Monster 1200

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תשמע, אני שירתתי בלבנון ב 87' עד 89' בתצפיות וטיווח ארטילרי. משאיות קטיושות ל 20 קילומטר היו שם כבר אז. פשוט לא היה להם צורך ביותר כי זה הספיק לעשות את הנזק שהם רצו (עם הישיבה שלנו זה כיסה את נהריה).

לגבי עזה הקסאם הראשון נחת בשדרות ב 2001. עוד לפני ההתנתקות חטפנו באיזור התעשייה הדרומי של אשקלון טילים אז המסלול היה ברור.

לגבי להבין מה הם התכוונו, מכה כדי להשיג שקט אבל אז לנצל את שקט כדי למצוא הסדר שיהיה כדאי לצד השני לשבת בשקט (והם גם אמרו שלא חוכמה רק להכות אלא צריך שלצד השני יהיה גם מה להפסיד).

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כתבת יפה, מסכים עם הכל מלבד הפסקה האחרונה -

הנה הסבר אלטרנטיבי: ישראל זקוקה לחמאס. ממשלת ישראל זקוקה לריבון פלסטיני. למרות שאנחנו אוהבים להתעלם ולשכוח - גרים שם מליוני אנשים, ע"פ מנטליות עוינת, וממשלת ישראל מונעת מהם ריבונות ולכן נושאת באחריות מסוימת למצב שם (שים בצד את השאלה האם זה לגיטימי או לא - זה לא רלוונטי, המצב הוא המצב).

בוא נניח שצהל היה נכנס באמאמא שלהם במבצע ההוא, אוקיי, ומה אז...? צה"ל נשאר ברצועה ומנהל אותה? צה"ל יוצא וכולנו מקווים שהפלסטינים פשוט יקבלו את המצב הזה as is ויהפכו לסינגפור? מה הendgame..?

זה לפני שתוהים - אם מייצרים שם וואקום מנהיגותי ע"י התערבות צבאית אגרסיבית, מה הסיכוי שתקום ממשלה יונית יותר ומה הסיכוי שיקום ארגון ניצי? במקום כ"כ צפוף, רווי עוני, תחת מרות של ממשלה עוינת ועם מנטליות פונדמנטליסטית - אני סבור שבכירי הבטחון סבורים, כמוני, שהואקום הזה יתמלא במשהו גרוע יותר.

אז היות ולממשלות ישראל האחרונות אין תכניות ארוכות טווח, מעבר ל"פתרון האיוד" כמובן (נמתין מספיק זמן והם יתאיידו) - אין מוטיבציה אמיתית לסיים עם החמאס, בין אם זה אפשרי ובין אם לא. דווקא במישור הזה עצם כך שמדובר בארגון טרור ברמה הבינ"ל זה מעין "בונוס", כי זה מאפשר תירוץ שלא להתעסק בסוגיה ברמת המדיניות הישראלית.

פה נכנסת למשוואה הזירה המדינית כי בלעדיה הצבא לא יכול להשיג הכרעה אמיתית (קל להתחיל אבל צריך דיפלומטיה כדי לסיים). אם יוצרים מערכת של אמון עם אבו מאזן אז ניתן לסייע לו להשתלט על הרצועה. הרי חמאס תפס שם את השלטון בכוח די בקלות כי אנחנו ששלטנו שם אכפנו על הרש"פ את נושא ההתחמשות והתעלמנו מהתחמשות החמאס וכשיצאנו לא היה להם איך להתגונן.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כנראה הדוקטרינה בקרב הצמרת אומרת שאנחנו צריכים להתבצר מאחורי חומות וכיפות ברזל, פעם בכמה שנים להנחית מהלומה טובה עם חיל האוויר ולחכות עד שהשכנים שלנו יתפוררו מבפנים.

אולי הפיתרון לרצועת עזה זה לחכות ולחכות ולחכות עד שהרצועה תתפוצץ מבפנים ומאות אלפי פליטים ידפקו על הדלתות של מערב אירופה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הנה הסבר אלטרנטיבי: ישראל זקוקה לחמאס. ממשלת ישראל זקוקה לריבון פלסטיני.

לא וכן. ישראל כן צריכה ריבון ברצועה, היא לא צריכה שהריבון הזה יהיה חמאס.

למרות שאנחנו אוהבים להתעלם ולשכוח - גרים שם מליוני אנשים, ע"פ מנטליות עוינת, וממשלת ישראל מונעת מהם ריבונות ולכן נושאת באחריות מסוימת למצב שם (שים בצד את השאלה האם זה לגיטימי או לא - זה לא רלוונטי, המצב הוא המצב).

להיפך. בגלל ההתעלמות והשכחה, נולדות מחשבות כמו הפסקה הבאה שלך (אסביר למה הכוונה אחריה)

עצם ההסתכלות על "עזה" כמשהו כללי מקשה מאוד על ראיית פתרון יעיל, שצריך להיות הרבה יותר גרנולרי מאשר "צה"ל נשאר ברצועה" או "צה"ל יוצא מהרצועה ומקווים לטוב". אפשר הן למוטט את החמאס והן... איך להגיד את זה יפה... "לטפח" מנהיגות אוהדת ישראל ברצועה בכל מיני אמצעים. לא מייצרים וואקום. לייצר וואקום בכזה מקום זה הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות כי תוך שלוש דקות יקום שם מנהיג ש"ינקום את דם השהידים".

ככה על קצה המזלג, קבל רעיון - שלא לומר תוכנית. מחסלים את כל שדרת הפיקוד העליונה והבינונית של החמאס, מנחיתים מנהיג אוהד ישראל ותומכים בו כלכלית באופן משמעותי ביותר שמאפשר להעלות משמעותית את רמת החיים של האזרחים הבלתי מעורבים תוך שנתיים-שלוש כאשר במקביל פעילי חמאס שמנסים לפגוע בשיקום האוכלוסיה "נעלמים" באורח פלא על בסיס שבועי/יומי. האוכלוסיה מבינה כי טוב (כי 85-90% מהאנשים פשוט רוצים לחיות את החיים שלהם ולא מעניין אותם ישראל), מעברים נפתחים, נבנה נמל/שד"ת, והאוכלוסיה ממשיכה לתמוך במנהיג שעוזר לשפר את החיים שלה ולא למצוץ ממנה כסף בשביל מלחמה שרק מזיקה לאוכלוסיה כבר 13 שנה.

ה"בונוס" בכך שמדובר בארגון טרור מגיע לא רק בדמות התירוץ שלא להתעסק, אלא גם כי הוא קלך שאפשר לשלוף כשזה מתאים. אם ברצועה הייתה הנהגה שמשתפת פעולה עם ישראל, אי אפשר היה להפחיד את האנשים כדי שיצביעו למר ביטחון.

מקווה שעכשיו זה יותר ברור.

5 תווים.

מכניסים לצנצנת, סוגרים, לופתים את המכסה כאילו חייך תלויים בזה, ומנערים את הצנצנת עד שהיא מודה ברצח ארלוזורוב.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מה שתיארת שם באמצע באדום, יש איזה מקום שזה עובד בו בהצלחה?

עריכה אחרונה על ידי SurfHigh

להשכרה: חתימה בפורום הרכב המוביל בישראל!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תשמע, אני שירתתי בלבנון ב 87' עד 89' בתצפיות וטיווח ארטילרי. משאיות קטיושות ל 20 קילומטר היו שם כבר אז. פשוט לא היה להם צורך ביותר כי זה הספיק לעשות את הנזק שהם רצו (עם הישיבה שלנו זה כיסה את נהריה).

היום משאיות קטיושה זה משחק ילדים בשבילם, רקטות של 20 ק"מ לא מדגדגות להם.

הוכחה? הנאום המפורסם של "בעדה חיפה, ובעדה בעדה בעדה חיפה".

וכמובן שכשהיינו שם היה הרבה יותר קשה להכניס כלים כבדים יותר או לבנות סיילוים לטילים ארוכי טווח או להעביר את אותם טילים ארוכי טווח.

לא משנה איך תסתכל על זה, נוכחות צבאית מקשה על צבירה של נשק כזה.

לגבי עזה הקסאם הראשון נחת בשדרות ב 2001. עוד לפני ההתנתקות חטפנו באיזור התעשייה הדרומי של אשקלון טילים אז המסלול היה ברור.

אני לא מדבר על אנקדוטות שהם רצו להוכיח יכולות, אלא על המאסה של הירי, שדרות הייתה מה שהיום זה אשדוד מבחינת הירי.

ושוב, נחזור אל המספרים, כמה רקטות ארוכות טווח היה להם אז וכמה היום? כמה פעמים הם ירו לרחובות שלא לומר לנתב"ג או ת"א אז והיום?

לגבי להבין מה הם התכוונו, מכה כדי להשיג שקט אבל אז לנצל את שקט כדי למצוא הסדר שיהיה כדאי לצד השני לשבת בשקט (והם גם אמרו שלא חוכמה רק להכות אלא צריך שלצד השני יהיה גם מה להפסיד).

איזה הסדר? איך נראה הסדר כזה? עם מי? מה כולל?

הרי אפשר ללכת ולשחרר 2000 חמאסניקים ולתת להם לבנות נמל תעופה ונמל עם גישה חופשית של ספינות מכל העולם ולהתחנן בתמורה שלא יירו עלינו.

אז יהיה להם מה להפסיד, זה יעזור לנו?

וכדי שלא נשקע ב-What if, אני אזכיר שהיה להם נמל וגם נמל תעופה וגם מחבלי החמאס בכלא לא נולדו שם.

פה נכנסת למשוואה הזירה המדינית כי בלעדיה הצבא לא יכול להשיג הכרעה אמיתית (קל להתחיל אבל צריך דיפלומטיה כדי לסיים). אם יוצרים מערכת של אמון עם אבו מאזן אז ניתן לסייע לו להשתלט על הרצועה. הרי חמאס תפס שם את השלטון בכוח די בקלות כי אנחנו ששלטנו שם אכפנו על הרש"פ את נושא ההתחמשות והתעלמנו מהתחמשות החמאס וכשיצאנו לא היה להם איך להתגונן.

חמאס תפס את השלטון שם לא בכוח אלא בדמוקרטיה!

בוש הבן לחץ ולחץ עד שבבחירות 2006 נבחר החמאס, כמובן שלאחר מכן התחילה מהומה במסגרתה פת"ח לא רצה לוותר, חמאס לא רצה לוותר, ובמלחמה ביניהם היו אי אלו פת"חניקים שעשו סנפלינג ממגדלי עזה בלי חבל אבטחה.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כנראה שהמונחים שלנו לדמוקרטיה שונים מאוד. https://he.m.wikipedia.org/wiki/עימות_חמאס-פת"ח_ברצועת_עזה

אני לא יודע איפה אתה גר אבל מה שעף לפני ההתנתקות על שדרות ממש לא היה דומה למה שאשדוד ואשקלון מקבלים היום (כמויות ממש אפסיות וגם זה בהתחממויות. בשברה הם יורים לעוטף ומקסימום לשדרות) ואפילו למה ששדרות חוטפת היום בשגרה.

לגבי לבנון, זה יותר עניין של צורך מאשר יכולת. היו להם טילים די מסורבלים גם אז אבל הם לא כוח לוחם ולא צבא. הם ארגון שצריך לשבש את החיים וא. זה הם עשו על ידי קצירת חיילים בחזית. כשאין חיילים עברו לפגיעה יותר עמוקה בעורף.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רקע

שורשיו של העימות בין פת"ח וחמאס הן בתחרות ארוכת שנים על ההגמוניה הלאומית הפלסטינית. תחרות זו, בין הפת"ח (שייצג את הזרם הלאומי) לבין חמאס (שייצגה את הזרם האסלאמי), התפרצה ב-2006–2007 לאור מותו של יאסר ערפאת בנובמבר 2004, נסיגתה של ישראל מרצועת עזה במסגרת תוכנית ההתנתקות, ותוצאות הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית שנערכו בינואר 2006.

ולא טענתי שמה שעף על שדרות זה מה שעף לאשדוד, אלא שמבחינת היחס זה אותו היחס, גם מבחינת ישראל וגם מבחינת חמאס, ואתה בדיוק מחזק את מה שאני אומר בהמשך המשפט שלך, בשגרה הם יורים לשדרות היום, פעם בשגרה הם היו יורים ליישובי עזה.

מאז שיצאנו מלבנון חיזבאללה הפך לגמרי לכוח לוחם ולחצי צבאי (ויש יאמרו כמעט צבאי) ולראייה ההתברגות שלהם ליחידות שלמות בצבא לבנון.

מדברים על זה במילואים בגלוי, יש יחידות צבאיות בצבא לבנון שביום פקודה דמן מותר כחיזבאללה.

ליאור

יבגני כבר לא אוהב אותי 😭

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הבחירות שם הם כמו הבחירות בסוריה שאסד זוכה ב 99.9% מהקולות ולמחרת 0.1% מהאוכלוסייה מת בתאונה.

הירי על שדרות אז ממש לא נתפס כירי על אשדוד. לא בכמות ולא בתגובה.

תודה הגברת שרה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...