Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שרשור פוליטי של לאחר בחירות

roee

פוסטים מומלצים

אין מה לדבר על "נצחון" כי זה מושג שאין לו הגדרה ברורה. יש מי שיגדיר נצחון כהריגת 100% מפעילי חיזבאללה ויש מי שיגדיר נצחון כהשגת הרתעה.

בסבב הקודם בלבנון הבעיה לא הייתה בכח הצבאי אלא בפיקוד הבכיר (לפחות רמה אחת מעל גל הירש) ובדרג המדיני שיצא לפעולה בלי להבין בכלל מה הוא עושה או מתכנן יותר משעתיים קדימה.

הרי במקור זו בכלל לא הייתה מלחמה, זה התחיל כתגובה על החטיפה ואז המשיך לפשיטות מוגבלות על מעוזי חיזבאללה (רצף מבצעי "קורי פלדה") ואז הפך למשהו לא מוגדר בשם "שינוי כיוון" ורק ביומיים האחרונים (כשכבר הגענו לשינוי כיוון 11) זה הפך לתמרון הגדול ביותר שצה"ל ביצע מאז מלחמת לבנון הראשונה.

אם לצורך העניין כוחות צה"ל היו נוחתים בליטני שלושה ימים מתחילת הלחימה ולא 30, המציאות היום הייתה שונה לחלוטין.

לצבא היו אז (ויש היום) גם תוכניות וגם יכולת להכרעה (במובן המובהק ביותר של המילה), אבל אם הדרג המדיני בוחר לא להפעיל אותן, הן לא מופעלות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 55.1 אלף
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

• יבגניפ

4564

• SlowRide

4312

• פינדר

3403

• m3x7r3m3

2926

לא יודע, אני לא נמצא בישיבות מטכל ולא יודע מה התוכניות האופרטיביות להכרעת חיזבאללה. אני רק זוכר את הועדות אחר כך והקביעה הרגילה, שחוזרת בערך פעם בשנה, שצהל לא מוכן למלחמה, כי המחנסים ריקים ולחיילים בשטח בקושי היה מה לאכול ויחידות מילואים לא התאמנו במשך שנים.

שוב, זו דעתי, אבל בישראל יש הבניה מאוד חזקה של מיתוס של כח צבאי אינסופי, ובכל פעם שזה לא עובד, אז מחפשים את האשם התורן. לכח יש מגבלה. לכל מדינה. גם ארה"ב וברה"מ אכלו קש בויטנאם ואפגניסטן וכו' וכו'.

תודה יבגני. הרסת לי את באטמן לתמיד.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בינתיים מי שבונה הרתעה זה נסראללה שבנה אחלה קולקציה של טילים חלקם כנראה טילים מדויקים שיכולים לגרום נזק חסר תקדים לעורף הישראלי. נסראללה גרם להנהגת ישראל להבין שבמקרה של מלחמה מדינת ישראל תבער גם אם בסופו של דבר ידו של צה"ל תהיה על העליונה.

עריכה אחרונה על ידי ChemGuy85
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע, אני לא נמצא בישיבות מטכל ולא יודע מה התוכניות האופרטיביות להכרעת חיזבאללה. אני רק זוכר את הועדות אחר כך והקביעה הרגילה, שחוזרת בערך פעם בשנה, שצהל לא מוכן למלחמה, כי המחנסים ריקים ולחיילים בשטח בקושי היה מה לאכול ויחידות מילואים לא התאמנו במשך שנים.

שוב, זו דעתי, אבל בישראל יש הבניה מאוד חזקה של מיתוס של כח צבאי אינסופי, ובכל פעם שזה לא עובד, אז מחפשים את האשם התורן. לכח יש מגבלה. לכל מדינה. גם ארה"ב וברה"מ אכלו קש בויטנאם ואפגניסטן וכו' וכו'.

אני חושב שהכתבה הזאת תתן לך קצת רקע איך דברים התנהלו... הפערים הם לא בכח האש.

https://www.israeldefense.co.il/he/content/%D7%9B%D7%91%D7%A8-%D7%A0%D7%AA%D7%A0%D7%95-%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%99%D7%94-%D7%9C%D7%AA%D7%A7%D7%95%D7%A3-%D7%90%D7%AA-%D7%AA%D7%A9%D7%AA%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C-%D7%A9%D7%9C-%D7%9C%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%9F

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

רפרפתי. לא יודע מה אני אמור להסיק מזה שסותר את מה שכתבתי. הפצצנו את תחנת החשמל בעזה, קיבלו "נו נו נו" מאמריקה ואירופה, והיינו צריכים לשפץ. הדיונים סביב מה שיקרה בלנבון התייחסו גם לטילים ארוכי טווח, פינוי אנשים מהבתים וקטיושות שאין להן מענה.

אנחנו לא ברה"מ. אין לנו עומק. אין אפשר להעביר מאות אלפי אנשים לעורף, כי אין עורף. גם אין "הרתעה", ומעולם לא היתה. יש מאזן כוחות מסוים, וישראל מפחדת להגרר לעימות מול חיזבאללה, בדיוק כמו שגם הם לא רצים למלחמה איתנו. והנה, רק לפני כמה שבועות בצהל ביימו פגיעה בחיילים כדי לגרום לחיזבאללה לרגיש שהשיגו מה שרצו בסבב האחרון, וירו כמה טילים ללא שום פואנטה לצד השני, במטרה לעצור את הארוע כמה שיותר מהר.

לדעתי יותר מדי אנשים בארץ מדברים על מלחמה מפרספקטיבה של סרטים של שוורצנגר בהם הוא מסתובב איזה קניון אמריקאי, יורים עליו, לא פוגעים אף פעם והוא מז**ן את כולם. צאו מזה. יש סיבה לכך שמערכת הבטחון וממשלות ימניות יותר ויותר נוהגות באיפוק.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האיפוק נובע מאחריות (כן כן), ממחיר כלכלי עצום שמלחמה גדולה תגבה וכמובן גם מההרוגים לחינם.

לגבי לבנון השנייה: בהחלט היו פאשלות לוגיסטיות גדולות, אולם הלקחים הופקו, שופרו וזה לא יקרה שנית. אולי יקרה משהו אחר, אבל לא זה.

יכולותיו של צה"ל מול לבנון וסוריה הן לגמרי ארנולד שוורצנגר, זה ממש לא דימיון ולא מיתוס. צה"ל יכול להחזיר את שתי המדינות האלו לא רק לתקופת האבן, אלא לתקופת אדם וחווה. אולם, לפעולות כאלו יש מחירים עצומים: אסטרטגיים, כלכליים, מדיניים ועוד. זו סוגיה מורכבת מאוד ואני חושב שממשלת ישראל נהגה בשנים האחרונות באיפוק שבעיניי אחראי ונכון. אין בושה בתרגיל התיאטרלי עם הפצועים שעשו בצה"ל. הם סגרו את האירוע הזה בצורה מאוד יפה. הם הבינו שחיזאללה לא מחפש מלחמה, אלא נקמה שתיתפז טוב אצלם בתקשורת וזה מה שצה"ל נתן להם. בניגוד לעם שלנו, לצה"ל אין בעיה להיתפס כפראייר כל עוד בפועל הוא מנצח וטוב שכך. הרמטכ"ל הנוכחי שלנו אדם מאוד חכם ואני שמח לראות את זה משתקף ברוח צה"ל. הייתי שמח שראש הממשלה שלנו ינהג ביותר עמימות כמו בזמני עבר, אבל זו כבר סוגיה אחרת.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

"you know how they are, they are babies, their mind is made up before anyone says anything."

South park, S23E07 PC babies.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא שאני לא מסכים עם רוח הדברים שלך, אבל זה ממש לא שוורצנגר. אנחנו פגיעים. מאוד. ואת זה, משום מה, מעדיף לא לזכור מי שבטוח שלא נותנים לצהל לנצח ואיבדנו את ההרתעה. אני גם שמח שההנהגה שלנו בדרך כלל מבינה את זה, והלוואי וזה היה יורד קצת מהשיח הפופוליסטי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אנחנו פגיעים ברמת הבכי והנהי הטקטית, לא מעבר לזה.

במצב של מלחמה כוללת עדיף לך להיות בישראל ולא באף אחת מאויבותיה.

“.You will never reach your destination if you stop and throw stones at every dog that barks"

Winston S. Churchill -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אתה משלה את עצמך.

אנחנו פגיעים מאוד גם מבחינה מנטלית וגם מבחינה כלכלית.

הציבור הישראלי לא מסוגל לקבל מאות חיילים בארונות קבורה ולא מסוגל לשבת חודשים בממ"ד בזמן ירי מאות אלפי רקטות.

להזכירך במלחמת לבנון השנייה צה"ל עם כל היכולת וכל הטכנולוגיה לא הצליח למנוע המשך ירי רקטות על ישובי הצפון. צה"ל אפילו לא הצליח לנשל את החמאס מהיכולת לשגר טילים.

שתי חזיתות במקביל ואפילו עורף לא יהיה במדינה הזאת. כולנו נהיה בחזית.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה לא שאני לא מסכים עם רוח הדברים שלך, אבל זה ממש לא שוורצנגר. אנחנו פגיעים. מאוד. ואת זה, משום מה, מעדיף לא לזכור מי שבטוח שלא נותנים לצהל לנצח ואיבדנו את ההרתעה. אני גם שמח שההנהגה שלנו בדרך כלל מבינה את זה, והלוואי וזה היה יורד קצת מהשיח הפופוליסטי.

אנחנו לא מאוד פגיעים, וגם אין שום אי מוכנות בישראל לקבל הרוגים. זה מה שנסראללה חשב עד 2006 (נאום קורי העכביש המפורסם), והוא שינה את דעתו מאז.

המחיר הכי גדול שישראל תשלם במקרה של מלחמה כוללת בצפון הוא מחיר כלכלי - חלק מהמשק הישראלי ישותק למשך מספר שבועות (כולל נתב"ג) עקב גיוס מילואים וישובים סמוכי גדר יצטרכו להתפנות אבל תרחישי האימים של אלפי טילים שנוחתים מדי יום על תל אביב הם מופרכים.

בגדול ככל שישראל תפעל בעצימות גבוהה יותר, כך המלחמה תהיה קצרה יותר וישראל תשלם מחיר נמוך יותר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

המחיר הכי גדול שישראל תשלם במקרה מלחמה זה הרס של אזורים שלמים בתל אביב, חיפה, אולי עוד מקומות, בריחה של חברות ענק שמושקעות ומשקיעות כאן, שיתוק של ענף התיירות לאלוהים יודע כמה זמן.

ברור שיש אי מוכנות לקבל הרוגים, קודם כל חיילים, זה הקו המנחה של הגישה הבטחונית של ישראל לפחות 20 שנה. זו אחת הסיבות לנסיגה מלבנון. הימניים בארץ מזכירים אוטובוסים מתפוצצים לעיתים די קרובות. הם שוכחים שכל אבל כל מלחמה שתהייה בעצימות גבוהה יותר אפילו מול החמאס יכולה להוביל לאלוהים יודע כמה הרוגים ישראלים תוך ימים. וזה לא יעזור שגם בצד השני יהרגו אנשים. כי לנו באמת יש הרבה יותר מה לאבד, מכל כיוון.

אני בטוח שבמצב של מלחמה כוללת עדיף להיות כאן, אבל זה לבחור בין חרא גדול לבין חרא עצום. אבל תפרידו, בבקשה, בין ויכוחי "למי יש את הטיל הכי גדול בשכונה" לבין מה הסבירות שישתמשו בו. והיא אפס. כי אתה מה שאני מתאר יודעים אפילו פוליטיקאים לוחמניים כמו נפלתי בנט. הם פשוט לא יודו בזה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אנחנו לא מאוד פגיעים, וגם אין שום אי מוכנות בישראל לקבל הרוגים. זה מה שנסראללה חשב עד 2006 (נאום קורי העכביש המפורסם), והוא שינה את דעתו מאז.

הוא צדק. חלק גדול מהססנות של צה"ל במלחמה נבעה מהחשש למערכת שתגבה מאות הרוגים ועשרות אלפי פצועים.

רון בן ישי מסכם את זה יפה:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5512754,00.html

ויש הרבה קצינים בכירים שאומרים את אותו דבר שנים על גבי שנים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הוא צדק. חלק גדול מהססנות של צה"ל במלחמה נבעה מהחשש למערכת שתגבה מאות הרוגים ועשרות אלפי פצועים.

אתה טועה, אבל לחלוטין.

נסראללה טעה, יודע שהוא טעה והודה שהוא טעה. יותר ברור מזה לא יכול להיות.

חלק (קטן) מההססנות של צה"ל נבע מהחשש לנפגעים, זה שיקול שמביאים בחשבון בכל פעילות מבצעית שהיא, גם במלחמה אמיתית וגם במב"מ, אבל זה רחוק מאוד מלהיות השיקול העיקרי. בפועל אקט הסיום של המלחמה היה הזרמה של 10,000 חיילים לעומק לבנון - היה ברור שיהיה לזה מחיר, וזה עדיין לא הפריע למסוקים להמריא.

המחיר הכי גדול שישראל תשלם במקרה מלחמה זה הרס של אזורים שלמים בתל אביב, חיפה, אולי עוד מקומות, בריחה של חברות ענק שמושקעות ומשקיעות כאן, שיתוק של ענף התיירות לאלוהים יודע כמה זמן.

שום דבר ממה שכתבת פשוט לא יקרה. יש לך הערכת יתר מופרכת לחלוטין של יכולות הצד השני והערכת חסר מופרכת לחלוטין של יכולות צה"ל.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שום דבר ממה שכתבת פשוט לא יקרה. יש לך הערכת יתר מופרכת לחלוטין של יכולות הצד השני והערכת חסר מופרכת לחלוטין של יכולות צה"ל.

אז איך זה שבמשך 34 ימים לא הצליחו לעצור את ירי הרקטות מלבנון? וזה היה ב-2006. ב-2019 מאגרי נשק של חיזבאללה יוצאים מכל החורים כולל רקטות מדויקות ואלוהים יודע מה עוד הם קיבלו במשלוחי נשק מאיראן שנים על גבי שנים מאז סיום המלחמה.

חלק (קטן) מההססנות של צה"ל נבע מהחשש לנפגעים, זה שיקול שמביאים בחשבון בכל פעילות מבצעית שהיא, גם במלחמה אמיתית וגם במב"מ, אבל זה רחוק מאוד מלהיות השיקול העיקרי. בפועל אקט הסיום של המלחמה היה הזרמה של 10,000 חיילים לעומק לבנון - היה ברור שיהיה לזה מחיר, וזה עדיין לא הפריע למסוקים להמריא.

זה קרה ימים ספורים לפני כניסה לתוקף של החלטת או"ם 1701. הנהגת המדינה הבינה שחייבים להשיג הישג מוחשי כלשהו במלחמה אחרת היא תסתיים כפיאקסו הכי בזיוני מאז מלחמת יום כיפור. באותם ימים צה"ל ספג את האבידות הכבדות ביותר 35 חיילים הרוגים (מתוך 121 בכל העימות) ו-400 פצועים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...